ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بازداشت دستکم ۶ تن از فعالان مدنی در یک روز، بیلان «حقوق شهروندی» روحانی

بازداشت دستکم ۶ تن از فعالان مدنی در یک روز، بیلان «حقوق شهروندی» روحانی

بازداشت دستکم ۶ تن از فعالان مدنی در یک روز، بیلان «حقوق شهروندی» دولت روحانی
ایران – اجتماعی

بازداشت دستکم ۶ تن از فعالان مدنی در یک روز، بیلان «حقوق شهروندی» روحانی

روز گذشته شماری از فعالان مدنی در شهرهای مختلف توسط وزارت اطلاعات بازداشت شدند که هویت شش تن از آنان تا کنون احراز شده است.

براساس گزارشات رسیده، روز ۱۲ بهمن‌ماه شیما بابایی، داریوش زند، سعید اقبالی، بهنام موسیوند، محمود معصومی، و لیلا فرجی از سوی نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات بازداشت شدند.

پس از ساعاتی بازجویی خانم لیلا فرجی آزاد گشت اما سایر فعالین دستگیر شده همچنان در بازداشـت به سر می برند.

گزارش شده که شیما بابایی و داریوش زند در بهبهان بازداشت شده‌اند؛ مأموران وزارت اطلاعات با عنوان پستچی به خانه پدری داریوش زند مراجعه کردند پس از گشودن درِ منزل مأموران اطلاعات به داخل خانه هجوم برده و اقدام به بازداشت این زوج کردند.

در ابتدا این دو فعال مدنی به اداره اطلاعات شهر بهبهان منتقل شدند و پس از ساعاتی به شهر اهواز انتقال یافتند.

آقای سعید اقبالی نیز در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل پدری اش در کرمانشاه بازداشت شده است.

در تهران نیز نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل شخصی محمود معصومی و بهنام موسیوند، این دو فعال مدنی را دستگیر کرده اند.

یادآوری می‌شود که این فعالین مدنی پیش از این نیز از سوی نهاد های امنیتی بازداشت شده بودند و هم اکنون در دستگاه قضایی پرونده ای مفتوح دارند.

فعال مدنی، شیما بابایی، نخستین بار ۵ خرداد ۹۵ بازداشت و پس از ۸ روز بازجویی در بند دو الف، در تاریخ ۱۲ خردادماه با قرار وثیقه صد میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. وی پس از آزادی با قرار وثیقه، تاکنون چندین بار از سوی «دفتر پیگیری وزارت اطلاعات» احضار و مورد بازجویی قرارگرفته است.

در جریان بازجویی ها اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی»، «نشر اکاذیب در فضای مجازی»، «توهین به رهبری»، «توهین به سران»، «ارتباط با بیگانه و رسانه‌های خارج از کشور» به وی تفهیم و حکم تعلیقی برای وی صادر شده است.

آقای سعید اقبالی نیز در سال گذشته به همراه گلرخ ایرایی از سوی مأموران سپاه ثارالله بازداشت و به زندان اوین منتقل‌شده بود. او پس از نخستین بازداشت چندین بار به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار شد.

آقای محمود معصومی پیش از این در اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ بازداشت و پس از بازجویی با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیونی از زندان فشافویه آزاد شد.

آقای معصومی در پاییز سال جاری به اتهامات «توهین به مقدسات»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «توهین بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و رهبری» به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق،آقای بهنام موسیوند، نخستین بار در پانزدهم شهریورماه سال ۱۳۹۳ در محل کار خود بازداشت و پس از مدتی با تبدیل قرار بازداشت آزاد شد. وی سپس از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، در طی حکمی که ۳۱ مردادماه سال ۱۳۹۴ ابلاغ شد، به ۱۸ ماه حبس جدید محکوم گردید. این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، به ریاست قاضی پورعرب به دو سال حبس تعزیری تغییر پیدا کرد.

لازم به یادآوری است که بهنام موسیوند در پرونده ای به یک سال حبس تعلیقی محکوم گشته و این حکم هنوز اجرا نشده است. بهنام موسیوند ۲۴ خردادماه سال ۱۳۹۵ جهت اجرای حکم حبس خود روانه زندان شد و  در خردادماه ۹۶ از زندان رجایی شهر آزاد گشت.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment