ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > بازداشت جمعی ۳۵ کولبر کرد در سردشت

بازداشت جمعی ۳۵ کولبر کرد در سردشت

بازداشت کولبران سردشت

ایران – کولبران

بازداشت جمعی ۳۵ کولبر کرد در سردشت

نیروهای انتظامی مستقر در پاسگاه “کپران” سردشت ٣٥ کولبر کُرد را بازداشت کردند.

بنابه گزارشات رسیده ، شامگاه روز ۹ شهریورماه، تعدادی از کولبران کُرد در حین کار کولبری در مناطق مرزی سردشت توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.

بنابه گزارش همین منبع در سردشت، این کولبران اجازه عبور از مرز را از پاسگاه “کونه به‌فر” اخذ کرده بودند، اما نیروهای انتظامی در پاسگاه “کپران” آنان را بازداشت کرده‌اند.

گزارشات ارسالی حاکی از آن است که کولبران بازداشت شده هیچگونه کالای قاچاقی را بهمراه نداشته‌اند.

در ادامه گزارش این منبع آگاه آمده است: نیمه شب گذشته یک درگیری میان ساکنین روستای بیوران سفلی و نیروهای انتظامی در اعتراض به بازداشت کولبران روی داده و در نتیجه دو تن از ساکنین این روستا در همین درگیری مجروح شده‌اند.

هویت این دو شهروند مجروح “واحد” اهل نلاس و “سوزان بیورانی” فرزند رحیم اعلام شده است.

اما تا این ساعت هنوز هویت کولبران بازداشت شده مشخص نگردیده است.

طبق بند ١ مادە ٢ اجناس قاچاق، اگر بهای اجناس واردە کمتر از یک میلیون تومان باشد، جرم محسوب نمی‌شود و در بیشتر اوقات، بهای اجناس واردە از سوی کاسبکاران کمتر از این قیمت بودە است.

با کولبران و کاسبکاران در کردستان تحت عنوان “قاچاقچیان کالا” برخورد می‌ شود،  حال آنکه ساکنین کُرد مناطق کُردنشین ایران به سبب نبود فرصت‌های شغلی و نگاه امنیتی به این مناطق، از روی اجبار به شغل پُرخطر کولبری روی برده و در این ارتباط بسیاری از کولبران جان خود را از دست می‌دهند.

قابل توجه اینکه کولبری شغلی مطلوب و به باب طبع کولبران هم نیست، بلکه آنها تنها از روی اجبار و نبود فرصت‌های شغلی دیگر به این شغل کاذب روی می‌آورند. آنها علاوه‌بر تقبل مسئولیت باری که بر دوش می‌کشند باید کیلومترها راه را تا رسیدن به مقصد بپیمایند و خطر جانی این راه را که هر لحظه شاید نیروهای نظامی و انتظامی به کمین آنها نشسته باشند، به جان بخرند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment