بازداشت احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی؛ کلان دزدها، فریاد آی دزد راه انداخته‌اند - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بازداشت احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی؛ کلان دزدها، فریاد آی دزد راه انداخته‌اند

بازداشت احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی؛ کلان دزدها، فریاد آی دزد راه انداخته‌اند

بازداشت احمد عراقچی
ایران – اجتماعی

بازداشت احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی؛ کلان دزدها، فریاد آی دزد راه انداخته‌اند

سخنگوی قوه قضائیه روز یکشنبه ۱۴ مرداد از بازداشت احمد عراقچی ، معاون ارزی بانک مرکزی ایران، خبر داد. بر اساس گزارشی که خبرگزاری قوه قضائیه، میزان، منتشر کرده، غلامحسین محسنی اژه‌ای گفته که «در ادامه رسیدگی به پرونده اخلالگران در نظام پولی و بانکی کشور پرونده سه نفر از کسانی که تکمیل شده بود با صدور کیفر خواست به دادگاه ارسال شد و بزودی دادگاه آنها شروع خواهد شد».

وی ادامه داد: «همچنین امروز چند نفر دیگر تحت تعقیب قرار گرفته و بازداشت شدند. یکی از آنها معاون ارزی بانک مرکزی است که البته شنیدم اخیرا کنار گذاشته شده بودند».

این بازداشت‌ها و از جمله بازداشت احمد عراقچی ظاهرا بخشی از همان وعده «برخورد» دستگاه قضایی با «اخلالگران اقتصادی» است. همزمان امروز در جریان سوال محمودصادقی از وزیر اقتصاد درباره حساب های قوه قضاییه او خبر داد که ماموران مالیاتی که حساب های رئیس قوه قضائیه را بررسی کردند بازداشت شده اند.

در نظام جمهوی اسلامی، زمانی که بوی گند فساد و رانت خواری چنان فراگیر می شود که دیگر نمی شود «کش» داد و چاره ای جز «برخورد» باقی نمی ماند، دزدان دانه درشت در مقام مجریان مبارزه با فساد فریاد آی دزد سرمی دهند. قوه قضاییه که رئیس اش سردسته دزدان است نمی تواند با دزدان و رانت خواران مبارزه کند.

احمد عراقچی دارای گرین‌کارت اقامت آمریکا

اینها از وحشت خشم مردم از فساد ساختاری که همه ارکان نظام را فرا گرفته و تظاهرات و اعتراضات سراسری مردم که خواهان برچیده شدن کل نظام هستند و به زیبایی تمام در خیابانها فریاد سر می‌دهند «توپ، تانک، فشفشه آخوند باید گم بشه»، بساط آی دزد راه انداخته‌اند.

شایان ذکر است که احمد عراقچی گرین کارت اقامت امریکا دارد و تحصیل کرده امریکاست و چند سال در امریکا زندگی کرده است. عمویش عباس عراقچی معاون وزارت خارجه (ازنویسندگان برجام) که رابطه دوستانه‌ای با وندی شرمن داشت و توانسته بود برای نزدیکانش از جمله احمد و فرزندانش از دولت اوباما گرین کارت اقامت امریکا بگیرد.

احمد عراقچی مردادماه سال گذشته (۱۳۹۶)  با دعوت روحانی از امریکا به تهران آمد و سمت معاونت ارزی بانک مرکزی گرفت. عراقچی توانست در مدت کوتاهی در این پست با اتخاذ تصمیمات سرنوشت ساز نرخ دلار را از ۳۷۰۰ به ۱۰۰۰۰ تومان افزایش دهد و خدمتی شایان به دولت در جهت افزایش درامد و افزایش نرخ ارز داشته باشد

عبدالناصر همتی رئیس جدید بانک مرکزی، در اولین روزهای کاری خود، احمد عراقچی را که در دوره ولی‌الله سیف معاونت ارزی این بانک را در اختیار داشت از کار بر کنار کرد. هنوز جایگزینی برای عراقچی در بانک مرکزی معرفی نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین از بازداشت «یکی از کارمندان یکی از معاونین رئیس‌جمهوری و چهار نفر از دلالان ارزی که در این خصوص فعالیت غیر مجاز داشتند»، خبر داده است. اژه‌ای روز ۷ مرداد ۱۳۹۷هم خبر داده بود که تاکنون ۲۹ نفر از به گفته او، «اخلالگران در نظام اقتصادی کشور» بازداشت شده‌اند که اتهام «بسیاری از آنها در حد افساد فی‌الارض است».

ممنوع‌الخروج شدن سیف

بازداشت احمد عراقچی در حالی است که بیست نماینده مجلس در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه، خواستار ممنوع‌الخروجی ولی‌الله سیف، رئیس سابق بانک مرکزی شده‌اند. به گزارش خبرگزاری مهر، ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف آباد در مجلس ایران گفته است: «با توجه به اینکه خانواده وی (ولی‌الله سیف) در استرالیا به سر می‌برد، بنابراین در رابطه با وی نیز این درخواست ممنوع الخروجی را مطرح کرده ایم تا به عملکردش رسیدگی قضایی شود.»

بنابر برخی خبرها سیف مبلغ ۴ میلیون دلار را طی سالهای اخیر به حسابهای بانکی در استرالیا منتقل کرده است. برخی خبرهای تأیید ناشده نیز حاکی از احضار سیف به دادگاه می‌باشد. سیف به مدت پنج سال در دولت روحانی، از سال ۱۳۹۲ تا اوایل مرداد ماه امسال ریاست بانک مرکزی را بر عهده داشت.

ابوترابی همچنین گفته است: «علاوه بر این، طرحی را نیز در دست تهیه داریم تا کلیه مسئولان کشور تا رده استانداران پس از استعفا یا برکناری، تا دو سال ممنوع‌الخروج شوند تا قوه قضاییه فرصت کافی داشته باشد تا به وضعیت عملکرد آنها رسیدگی کند.»

بیشتر بخوانید: فروپاشی اقتصادی و کمبود ارز، صف و ازدحام مردم برای گرفتن ارز

درحالیکه اعتراضات و تظاهرات عمومی در همه شهرها اوج گرفته است و مردم به جان آمده از فقر و گرسنگی و بیکاری حالا در شعارهایشان کل نظام را نشانه می‌روند، این اقدامات دست و پا زدنهای بیهوده‌ای است که راه به هیچ کجا نمی‌برد.

حرکت و جوشش اعتراضات مردم در سراسر کشور، بزودی بساط ظلم و بی عدالتی جمهوری اسلامی در ایران را از بیخ و بن برخواهد کند و هیچ مقامی از پاسخگویی در مقابل عدالت گریزی نخواهد داشت.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment