ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بازار داغ کانکس فروشان و انصافی که در بوته آزمایش قرار گرفته است!

بازار داغ کانکس فروشان و انصافی که در بوته آزمایش قرار گرفته است!

کانکس سازی

 

ایران – اجتماعی

بازار داغ کانکس فروشان و انصافی که در بوته آزمایش قرار گرفته است!

روز دوشنبه ۶ آذر ماه ۹۶ تا همین یک ماه پیش موارد مصرف کانکس های پیش ساخته به استفاده در کارگاه های عمرانی و صنعتی و نیز برخی مصارف تفریحی معطوف بود، اما اکنون جمع کثیری از شهروندان مناطق زلزله زده غرب کشور مشتریان اصلی کانکس هستند؛ وضعیتی که بررسی ها نشان می دهد تولیدکنندگان کانکس در این شرایط بحرانی رفتار دوگانه ای را در برابر با بازار به وجود آمده در پیش گرفته اند.

نیاز بسیار زیاد و غیر قابل انکار شهروندان مناطق زلزله زده غرب کشور در استان کرمانشاه به کانکس و تلاش فراوانی که برای تهیه خانه های پیش ساخته برای این شهروندان انجام می شود، کارگاه و کارخانه های کانکس سازی کشور را در بوته ای از آزمایش انصاف و انسانیت قرار داده است.

کارگاه و کارخانه های کانکس سازی که پیش از این خانه های پیش ساخته خود را برای مصرف در کارگاه های صنعتی و عمرانی به فروش می رساندند و بازار فروش آنها چندان داغ نبود، اکنون که در مناطق زلزله زده نیاز به کانکس برای رهایی از سرما به یک امر ضروری تبدیل شده است، با یک بازار مکاره و داغ رو به رو هستند.

این روزها آنهایی که برای تهیه ملزومات مناطق زلزله زده تلاش می کنند، بیشتر از هر چیز به دنبال تهیه کانکس هستند و آنچنان که گفته می شود، حداقل به ۸ هزار کانکس نیاز است.

فصل سرما و نزدیک شدن موسم بارش برف و شرایط دشوار زندگی در شهرستان های سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، قصر شیرین و دالاهو، یکی از اصلی ترین دلایلی است که نشان می دهد اگر کسی بخواهد شرایط حداقل زندگی را برای مردم مناطق زلزله زده در کوتاه مدت فراهم کند، باید به سمت تأمین حداقل ۸ هزار کانکـس برود.

بعضی از کارگاه های ساخت کانکس با رعایت حال شهروندان مناطق زلزله زده قیمت های خود را کاهش داده اند و تلاش می کنند با سرعت و قیمت پایین تعداد کانکـس بیشتری را تهیه و در اختیار خریداران قرار دهند. از سوی دیگر برخی کانکـس فروشان قیمت های خود را به شدت بالا برده اند و به این شرایط پیش آمده به عنوان یک بازار مکاره و داغ نگاه می کنند.

برای اینکه متوجه این حقیقت عجیب شوید و نگاه متفاوت سازندگان خانه های از پیش ساخته را در رابطه با نیاز کنونی و ضروری زلزله زدگان بدانید، کافی است با آنها تماس بگیرید و جزئیات فروش این شرکت‌ها را بپرسید.

یک شرکت های سازنده کانکس در مورد قیمت آن که مناسب با شرایط زلزله زدگان استان کرمانشاه باشد، می گوید: کانکـس های ۶*۲.۵ مناسب نیاز زلزله زدگان است و قیمت هر واحد از این کانکـس ها چیزی حدود ۱۱ میلیون ۸۰۰ هزار تومان است که می توان تا ۱ میلیون تومان نیز به آن تخفیف داد. این قیمت مربوط به ۴ ماه پیش است و اصلاً بخاطر زلزله افزایش نیافته است.

یکی دیگر از کارخانه هایی که کانکس می سازد، در مورد قیمت ابعاد ۳* ۴ متری ۵۵۰ هزار تومان است که عالی ترین کیفیت تولیدی ماست و در نهایت چیزی حدود ۶ میلیون تومان تمام می شود و ما می توانیم هر روز یک واحد را بسازیم.

این فروشنده می افزاید: اما نکته ای که من باید تأکید کنم این است که ما بخاطر زلزله قیمت ها را کاهش داده ایم و می توانم فاکتورهای فروش قبل از زلزله را به شما نشان دهم که به شما ثابت شود ما قبلاً قیمت هایمان بیشتر از فروش الان بود.

او اضافه می کند: ما در حال تصمیم گیری نهایی در مورد این موضوع هستیم که اگر ممکن باشد کانکس هایی با کیفیت و قیمت پایین تر مناسب حال زلزله زدگان نیز بسازیم که اگر نهایی شود، قیمت تولیدات ما تا نصف کاهش خواهد یافت.

شرکت کانکس سازی دیگری در مورد قیمت این محصول برای مناطق زلزله زده در ابعاد ۶*۲.۴۰ گفت: ما کانکـس با این ابعاد را با قیمت ۴ میلیون تومان می توانیم بسازیم که ساخت هر ۳ کانکس حداقل یک روز زمان نیاز دارد. این قیمت های جدید ماست و پیش از زلزله قیمت ما کم تر بود.

کارخانه تولید کننده دیگری که مدعی است، آنها بیش از ۲۰ سال سابقه تولید کانکس دارند، در مورد قیمت تولید یک کانکـس در ابعاد ۶*۲.۴۰ گفت: ساخت این کانکس چیزی حدود ۵ میلیون تومان تمام می شود. این قیمت قبل از زلزله کم تر از ۴ میلیون تومان بود ولی بعد از زلزله شرایط فرق کرده است و من نمی توانم با قیمت کم تر این محصول را بفروشم.

او در مورد علت ان می گوید: از روزی که در استان کرمانشاه زلزله آمده است و بازار فروش کانکس داغ شده است، فروشندگان مواد خام مثل پروفیل، کف پوش، یراق آلات و… نیز قیمت ها خود را ۲ تا ۳ برابر افزایش داده اند و ضمناً مبلغ اجناس خود را نقداً دریافت می کنند. این در حالی است که پیش از این با ما به صورت چکی و نسیه کار می کردند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment