ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بارش برف و یخبندان و مصائب خطرناک آن برای بی‌خانمان‌ها در تهران

بارش برف و یخبندان و مصائب خطرناک آن برای بی‌خانمان‌ها در تهران

بارش برف و سرما و بی‌خانمان‌ها در تهران
ایران – اجتماعی

بارش برف و یخبندان و مصائب خطرناک آن برای بی‌خانمان‌ها در تهران 

براساس گزارشات رسیده، هزاران نفر از بی‌خانمان‌های پایتخت در بارش برف ، یخبندان و سرمای اخیر، پناهگاهی نداشته‌اند.

پشت هر یک از این اصطلاحات و واژه‌هایی مانند کارتن خواب، زیر پل خواب، اتوبان خواب، گورخواب… سرگذشت انسانی و واقعیت‌هایی اجتماعی نهفته است. بیشتر این افراد به دلایلی چون محرومیت و تبعیض، بیکاری، فقر و بحران‌های خانوادگی معتادند.
رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی فرید براتی‌سده، می‌گوید سرپناه‌های بهزیستی ظرفیت ۷۰۰ الی ۸۰۰ نفر را دارند. او مهم‌ترین نیاز گرمخانه‌ها را غذای گرم و پوشاک مناسب خواند.

بارش برف و سرما و بی‌خانمان‌ها در تهران

شمار زیادی از کارتن خواب‌ها کسانی هستند که بخاطر بدرفتاری از کمپ‌های ترک اعتیاد فرار کرده و حاشیه اتوبان‌ها یا زیرپل‌ها را به این مراکز ترجیح می‌دهند. در گزارشی از قول یکی از این کارتن خواب‌ها نوشت: «هیچ‌وقت دیگر برای ترک چنین جاهایی نميرم. روی سرم آب سرد می‌ریختن و می‌گفتن بگو غلط کردم. اینکه نشد ترک. والا نمیشه کسی رو اینجوری ترکش داد. بخدا ما هم آدمیم. »

سرپناه لرزان و نازک کارتن‌خواب‌ها و پل خواب‌ها با پتوی کهنه، نایلون، مقوا، پیت حلبی خلاصه می‌شود. بیشترشان میانه‌ای با گرمخانه‌ها ندارند و این مراکز را “نوانخانه” می‌نامند.
این روزها مثلا دوشنبه ۹ بهمن ماه، هوای تهران و کرج در شامگاه به ۱۰ درجه زیر صفر هم رسید.

اما وضعیت کودکان کارتن خواب که معمولا کودکان کار و خیابان هستند، دلخراش‌تر است، در محله‌های هرندی، دروازه غار، میدان اعدام، میدان شوش یا .فرحزاد این صحنه‌ها زیاد به چشم می‌خورند. این کودکان در معرض انواع سوءاستفاده‌ها هم قرار دارند

بارش برف و سرما و بی‌خانمان‌ها در تهران

از تعداد زنان کارتن‌خواب در تهران آماری وجود ندارد. تنها مشاهدات و گزارش‌های میدانی نشان می‌دهند که سن کارتن‌خوابی زنان در پایتخت کاهش یافته و به مرز ۲۰ سال رسیده است.

از مرگ خاموش بی‌خانمان‌ها در اثر سرما هیچ آماری وجود ندارد ولی هر زمستان خبرهایی پراکنده از جان دادن یکی از آنها در محلات جنوبی تهران منتشر می‌شود. آخرین مورد پیدا شدن جنازه‌‌ای در کنار دیواری در تقاطع خیابان صابونچی در محله هرندی بود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment