ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > اینجا مازه لیر است، روستایی آمیخته با درد و محرومیت + تصاویر

اینجا مازه لیر است، روستایی آمیخته با درد و محرومیت + تصاویر

اینجا مازه لیر است، روستایی آمیخته با درد و محرومیت

آرزوی کودکان در مازه لیر این روستایی آمیخته با درد و محرومیت تحصیل است نه حقوق نجومی

در مازه‌لیر کودکان  به دلیل فقر زیاد و مشکلات زیاد زندگی، صبح تا شبشان را در کنار مادر و پدر به کشاورزی، کار خانه و پیمودن راه برای آوردن آب سپری می‌کنند و آرزو های کودکانه آنها به سرابی در آینده برایشان تبدیل شده است.روستای مازه لیر

اینجا استان کهگیلویه وبویراحمد است، استانی یک درصدی در جنوب غربی ایران که به دلیل موقعیت توپوگرافی و سوق الجیشی خاص و حتی توجه نکردن سران رژیم گذشته و عشایر خیز بودن، مردم این استان همیشه از محرومیت ذاتی رنج برده اند.

رنج محرومیت را می توان در چشمان دختران، زنان و یا حتی مردان عشایر و روستا نشین دید که در آخرین نقطه‌های مرزی یاسوج با استانهای چهار محال و اصفهان و خوزستان موج می زند.

امروز قصه مردمان روستای مازه لیر با دیگر مردمان این دیار فرق می کند، مردمی که نانشان بلوط است و سوغاتشان بنه و خوراکی‌شان از دامن کوه می آید و هیزم های بلوط گرما بخش زندگی شان است.روستایی آمیخته با درد و محرومیت

روستای مازه لیر در نزدیکی شهر مارگون در ۵۰ کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است. روستایی که امروز سایه محرومیت، روشنی این خاک وآب را در هم آمیخته و بجز کلمه محرومیت و نداشتن زیرساختها چیز دیگری بر پیشانی آنها حک نشده است.

برای برداشتن غبار محرومیت این مناطق از جمله روستای مازه لیز هیچ اقدامی نشده است و مازه لیز حتی از داشتن آب آشامیدنی هم محروم است و دختران و مادران روستایی حتی برای تأمین آب خانه، چشمه های کوهستان را جست و جو می کنند.

مازه‌لیر امروز بعد از سالها هنوز برق ندارد، بهداشت کافی ندارد و نبود گاز و خطوط ارتباطی رنجی دیگر بر رنج های مردم درد دیده این روستا شده است. نبود امکانات اولیه سبب شده تا تحصیل و دریافت امکانات فرهنگی برای کودکان به رویایی بزرگ و دور از دسترس تبدیل شود.

البته امروز به یمن حاکمیتی که دزدی و چپاول در تاروپود مقامات، ارگانها و دوایر دولتی آن نهادینه شده است صحنه‌های تکان دهنده و دردناک روستای مازه‌لیر را در جاجای ایران می‌توان دید. ایران کشوری که بر دریایی از نفت و سایر منابع ثروت طبیعی قرار گرفته است.

روستای مازه لیر

 

 

 

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment