ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ایران با بیش از نیمی از اعدامهای ثبت شده جهان، رکوردار جهانی اعدام در سال ۲۰۱۷

ایران با بیش از نیمی از اعدامهای ثبت شده جهان، رکوردار جهانی اعدام در سال ۲۰۱۷

اعدام در ایران
ایران – اجتماعی

ایران با بیش از نیمی از اعدامهای ثبت شده جهان، رکوردار جهانی اعدام در سال ۲۰۱۷

به گفته عفو بین‌الملل، بیش از نیمی از کل اعدام‌‌های سال ۲۰۱۷ جهان، در ایران اجرا شده است.

روز پنجشنبه ۲۳ فروردین ماه، عفو بین‌الملل با انتشار گزارش سالانه خود درباره استفاده از مجازات اعدام در سال ۲۰۱۷ میلادی، اعدام را مجازاتی «بی‌رحمانه و غیرانسانی» خواند و ایران را دومین کشور جهان از نظر آمار بالای اعدام معرفی کرد.
عفو بین‌الملل در گزارش خود آورده است که ۱۴۲ کشور استفاده از این مجازات را در قوانین خود لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند، اما در سال گذشته ۲۳ کشور از جمله ایران همچنان به اعدام ادامه دادند.

بر پایه گزارش عفو بین‌الملل، در سال گذشته میلادی دست‌کم ۵۰۷ تن در ایران اعدام شده‌اند که بیش از نیمی از تعداد کل اعدام‌های ثبت‌شده در جهان است. این رقم همچنان نسبت به سایر کشورها آمار بالایی محسوب می‌شود.
مطابق آمار و ارقام ثبت‌شده در این باره، از ۵۰۷ اعدام اجراشده در ایران در سال ۲۰۱۷میلادی ۲۰۵ اعدام مربوط به جرایم مواد مخدری و ۲۴۰ مورد مربوط به قصاص بوده است.

عفو بین‌الملل نسبت به استفاده از مجازات اعدام در ایران برای برخی دیگر از جرایم ابراز نگرانی کرده و در گزارش خود نوشته است که اتهاماتی مانند محاربه، افساد فی‌الارض و سب‌النبی در ایران با حکم اعدام مواجه می‌شود در حالی که این موارد بر اساس قوانین بین‌المللی جرم بزرگ محسوب نمی‌شود و نباید برای آنها حکم اعدام صادر شود.

گزارش مزبور آورده است که روند دادرسی و محاکمه بسیاری از افرادی که در ایران به اعـدام محکوم می‌شوند، «ناعادلانه» است و اعترافات آنان «تحت شکنجه و بدرفتاری» گرفته می‌شود و این اعترافات در برخی موارد از تلویزیون ایران هم پخش می‌شود.
از دیگر مواردی که عفو بین‌الملل به آنها انتقاد کرده است، اجرای ۳۱ حکم اعدام در ملاءعام و اعـدام دست‌کم چهار مجرم نوجوان (افرادی که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند و کودک محسوب می‌شوند) در ایران می‌باشد.

ایران رکورددار جهانی اعدام

بنا به اظهار این سازمان،۸۰ مجرم نوجوان دیگر هم در انتظار اجرای حکم اعدامشان در زندان‌های ایران به سر می‌برند که این موضوع قوانین بین المللی و کنوانسیون حقوق کودک را نقض می‌کند.
این نهاد مدافع حقوق بشر در گزارش خود قید کرده است که در سال گذشته میلادی صدها حکم اعـدام دیگر نیز در ایران صادر شده؛ اما این سازمان قادر به تایید آمار دقیق آن نبوده است.

بیشتر بخوانید: گزارش نگران کننده سازمان ملل از آمار بالای اعـدام و نقض حقوق زندانیان در ایران

همچنین بخوانید: اعـدام کودکان و توجیهات خودساخته فقهی و نسق‌کشی حکومتی

این سازمان حقوق بشری در پایان گزارش خود اعلام کرده است که این گزارش با استفاده از اطلاعات منابع مختلفی از جمله آمارهای رسمی، احکام دادگاه‌ها، افراد محکوم به اعـدام یا خانواده و وکلای آنان، گزارش نهادهای جامعه مدنی و رسانه‌ها تهیه شده است.
آمار بالای اعدام‌شدگان و استفاده از مجازات اعـدام در ایران، از جمله مسائلی است که طی سال‌های اخیر مورد انتقاد سازمان ملل متحد، کشورهای غربی و شماری از مدافعان حقوق بشر قرار گرفته است.

برخی نکات بارز آماری این گزارش به قرار زیر است:

  • از تعداد ۹۹۳ تن اعدامی در سراسر جهان طی سال ۲۰۱۷ میلادی، ۵۰۷ تن در ایران اعـدام شده‌اند.
  • بیشتر اعدام‌ها در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا صورت گرفته است.
  • از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل ۱۷۰ کشور از مجازات مرگ استفاده نکردند.
  • در قوانین ۵۶ کشور جهان هنوز مجازات اعدام وجود دارد که ایران یکی از آنها می‌باشد.
  • در ۱۵ کشور جهان از جمله ایران، هنوز از مجازات مرگ برای مجرمان مواد مخدر استفاده می‌شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment