ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > ایران در سراشیبی فقر مطلق؛ تازه ترین محاسبات از پدیده فقر در ایران

ایران در سراشیبی فقر مطلق؛ تازه ترین محاسبات از پدیده فقر در ایران

فقر در ایران
ایران ـ اقتصادی

ایران در سراشیبی فقر مطلق؛ تازه ترین محاسبات از پدیده فقر در ایران

مطابق اظهار یک اقتصاددان و پژوهشگر ایرانی، بر اساس محاسبات «خط فقر مطلق» برای یک خانواده چهار نفره شهری در ایران حدود ۴ میلیون تومان است و با این مبنا ۳۳ ٪ جمعیت کشور دچار «فقر مطلق» و ۶ ٪ زیر «خط گرسنگی» هستند. بر اساس این محاسبات «خط فقر مطلق» برای مناطق محروم ۵٠ ٪ مناطق شهری و حدود ۲ میلیون تومان است.

از نظر این پژوهشگر، دولت «خط فقر مطلق» برای یک خانواده پنج نفره ٧٠٠ هزار تومان است، که این مبلغ حتی تأمین‌کننده غذای آنان نیست. در حالی‌ که «خط فقر مطلق» باید حداقل کالاهای اساسی را در بر داشته باشد.
اینکه درباره آمار افراد زیر «خط فقر» رقم‌های متفاوتی اعلام می‌شود، به این برمی‌گردد که درباره نحوه محاسبه «خط فقر» در ایران روش‌های متفاوتی بیان شده است.

ملاک تعيين شده از سوی بانک جهانی در اندازه‌گيری «فقر مطلق»، مصرف سرانه کمتر از ۲ هزار و ۲۰۰ کيلو کالری در روز است.
بر اساس آمار مطرح شده از سوی این اقتصاددان، ۳۳ ٪ جمعیت کشور یعنی حدود ۲۶ میلیون نفر دچار «فقر مطلق» هستند.
با این حال رئیس یک از نهادها به نام «ستاد اجرایی فرمان امام»، چندی پیش اعلام کرده بود که ۱۲ میلیون نفر در ایران زیر خط «فقر مطلق» قرار دارند و بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر نیز زیر خط «فقر نسبی» زندگی می‌کنند.

پیش از این خبرگزاری مهر به نقل از مصوبه شورای عالی کار اعلام کرده بود که سبد هزینه یک خانوار ۳.۳ نفری، دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.
اما دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران اعلام کرده که سبد هزینه یک خانوار کارگری، سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. این در شرایطی است که حداقل دستمزد ماهانه کارگران یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان تعیین شده است.

۶٪ جمعیت ایران زیر«خط گرسنگی»

یک  اقتصاددان دیگر پیش از این گفته بود که وزارت رفاه و تأمین اجتماعی از سال ۸۴ به بعد از اعلام شمار فقيران و ملاک‌های مورد استفاده در ارزيابی پديده فقر خودداری کرده است.
گزارشات مبتنی بر آمار و ارقام حکایت از این دارد که ۶٪ از جمعیت کشور یعنی ۵ میلیون نفر زیر «خط گرسنگی» هستند و درآمد آنها حتی هزینه غذایشان را تأمین نمی‌کند.
«خط گرسنگی» به آن معناست که درآمد یک خانوار حتی هزینه غذای آنان را نیز تأمین نمی‌کند، در حالی که افراد هزینه‌های دیگری مانند مسکن، پوشاک و حمل و نقل نیز دارند.

چندی پیش پرویر فتاح رئیس کمیته امداد، اعلام کرده بود که تعداد مراجعه‌کنندگان به این سازمان برای تحت پوشش قرار گرفتن، نزدیک به ۵۰ ٪ افزایش یافته است.
او افراد تحت پوشش این کمیته را «حدود ۵ میلیون نفر» اعلام کرده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment