ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ایران در بن‌بست مشکلات بنیادی و زوال اجتماعی !

ایران در بن‌بست مشکلات بنیادی و زوال اجتماعی !

زوال اجتماعی
ایران ـ اجتماعی

ایران در بن‌بست مشکلات بنیادی و زوال اجتماعی !

در تازه ترین خبر که از مسئولان کشوری نقل شده است به گفته وزیر راه و شهرسازی، عباس آخوندی در روز شنبه ۵ اسفندماه ۱۳۹۶ در مراسم اولین جشنواره نشان تعالی HSE ، استناد می‌شود که «جامعه ایران در حال زوال اجتماعی است و این واقعیت اگر آشکار بیان نشود، درمان شدنی نخواهد بود». عباس آخوندی می‌گوید که «آستانه تاب‌آوری در جامعه بسیار پائین آمده و حل مشکلات به صورت اجتماعی دشوار است.»

به گزارش رسیده وزیر راه در این مراسم گفت: «امید و سرمایه اجتماعی بدون عدل قابل تحقق نیست. مهندسی مبتنی بر عدالت است چون عدالت، ثبات و پایداری از طریق قرار گرفتن اشیا در جای خودش است. گمگشته ایران نیز همین عدالت است.»

آخوندی با تاکید بر ضرورت تفکیک دو حوزه اخلاق خصوصی و اخلاق عمومی خاطر نشان کرد که در ایران معمولا این دو حوزه با هم جمع می‌شوند؛ درحالی که رعایت اخلاق عمومی است که می‌تواند محور اعتماد جامعه باشد.

عضو کابینه دولت دوازدهم می‌گوید در ایران مشکل به این برمی‌گردد که همه چیز به حوزه اخلاق خصوصی همچون تواضع، فداکاری، مهربانی، ادب و امثال آن محدود می‌شود در حالی که “معیار اخلاق عمومی فقط و فقط عدالت است”.

وزیر راه و شهرسازی گفت: «ما در کشور کمتر مشکلی را می‌توانیم به صورت اجتماعی حل کنیم؛ چه گرد و غبار باشد، HSE  باشد چه حوادث باشد یا مسائل اقتصادی. مدتی است که نمی‌توانیم مسائل اجتماعی را حل کنیم. در هر مسئله تاب‌آوری در آستانه بسیار پایینی قرار دارد.»

HSE  برگرفته از واژه‌های بهداشت (Health)، ایمنی (Safety) و محیط زیست (Environment) است و منظور از آن ارزیابی و سنجش میزان رعایت ملزومات این مفاهیم در تمام فعالیت‌های تولیدی، عمرانی و خدماتی بخش‌های مختلف دولتی، خصوصی و تعاونی است.

زوال اجتماعی جامعه ایران

این وزیر در بخش دیگری از سخنانش گفته است: «واقعیت این است که جامعه ما در حال زوال اجتماعی است. یعنی امکان اینکه مشکلات بنیادی خود را رفع کند، ارزش افزوده ایجاد کند و امید را تزریق کند، ندارد. این یک واقعیت است که اگر آن را در لفافه بیان کنیم، راهی برای درمان آن پیدا نخواهیم کرد».

واقعیت این است که حاکمیت هم با این روالی که پیش می‌رود روبه زوال است و البته با تغییر حاکمیت جامعه ما نیز از زوال به رشد و شکوفایی تغییر مسیر می‌دهد. نه این وزیر و نه سایر دولتمردان هیچگاه اشاره نمی‌کنند که علت و ریشه این زوال اجتماعی و این نابسامانیهای افسارگسیخته، دقیقأ به کلان سیاستهای اقتصادی فاجعه بار و رویکرد سیاسی است که کمترین منافعی از مردم ایران در آن دیده نمی‌شود و برعکس در جهت تاراج سرمایه‌های مردم ایران بنفع امثال حسن نصرالله و حوثی‌های یمن و همه انگل‌های سیاسی در منطقه است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment