ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > ایران جزء کشورهای با فساد اداری بالا در جهان، با رتبه ۱۳۰

ایران جزء کشورهای با فساد اداری بالا در جهان، با رتبه ۱۳۰

ایران فساد اقتصادی
ایران ـ اقتصادی

ایران جزء کشورهای با فساد اداری بالا در جهان، با رتبه ۱۳۰

آنطور که سازمان شفافیت بین‌الملل در گزارش تازه‌ خود درباره‌ میزان فساد اداری در جهان آورده است، ایران در جایگاه ۱۳۰ در بین ۱۸۰ کشور جهان قرار گرفته است.

سازمان شفافیت بین‌الملل در گزارش تازه‌ی خود ۱۸۰ کشور جهان را از نظر میزان فساد اداری زیر ذره‌بین گذاشته است. این سازمان میزان فساد سیاسی و اداری را بر پایه‌ی نظرخواهی‌های گوناگون از کارشناسان سنجیده است.
سازمان شفافیت بین‌الملل در در درجه‌بندی خود به کشورها از صفر (بالاترین میزان فساد) تا ۱۰۰ (کمترین میزان فساد) امتیاز می‌دهد. در گزارش مربوط به سال ۲۰۱۷ این سازمان، ایران با ۳۰ امتیاز از نظر میزان فساد اداری در میان ۱۸۰ کشور جهان در رتبه‌ی ۱۳۰ قرار می‌گیرد که مشابه سال گذشته است. ایران در دو سال‌ گذشته به ترتیب ۲۹ و ۲۷ امتیاز به دست آورده بود و طی سال گذشته نیز نتوانسته جایگاه خود را ارتقا بخشد.
بیشتر بخوانید:“فساد در کشورهایی با رهبران پوپولیست رو به افزایش است”

سالم ترین و فاسد ترین کشورها

ایران فساد اقتصادی

در گزارش تازه‌ی سازمان شفافیت بین‌الملل نیوزیلند با ۸۹ امتیاز کمترین میزان فساد اداری در جهان را داشته است و پس از آن به ترتیب دانمارک ( ۸۸ امتیاز)، فنلاند (۸۵ امتیاز)، نروژ (۸۵ امتیاز) و سوئیس (۸۵ امتیاز) در زمره‌ی‌ شفاف‌ترین کشورهای جهان هستند.
فاسدترین کشورهای جهان به ترتیب سومالی (۹ امتیاز)، سودان جنوبی (۱۲ امتیاز)، سوریه (۱۴ امتیاز)، افغانستان (۱۵ امتیاز) و یمن (۱۶ امتیاز) هستند.

گفتنی است که در ۶ سال گذشته برخی کشورها مانند سنگال و بریتانیا در مبارزه با فساد موفق عمل کرده‌اند و توانسته‌اند امتیازات خود را افزایش دهند. در مقابل کشورهایی مانند سوریه، یمن و حتی استرالیا با از دست دادن امتیاز به جایگاه‌های پایین‌تری تنزل کرده‌اند.

گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل همچنان حاکی از آن است که دو سوم کشورهای جهان[از جمله ایران] از میزان فساد اداری بالایی برخوردارند و کمتر از ۵۰ امتیاز به دست آورده‌اند.
سازمان شفافیت بین‌الملل خواهان آن است که دولت‌ها با ایجاد نمایه‌هایی برای لابی‌ها و علنی کردن منازعاتی که بر سر علایق گوناگون وجود دارد و همچنین تشدید قوانین برای دریافت کمک مالی توسط احزاب سیاسی، به شفافیت در جوامع خود بیفزایند و با فساد اداری مبارزه کنند.

برغم آمار و ارقام سازمان شفافیت بین‌الملل باید اذعان کرد که فساد در حاکمیت ایران بسا فراتر از این آمار است. سازمان شفافیت بین‌الملل و سازمان‌های مشابه، رتبه بندی خود را بر اساس گزارشات کلاسیکی که از کشورهای مختلف دریافت می‌کنند و بر پایه یک تحقیق و ارزیابی کلاسیک انجام می‌دهند حال آنکه دزدی ها و اختلاس‌های نجومی در رأس حاکمیت جمهوری اسلامی و رانت‌خواری‌های بی‌سابقه در تمام سلسله مراتب حاکمیت جمهوری اسلامی اساسأ در قالب‌های کلاسیک نمی‌گنجد. کدام سازمان بین‌المللی از دزدی های کارفرمایان و مدیران واحدهای تولیدی که به عدم پرداخت سیستماتیک دستمزد بخور و نمیر میلیونها کارگر ایرانی منجر شده است خبر دارد؟

کدام سازمان بین‌المللی از فساد میلیاردی در بودجه بندی رسمی کشور خبر دارد و اینکه میلیاردها تومان سرمایه مردم ایران به حوزه‌های علمیه و مؤسسات پوششی خودساخته خبر دارد؟
کدام سازمان بین المللی از فساد عمیق در مناسبات مالی قرارگاه خاتم و تمام ارگانهای تابعه خبر دارد؟
واقعیت این است ایران تنها کشوری در جهان است که فساد گسترده در آن از رأس حاکمیت قانونی می‌شود و در بودجه بندی سالانه اعمال میشود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment