ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ایران یکی از ۱۰ کشور صدر نقض‌کننده حقوق هنرمندان

ایران یکی از ۱۰ کشور صدر نقض‌کننده حقوق هنرمندان

ایران در صدر نقض حقوق هنرمندان
ایران – اجتماعی

ایران یکی از ۱۰ کشور صدر نقض‌کننده حقوق هنرمندان

هنرمندانی  که در ایران در سال گذشته پس از انتشار اثر انتقادی‌شان با فشارهای حکومتی روبه‌رو شده‌اند، در وب‌سایت Global Investigative Journalism Network  معرفی شدند.

در فهرست «هنرمندان طغیانگر» که از سوی Global Investigative Journalism Network  منتشرشده، مهدی و حسین رجبیان، هنرمندان ایرانی محکوم به حبس، قرار گرفتند.
وب‌سایت گلوبال اشاره می‌کند که این دو هنرمند منتقد به دلیل اینکه اثرشان با اصول و هنجار حکومتی مطابقت نداشته، زندانی شده‌اند.

این وب‌سایت به نقل از این دو هنرمند نوشته است: «اگرچه زندگی در سایه حبس و محدودیت ما را برای آینده هنری‌مان نگران کرده، اما مطمئن هستیم که می توانیم به کمک هنرمندان بین‌المللی آینده را بسازیم و برای ’ آزادی‘ بکوشیم. »
این دو هنرمند به نام‌های مهدی رجبیان و حسین رجبیان در حال حاضر با قرار وثیقه سنگین خارج از زندان به سر می‌برند و به دلیل مفتوح بودن پرونده‌ از حق خروج از کشور محروم اند.
این دو هنرمند که در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” هرکدام به شش سال زندان محکوم شده بودند، در شانزدهم خردادماه ۹۵ جهت اجرای حکم راهی زندان اوین و در تیرماه ۹۶ با قرار وثیقه از زندان به مرخصی آمدند.

از سوی شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب اسلامی، حکم صادره برای هرکدام از آنها به سه سال حبس تعزیری، سه سال حبس تعلیقی و پرداخت ۲۰ میلیون تومان جریمه تعیین و به اجرای احکام دادسرای زندان اوین ارسال‌شده بود.
طی مدت زندانی بودن این دو هنرمند، سازمان های هنری و حقوق بشری متعددی از جمله شورای هنرمندان اروپا، سازمان ملل، انجمن جهانی قلم، بنیاد فری میوز، سازمان ینسکو، سازمان عفو بین‌الملل و سازمان «طرح‌های متحد» در فرانسه نسبت به بازداشت آنان و محکومیتشان به حبس واکنش نشان دادند.

هر دو هنرمند در جریان برگزاری دادگاه از حق داشتن وکیل محروم بوده‌اند، آنها گفتند که محاکمه‌شان تنها یک ربع طول کشیده است.
یک منبع آگاه در این خصوص می‌گوید: «آن‌ها در حین بازجویی وکیل نداشته‌اند. در دادگاه هم وکیل نداشته‌اند، چون گفته‌شده که پرونده‌شان به شکلی است که خودشان باید توضیح بدهند. »

باید یادآوری کنیم که مهدی رجبیان سال ۹۲ تدوین و ضبط آلبومی به نام «تاریخ ایران به روایت سه‌تار» را آغاز کرد که از دلایل بازداشت وی است؛ در این آلبوم تمام جنگ‌های ایران با سه‌تار روایت شده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment