ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > انفجار مین و نقص عضو کولبر محروم سردشتی

انفجار مین و نقص عضو کولبر محروم سردشتی

انفجار مین کولبر

ایران – کولبران

انفجار مین و نقص عضو کولبر محروم

درپی انفجار مین یک کولبر محروم اهل سردشت از ناحیه پا دچار نقص عضو شد.

بنابر اطلاعات رسیده ، روز پنج‌شنبه ۱۶ شهریورماه، یک کولبر محروم به دلیل برخورد با مین‌های کاشته شده در مرز “دوله‌بی” سردشت دچار مصدومیت و نقص عضو گردید.
منابع مطلع هویت این کولبر کُرد را “خضر مام قادر” اهل روستای “قلعه ره‌ش” از توابع سردشت اعلام کرد.
پای این کولبر کُرد بر اثر انفجار مین قطع شده و هم اکنون وی جهت معالجه پزشکی به مراکز درمانی اقلیم کردستان انتقال و هم‌اکنون تحت مراقبت پزشکی می‌باشد.
شهروندان کُرد بلاجبار و برای تأمین مایحتاج زندگی خود و مقابله با بحران اقتصادی در استان‌های کُردنشین ایران به ویژه در مناطق مرزی، به کار پرخطر کولبری روی می‌آورند که علاوه بر شلیک مستقیم نیروهای انتظامی مرزی، مجبور هستند با سرمازدگی در زمستان و در برخورد با مین‌های عمل نکرده، جان خود را به خطر بیاندازند تا شاید لقمه نانی برای خانواده خود فراهم کنند.
با گذشت ٢٧ سال از جنگ میان ایران و عراق هنوز هم مین دشمن خاموش جان شهروندان را در استان های آذربایجان غربی، ایلام، کرمانشاه و کردستان تهدید می‌کند.
طبق اطلاعات موثق موجود، ٦ میلیون هکتار از خاک ایران به مین آلوده است و بنابر آمارها، بیش از ٢٠ میلیون مین در سراسر ایران وجود دارد که از این میان استان‌های ایلام، کرمانشاه، کُردستان و آذربایجان‌غربی به دلیل امنیتی بودن و همچنین قرار گرفتن در مدار مرزی این مناطق از استان های غربی کشور، بیشترین مین‌های کاشته‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

بنابر گزارشات آماری موجود از مجموع ٥٢ هموطن کُردی که بر اثر انفجار مین طی سال گذشته خورشیدی، کشته و زخمی شدند ٩ تن کودک هستند که ٢ نفر از آنان کشته و ٧ نفر دیگر زخمی شدند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید     https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment