ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > انفجار مین و از دست دادن هردو چشم و یک پای کولبر زحمتکش اهل پیرانشهر

انفجار مین و از دست دادن هردو چشم و یک پای کولبر زحمتکش اهل پیرانشهر

انفجار و کور شدن یک کولبر
ایران – کولبران

انفجار مین و از دست دادن هردو چشم و یک پای کولبر زحمتکش اهل پیرانشهر

 

براساس گزارش رسیده کولبر زحمتکش اهل پیرانشهر که در پی انفجار مین به شدت زخمی شده بود، از ناحیه چشم و پا دچار نقص عضو گردید.
لقمان واحدی، کولبر کُرد اهل پیرانشهر که روز دوشنبه بیست و نهم آبان‌ماه براثر انفجار مین به شدت مجروح شده بود، دو چشم و یک پای خود را از دست داده است.

این کولبر زحمتکش و محروم در این حادثه همچنین از ناحیه کمر و گردن دچار آسیب‌دیدگی شده و هم ‌اکنون در بیمارستان بستری و نیاز فوری به عمل جراحی دارد.
باید یادآوری کنیم که این کولبر نقص عضو شده، در کوهستان “کانی خدا” پیرانشهر دچار حادثه شده است.

وضعیت امنیتی و بحران اقتصادی در استان‌های کُردنشین به ویژه در مناطق مرزی، شهروندان کُرد را به اجبار و برای تأمین مایحتاج زندگی به کار پرخطر کولبری سوق می دهد که علاوه بر شلیک مستقیم نیروهای انتظامی، سرمازدگی و برخورد با مین‌های عمل نشده، جان آنان را تهدید می‌کند.
طبق آمار ثبت شده، طی شش‌ماه نخست سال جاری، از ٢٣ قربانی مین، ٣ نفر کشته و ٢٠ نفر زخمی شده‌اند. بر اساس آمار‌ها، شش میلیون هکتار از خاک ایران به مین آلوده است.

استان‌های آذربایجان غربی، ‌کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان آلوده‌ترین مناطق ایران به مین‌ محسوب می‌شوند و بیش از ١٦ میلیون مین در این مناطق وجود دارد، اما هنوز اقدام مؤثری برای پاکسازی این مناطق از مین صورت نگرفته است.

کار کولبری یکی از بزرگترین چالش های روبروی مردم مناطق مرزی کردستان است و خانواده‌های زیادی بدلیل فقر و بیکاری در این مناطق از کشورمان به ناچار از این راه امرار معاش می‌کنند.

طی شش‌ ماه نخست سال جاری، با استناد به آمار ثبت شده در مراکز خبری، ١٢١ کولبر کُرد در مناطق مختلف کردستان درپی شلیک مستقیم نیروهای انتظامی کشته و زخمی شده‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment