ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > انفجار مهیب دکل میدان نفتی رگ سفید با چندین کشته و مجروح

انفجار مهیب دکل میدان نفتی رگ سفید با چندین کشته و مجروح

ایران – حوادث کار

انفجار مهیب دکل میدان نفتی رگ سفید با چندین کشته و مجروح

حداقل ۴ کشته و یک مجروح در انفجار دکل میدان نفتی رگ سفید که در منطقه‌ای بین امیدیه در استان خوزستان و دیلم استان بوشهر قرار دارد،

دو روز بعد از حادثه انفجار پالایشگاه تهران که منجر به کشته شدن ۷ نفر شد، انفجار در دکل حفاری «فتح ۹۵» میدان نفتی رگ سفید، منجر به کشته شدن چند تن از کارکنان این دکل شده است.

این حادثه روز یکشنبه ۷ آبان ماه روی داده و وزارت نفت با تأیید انفجار میدان رگ سفید اعلام کرده است که نشت گاز از چاه در حال حفاری در عمق ۲۶۰۰ متری باعث انفجار شده است.

گزارش اولیه شمار کشته‌ها را ۲ نفر اعلام کرده، اما خبرگزاریها گزارش داده‌اند که ۴ نفر از کارکنان متخصص این دکل کشته شده‌ و یک نفر نیز بشدت مجروح شده است.

اگرچه رگ سفید یک میدان نفتی است، اما معمولاً از میادین نفتی، گازی خارج می‌شود که به «گاز همراه» معروف است.

خبرگزاریها می‌نویسند که بر پایه اخبار تأیید نشده دکل ۹۵ فتح به طورکلی فروریخته است.

سابقه امر

این دکل اردیبهشت ماه سال گذشته راه اندازی شد و بنا به گفته مقام‌های ایران، یکی از پیشرفته‌ترین دکل‌های حفاری کشور با قدرت ۲۰۰۰ اسب بخار بود که می‌تواند تا عمق بیش از ۶ کیلومتری زمین عملیات حفاری انجام دهد.

انتشار فیلم‌هایی از فوران آتش در محل حادثه نیز نشان می‌دهد که شعله‌های عظیمی سکوی حفاری را در میان گرفته است. وزارت نفت ایران می‌گوید که عملیات اطفای حریق کماکان ادامه دارد.

در زمینه این حادثه خبرگزاریها به نقل از منابع مطلع نوشتند که این دکل مشغول حفاری در عمق ۲۶۰۰ متری مخزن آسماری بود که به دلایل فنی، لوله حفاری در عمق ۸۰ متری متوقف می‌شود و کارکنان و متخصصان به دنبال رفع مشکل بودند که ناگهان مواد سیال به بالا فوران می‌کند و انفجار بزرگی رخ می‌دهد.

انفجار دکل نفتی

بر اساس این گزارش حجم آتش و سرعت انفجار به حدی بود که هیچ یک از کارکنان نتوانستند عکس‌العمل به‌موقع از خود نشان دهند.

این مقام آگاه گفته است که حفار و سرحفار از افرادی بودند که در همان لحظه اولیه جان خود را از دست می‌دهند.

در ماه‌های گذشته تعدادی از تاسیسات نفتی ایران دچار آتش‌سوزی شده‌اند که نمونه آن آتش‌سوزی روز جمعه ۵ آبان ۹۶ در پالایشگاه نفت تهران بود که نهایتأ ۷ کشته بر جای گذاشت.

سال گذشته هم ۳۴ حادثه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی رخ داد و در جریان آنها در کنار خسارت‌های سنگین مالی، چندین نفر کشته و مصدوم و یا دچار سوختگی شدید شدند.

ایران در نظر داشت با حفاری ۱۲ چاه در میدان رگ سفید تولید روزانه آن را به ۱۷ هزار بشکه برساند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment