ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > انفجار دوباره مین و قربانی شدن یک کولبر محروم دیگر

انفجار دوباره مین و قربانی شدن یک کولبر محروم دیگر

انفجار مین
ایران – کولبران

انفجار دوباره مین و قربانی شدن یک کولبر محروم دیگر

کولبر کُرد اهل سردشت در پی انفجار مین به شدت زخمی و از ناحیه پا دچار نقص عضو شد

بنابر گزارشات رسیده، نیمه شب ۳۰ آبان‌ ماه، انفجار مین در سردشت موجب قطع پای یک کولبر کُرد، گردید. این کولبر کُرد بر اثر شدت جراحات وارده ناشی از انفجار مین به بیمارستان مهاباد انتقال یافته است.
منابع مطلع هویت این کولبر زحمتکش را “ادریس محمودی” ٢٧ ساله فرزند احمد اهل روستای “نلاس” اعلام کردند.
یادآوری می شود که، روز دوشنبه بیست و نهم آبان‌ ماه نیز ، یک کولبر کُرد به نام “لقمان واحدی” در کوهستان “کانی خدا” پیرانشهر درپی انفجار مین از ناحیه پا دچار نقص عضو گردیده بود.

دوستان این کولبر کُرد که براثر انفجار مین به شدت زخمی شده بود، وی را  جهت معالجه پزشکی به بیمارستان پیرانشهر منتقل کرده بودند.
بر اثر بحران اقتصادی در استان‌های کُردنشین ایران به ویژه در مناطق مرزی، شهروندان کُرد به اجبار و برای تأمین حداقل مایحتاج زندگی خود و خانواده شان به کار پرخطر کولبری روی می‌آورند که علاوه بر شلیک مستقیم نیروهای انتظامی ، سرمازدگی و برخورد با مین‌های عمل نشده، جان آنان را تهدید می‌کند.
با استناد به آمار ثبت شده، طی شش‌ماه نخست سال جاری، از ٢٣ قربانی مین، ٣ نفر کشته و ٢٠ نفر زخمی شده‌اند.
گفته می شود که بر اساس آمار‌ها، شش میلیون هکتار از خاک ایران به مین آلوده است.

لازم به ذکر است که نبود کار و منبع درآمد، نابرابری در اشتغال و استخدام و وجود نگاه و مسائل امنیتی به کُردستان و کُردها و نیز به تاراج رفتن منابع زیرزمینی و ذخایر آن سبب گردیده است تا بخش اعظمی از نیروی کار کُردها به سوی قاچاق و امرار معاش از این راه، سوق داده شود.

بخشی از این نیروی کار ناچار به کولبری می‌باشند که یکی از سخت‌ترین شیوه‌های امرار معاش هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی و روانی می‌باشد. قابل ذکر اینکه این هزینه گزاف جسمی و روانی برای نیروی کار جوان تحصیلکرده بسی گزافتر از دیگران است. “یکی از عامل‌های اصلی گسترش پدیده‌ی کولبری، کمبود فرصت‌های شغلی، عدم توجه به سرمایه‌گذاری حکومتی در کُردستانات و تعریف ناصحیح از اقتصاد مرزی است که باعث هجوم افراد جویای کار به سوی شغل پرمخاطره‌ی کولبری در مرزها شده ‌است.”

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment