ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > انتقال ۶ زندانی سیاسی شکنجه شده بلوچ به زندان زاهدان

انتقال ۶ زندانی سیاسی شکنجه شده بلوچ به زندان زاهدان

انتقال ۶ زندانی سیاسی شکنجه شده بلوچ به زندان زاهدان
ایران – اجتماعی

انتقال ۶ زندانی سیاسی شکنجه شده بلوچ به زندان زاهدان

بر اساس گزارشات رسیده، ۶ زندانی سیاسی بلوچ پس از ۹ ماه شکنجه به زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، ۶ زندانی سیاسی بنام های محمد صالح شهدادزهی، فاروق انوری ۳۰ ساله، ادریس جمشیدزهی ۴۰ ساله، عبدالعزیز ستوان ۳۰ ساله، محمود ستوان ۲۷ ساله، هاشم زردکوهی ۲۸ ساله کارمند سابق بانک، پس از ۹ ماه توام با شکنجه در بازداشتگاه های وزارت اطلاعات به زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند.

بازداشت این زندانیان در خرداد ماه سال جاری توسط ماموران لباس شخصی و پس از ترور یک بسیجی بنام ”عبدالکریم سجادی“در ایرانشهر صورت گرفت.

به گفته منابع نزدیک به این زندانیان: در ابتدای خرداد ماه ۱۳۹۶ فاروق انوری، ادریس جمشیدزهی، عبدالعزیز ستوان، محمود ستوان و هاشم زردکوهی بازداشت شده و تحت شکنجه قرار گرفتند تا علیه محمد صالح شهداد زهی اعتراف کنند که به فتوای وی ”عبدالکریم سجادی“ را ترور کرده‌اند.

بعد از یک ماه از دستگیری ۵ نفر فوق الذکر، در تاریخ ۱۷ تیر ماه محمد صالح شهداد زهی در ایرانشهر توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد و تحت شکنجه قرار گرفت تا اعتراف کند که به دستور مولوی فضل الرحمن کوهی امام جمعه پشامگ عبدالکریم سجادی را ترور کرده است.

این منبع در ادامه افزود: ” این زندانیان در مدت ۹ ماه تحت شکنجه های گوناگون از جمله کشیدن ناخن، زدن شلاق بر بدن و کف پا قرار گفتند تا علیه امام جمعه پشامگ اعتراف کنند که به دستور وی اقدام به ترور آقای سجادی کرده اند. “

کمپین فعالین بلوچ دو ماه پیش نیز در گزارشی از دستگیری این افراد نوشته بود که این زندانیان برای اخذ اعترافات دیکته شده علیه مولوی فضل الرحمن کوهی امام‌جمعه پشامگ تحت شکنجه قرار گرفتند.

در همان گزارش آمده بود که پیش از این نیز سابقه پرونده سازی علیه روحانیان پر طرفدار اهل سنت وجود داشته است است.

در آن گزارش اشاره شده بود که چند سال قبل و پس از ترور جنگی زهی از روحانیان نزدیک به حاکمیت و رئیس پایگاه بسیج حاجی آباد سرباز، تعدادی از جوانان سرباز بازداشت و از آنها خواسته شده بود بر علیه مولوی نقشبندی امام جمعه اهل سنت راسک اعتراف کنند.
این موضوع باعث بازداشت مولوی نقشبندی شد اما پس از اعتراضات گسترده در نهایت مولوی نقشبندی و همراهانش با قرار وثیقه آزاد شدند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment