ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > امضای «حداقل دستمزد» چند برابر زیر خط فقر، جنایت مستقیم علیه زندگی میلیونها کارگر

امضای «حداقل دستمزد» چند برابر زیر خط فقر، جنایت مستقیم علیه زندگی میلیونها کارگر

دستمزد عادلانه
ایران – کارگری

امضای «حداقل دستمزد» چند برابر زیر خط فقر، جنایت مستقیم علیه زندگی میلیونها کارگر

به قلم: شاپور احسانی رادشاپور احسانی راد

شاید کسانی خرده بگیرند که واژه ” جنایت ” برای افرادی که حداقل دستمزد را تعیین، مصوب و امضای خود را زیر آن می گذارند، خیلی سنگین است اما وقتی بطور واقعی ببینند که تعیین « حداقل دستمزد» چگونه سرنوشت میلیونها انسان را زیر و رو می کند به ما حق خواهند داد که این واژه را بکار ببریم.

برای اینکه ابعاد این جنایت روشن شود باید نقاب از چهره دست اندرکارانی که « سهم ما کارگران را از زندگی» با «تعیین حداقل دستمزد» رقم می زنند برداشته شود و نیز دستان پلیدی که امضایشان «چگونگی زیستن» ما کارگران و حتی کودکانی از طبقه ما که هنوز متولد نشدند را تعیین می کند افشا شود. دراین مورد لازم است به ۲ رویداد که در گذشته برایم پیش امده است نگاهی بیاندازم:

رویداد اول برمیگردد به اواخرسال ۱۳۹۲، زمانی که ما به عنوان هماهنگ کنندگان طومار افزایش دستمزد، ضمن تجمع در مقابل وزارت کار، ۳۰ هزار امضای این طومار را به این نهاد تحویل دادیم. پیرو آن، جلسه ایی با حضور ۴ نفر از ما و معاونت اجرایی وزیرکار «آقای هفده تن» و ۳ نفر از معاونینش در مورد افزایش دستمزد تشکیل شد، ما در دفاع از افزایش دستمزد به غیر از موارد کلی تعین حداقل دستمزد، ۲ مورد تعین کننده روی میز مذاکره گذاشتیم، این دو مورد عبارت بودند از:

۱- در ایران سهم مزد در قیمت تمام شده کالا زیر پنج درصد است و یعنی استثمار کارگران توسط کارفرمایان و دولت از حد گذشته و باید «غارت» نامیده شود.
۲- افزایش دستمزد بصورت واقعی و عادلانه تورم زا نیست زیرا حتی با افزایش ۶۰ درصدی دستمزد، طبق تورم همان موقع و سال بعد، همه دستمزد کارگر هزینه و مصرف خواهد شد و پس اندازی باقی نخواهد ماند که تورم زا باشد.

در این جلسه که حدود ۲ ساعت طول کشید با توضیح مفصل و مستدل در باره افزایش دستمزد، به روشنی کل پروسه انجماد دستمزدها را از سال ۱۳۵۹ شروع جنگ تا سال ۱۳۹۲ تشریح کردیم.  بر همین اساس و استدلال قانع کننده ۲ مورد بالا، ضرورت و ذیحق بودن کارگران را برای افزایش دستمزد، اثبات کردیم و اتفاقا تمام بحث و استدلات ما مورد پذیرش آقایان قرار گرفت. اما وقتی که گفتیم حالا که قانع شده و قبول کرده اید پس این افزایش دستمزد را بدهید آقای هفده تن گفت نمی توانیم این دستمزد را بدهیم بالایی ها قبول نمی کنند. اینجا بود که ما گفتیم اگر بیکاری، اخراج ، به گرو گرفتن ماهها حقوق کارگران و سرکوب نبود و ما می توانستیم ۱۰ هزار کارگر برای مطالبه افزایش دستمزد به مقابل وزارت کار می آوردیم شک نداشتیم که ” افزایش دستمزد” مورد نظر کارگران در شورای عالی کار تصویب می شد اما این عدم توازن قوا، از جرم نابخشودنی شماها در به تصویب رساندن «حداقل دستمزد زیر خط فقر» نخواهد کاست و در این جلسه صریحا به آنها گفتیم شما که به یمن قدرت حکومتی، حق فروش نیروی کار ما کارگران را به نفع سرمایه داران مصادره می کنید آشکارا در حق ما جنایت می کنید.

رویداد دوم برمیگردد به سال پیش که اقای علی خدایی یکی از اعضای شورای عالی کار در شبکه های مجازی با شور و شعف به کارگران مژده داد: “که ما در کمیته تخصصی مزدی که شورای عالی کار تعیین کرد با نمایندگان دولت و کارفرماها به جمع بندی سبد هزینه خانوار به مبلغ نزدیک دو میلیون پانصد هزارتومان به توافق رسیدیم” من این مطلب اقای خدایی را نقد کردم و ان را ریاکاری و دغلکاری دست اندرکاران شورای عالی کار نامیدم که سعی بر فریب و خاک پاشیدن بر چشم کارگران و فضاسازی برای تحمیل حداقل مزدی زیر خط فقر دارند، ایشان تماس تلفنی گرفت و به دفعات قصد و امرشان را دفاع از منافع کارگران دانست و گله داشت که چرا جریان شما در برابر هر عمل و حرکت تشکلهای دست ساز دولتی، علم مخالفت بلند می کند، من در این مباحثه، با این پرسش که اگر مبلغی کمتر از سبد هزینه خانوار که اعلام کرده و همگی بر ان به توافق رسیدید در شورای عالی کار مطرح شد، حاضرید که انرا امضا نکنید و جلسه را ترک کنید؟ و اگر جلسه را ترک نکرده و امضایتان را زیر مصوبه گذاشتید در حق کارگران ظلم و جنایت کرده اید؟ با این پرسش ها نظرات ایشان را به چالش کشیدم، درست چندین روز بعد شورای عالی کار با وجود انهمه کارشناسی، فضاسازی و توافقات سه جانبه شورای عالی کار و اعلام رسمی ان مبنی بر ۲ میلیون و پانصد هزارتومان سبد هزینه خانوار که خود نیز از حداقل های سطح معاش یک خانواده اخذ شده بود را به بایگانی سپردند و دشمنی اشکار خود را با امضای حداقل دستمزد ۹۳۰ هزارتومانی به طبقه کارگر نشان دادند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment