ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > گام‌های محکم و سریع افزایش قیمت‌ها بر گلوی اقشار کم‌درآمد

گام‌های محکم و سریع افزایش قیمت‌ها بر گلوی اقشار کم‌درآمد

اقشار
ایران ـ اقتصادی

گام‌های محکم و سریع افزایش قیمت‌ها بر گلوی اقشار کم‌درآمد

بازار پرتلاطم و غیرقابل‌ پیش‌بینی کشور، هر لحظه به‌ نوعی مردم را غافلگیر می‌کند. در این میان اقشار متوسط و ضعیف جامعه ، هر روز عرصه را بر خود تنگ‌تر می‌بینند.

بر پایه گزارش یکی از جراید داخل کشور، بانک مرکزی اخیرا گزارشی از افزایش قیمت برخی کالاهای ضروری و مورد نیاز مردم، همچون مواد غذایی منتشر کرده است. در این گزارش، افزایش قیمت برخی از اقلام خوراکی نسبت به هفته‌های قبل بیش از ۵۰٪ برآورد شده است. این به معنای افزایش بی‌رویه قیمت‌ها تنها در عرض دو یا سه هفته اخیر است.

این روزها مردم شاهد افزایش روز به روز قیمت اقلام خوراکی و کالاهای ضروری، ‌مانند قیمت سکه و طلا هستند. علاوه بر اینکه سرعت تغییر قیمت‌ها کوتاه شده، میزان تغییر و افزایش نیز به حد غیرقابل‌تصوری رسیده است.

اقشار متوسط و ضعیف جامعه در مواجهه با این بازار که به نظر می‌رسد به حال خود رها شده، هر روز بیش‌ از پیش عرصه را بر خود تنگ‌تر می‌بینند و سفره کوچک‌شان هرروز کوچک‌تر می‌شود. از سوی دیگر، نظارت مؤثری نیز بر این قیمت‌ها که بی‌توقف و بدون هیچ منطقی در حال افزایشی بی‌سابقه است، اعمال نمی‌شود.

افزایش بی‌رویه قیمت‌ها نه ‌تنها در حوزه اقلام ضروری، بلکه در بخش مصالح و ساختمان‌سازی، خرید و اجاره املاک، خودرو و سایر عرصه‌ها هر روز مردم را نگران‌تر می‌کند.  اقشار ضعیف که روزی آرزوی برخورداری از خودرو و منزل مسکونی را در سر می‌پروراندند، امروز درگیر تأمین هزینه‌های ضروری زندگی همچون اقلام خوراکی هستند و خواسته‌های دیگر به ذهنشان خطور نمی‌کند.

قیمت‌های پرتلاطم که در غیاب نظارتی اصولی، در حال جولان دادن است، در یک بازار غیر قابل‌ پیش‌بینی، هر روز بیش ‌از پیش بر گلوی اقشار ضعیف جامعه پای می‌فشارد؛ اقشاری که یا درگیر یافتن شغل و درآمدی برای خود هستند و یا حقوق‌ معوقه چندماهه دارند. این امر توان آنها را در تأمین هزینه‌های معیشتی و اولیه به شدت کاهش داده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment