ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > افزایش قیمت نان و خالی شدن بیشتر سفره‌های خالی کارگران + عکس

افزایش قیمت نان و خالی شدن بیشتر سفره‌های خالی کارگران + عکس

قیمت نان
ایران – اقتصادی

افزایش قیمت نان، خالی شدن بیشتر سفره‌های خالی کارگران

از امروز, چهارشنبه یکم آذر نان در ایران گران شد, اما رئیس انجمن صنفی کارگران خباز می‌گوید: «تجربه‌های پیشین نشان می‌دهد که افزایش قیمت نان تأثیری در افزایش مزد کارگران نداشته است.»

علی یزدانی, رئیس انجمن صنفی کارگران خباز ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری کار (ایلنا), ضمن بیان این موضوع, نگرانی خود را نسبت به افزایش تورم در پی افزایش قیمت نان اعلام کرد.

یزدانی گفت: «افزایش قیمت نان روی سایر اقلام نیز تأثیر می‌گذارد چنان‌چه وقتی از دو ماه پیش گمانه‌زنی درباره افزایش قیمت نان بالا گرفت قیمت برخی از کالاهای دیگر نیز افزایش یافت.»

اتحادیه نانوایان ایران چندی پیش در نامه‌ای به ستاد تنظیم بازار خواستار افزایش قیمت نان شده بود و ستاد تنظیم بازار نیز قیمت انواع نان را از روز یکم آذرماه ۱۵ درصد گران کرد.

رئیس انجمن صنفی کارگران خباز افزود: «افزایش قیمت نان پس از سه سال ثابت نگه داشتن نباید به گونه‌ای در نیمه دوم سال انجام شود که سفره‌های کوچک کارگران و افراد کم درآمد جامعه را کوچک‌تر کند.»

قیمت واقعی نان برای مردم

قیمت نان

به نوشته خبرگزاری‌ها‌ هم اکنون قیمت نان لواش ۲۱۰ تومان، بربری ساده ۶۵۰ تومان، سنگک ۸۰۰ تومان، تافتون سنتی ۴۰۰ تومان و تافتون گردون ۲۱۰ تومان است.

براساس همین گزارشات با احتساب افزایش ۱۵درصدی، احتمالا قیمت نان سنگک و بربری به ۹۲۰ تومان، نان تافتون به ۴۶۰ تومان و نان لواش به ۲۵۰ تومان خواهد رسید.

دبیر “ستاد تنظیم بازار” تاکید کرده است که بهای آرد برای نانوایی‌های سنتی “همان۶۶۰ تومان سابق و برای نانوایی‌های صنعتی ۹۰۰ تومان است و افزایش قیمت نان تأثیری در قیمت آرد نخواهد داشت”.

وبسایت “خبر وان” در این رابطه نوشته است: «نکته جالب در این افزایش قیمت‌ها عدم ملاحظات مسئولان درباره نحوه گرانی نان است به طوری که قطعا یک نان۹۲۰ تومانی موجب مزاحمت نانوایان و مردم خواهد شد، چرا که تهیه ۲۰ تومان پول خرد برای نان ۹۲۰ تومانی یا ۸۰ تومان برای پرداخت مابقی پول نان از سوی نانوا خیلی مشکل است. قطعا مسؤولان تصمیم‌گیر می‌دانند که عملأ نرخ نان بیش از آنچه ابلاغ می‌شود گران می‌شود.»

خبرگزاری تسنیم هم در راستای گرانترشدن نان بیش از حدی که مسئولان تعیین کرده‌اند، اظهارات دبیر “ستاد تنظیم بازار” را بیان می‌کند: «در حال حاضر نان سنگک ۸۲۰ تومان است اما با افزوده شدن خشخاش کمتر از یک‌هزار و ۵۰۰ تومان خریداری نمی‌شود و قیمت نان بربری با وجود آنکه ۵۵۰ تومان است در شهری مانند تهران کمتر از یکهزار تومان به فروش نمی‌رسد.»

کیفیت بد و کم‌فروشی

قیمت نان

“خبر وان” در گزارش خود می‌نویسد: «مسئله اصلی و جالب در مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار در قبال گرانی ۱۵درصدی نان، شرط گذاشتن برای کیفیت است. البته تجربه نشان داده، این کلمات بازی با افکار عمومی است».

علی یزدانی نیز افزایش قیمت نان را بی‌ارتباط با افزایش کیفیت نان دانست و گفت از هم‌اکنون کارگاه‌های خبازی برای کاستن از هزینه‌های خود به ناچار کیفیت نانی که به دست مردم می‌رسانند را پایین‌تر می‌آورند.

محمدرضا خواجه، نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان، هم در مراسم بزرگداشت روز ملی نان درباره کیفیت نامرغوب نان بسیاری از نانوایی‌های ایران گفت: «پخت نان مرغوب حجم کار را زیاد می‌کند که درآمد نانوایی‌ها پاسخگوی این صرف وقت نیست.»

او در این راستا به عواملی که می‌توانند باعث بالا رفتن کیفیت نان شوند اشاره کرد و اظهار داشت: «پخت نان مرغوب نیازمند قدح بیشتر و تجهیزات بهتر است که درآمد نانوایان پاسخگو نیست. از سوی دیگر نیاز به آرد خوب دارد که کیفیت آردهای ما خوب نیست. خمیر خوب می‌خواهد، که خمیر مناسب هم به استراحت زیاد و مخمر که حجم کار را بالا می‌برد، نیاز دارد.»

پیش‌تر محمد محمدی، عضو هیات مدیره “انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان”، در یک گفت‌وگوی خبری با عنوان “چراغ سبز دولت برای افزایش قیمت نان” گفته بود که  بیشترین شکایات و اعتراضات مردم به نان “از سه جهت است: کم فروشی، کیفیت و همچنین از جهت فروش اجباری نان کنجدی“.

به گفته محمدی: “اغلب نانوایان” اقدام به کم‌فروشی می‌کنند، «دلیلش هم این است که هزینه‌ها بالا رفته و سه سال است که به نانوا نرخ جدید نداده‌اند.»
محمدی همچنین تاکید کرده بود که کارگران نانوایی‌ها “بیشترین زحمت را می‌کشند و شاید در قبال آن دستمزد کافی هم نمی‌گیرند”.

به گفته بهرامی ارض‌اقدس، دبیر “ستاد تنظیم بازار”، در مرحله بعدی باید منتظر یکسان‌سازی نرخ آرد بود که “اکنون در دست بررسی است و نیاز به تصویب و تصمیم دولت دارد”.
به احتمال زیاد این اقدام هم بار دیگر بهای نان را افزایش خواهد داد.

مصرف سالیانه نان در ایران

قیمت نان

بر اساس آمار‌ها مصرف سرانه نان در نقاط مختلف ایران بین ۱۳۵ تا ۵۰۰ گرم در روز و حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم در سال است. طبقات کم درآمد شهری و روستایی بیش از ۸۰ درصد از غذای مورد نیاز خود را از طریق نان تأمین می‌کنند.

براساس اعلام منابع دولتی سرانه مصرف نان در ایران شش برابر میانگین جهانی است. میزان مصرف سالانه نان در ایران هم نزدیک به ۱۵ میلیارد تن گزارش شده است.

تاثیر افزایش قیمت نان بر معیشت کارگران و اقشار کم‌درآمد

رمضان محمد ولی، عضو انجمن اسلامی کارگران خباز کشور،‌ از افزایش قیمت نان در ایران انتقاد کرد و گفت: «به نظر می‌رسد مدافعان افزایش قیمت نان هنوز نمی‌دانند که نان یکی از مهم‌ترین کالای‌های اساسی است و افزایش بهای آن در ماه های انتهایی سال چه تاثیراتی بر معیشت کارگران و طبقات فرودست جامعه می‌گذارد».

وی با اشاره به اینکه نان یکی از اقلام اساسی و یک کالای استراتژیک در سفره مردم است،‌ افزود که افزایش قیمت آن موجب افزایش سطح تورم می‌شود.

رمضان محمد ولی با اعلام اینکه «خیلی ها با نان شکم خود را سیر نگه می‌دارند» ‌تاکید کرد که افزایش ۱۵ درصدی قیمت نان، معیشت بسیاری را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

قیمت نان

به گزارش رادیو فردا احمد علوی،استاد اقتصاد در دانشگاه استکهلم، در این مورد می گوید: «امنیت و ایمنی غذایی-یعنی دسترسی به غذای حداقل و مناسب یکی از اهداف راهبردی دولت‌ها و همچنین یکی از مولفه‌های امنیت ملی به‌شمار می‌آید. به همین دلیل است که دولتها فارغ از هر نظام اقتصادی برای آن اهمیت بسیاری قائل هستند. چه ناامنی غذایی و سوء تغذیه می‌تواند به سرعت به مسئله سیاسی و امنیتی تبدیل شود. به همین دلیل دسترسی به غذا به نوعی شاخص امنیت پایدار هست. صرفنظر از این مطلب، دسترسی شهروندان به غذا یکی از شاخص‌های مهم میزان توسعه یافتی کشورها است.»​

در حال حاضر، حداقل دستمزد ماهانه کارگران ۹۳۰ هزار تومان است ولی به گفته تشکل‌های کارگری مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران، هزینه زندگی ماهانه یک خانوار کارگری بیش از دو میلیون تومان است.

رمضان محمد ولی، عضو انجمن اسلامی کارگران خباز کشور، با بیان اینکه دولت زمان مناسبی را برای افزایش قیمت نان انتخاب نکرده است، گفت: «اعلام افزایش قیمت نان در سال ۹۶، باید انتهای سال گذشته اعلام می‌شد چرا که باید سهم آن در سبد هزینه‌های خانوارهای کارگری پیش‌بینی و در افزایش سالیانه سطح حداقل دستمزد سال جاری لحاظ می‌شد؛ نه اینکه تازه بخواهیم به صورت چراغ خاموش در نیمه دوم سال قیمت‌ها را افزایش دهیم و بعد هم انتظار داشته باشیم که کسی به آن اعتراض نکند».
او همچنین گفت که با اعلام افزایش قیمت نان، زمزمه‌های افزایش قیمت کالاهای دیگر هم شنیده می‌شود.

آقای علوی می گوید «در ده سال اخیر با کاهش رشد اقتصادی، افزایش بیکاری، تورم، توزیع غیر متعادل ثروت و درآمد، بودجه خانوار نامتعادل باقی مانده‌است. همین امر امنیت غذایی بخشی از جمعیت- بخصوص سه دهک از کم درآمدترین- به خطر انداخته‌است. سوء تغذیه یکی از پیامدهای وضعیتی است که با افزایش بیکاری، تورم، توزیع غیر متعادل ثروت و درآمد، و عدم تعادل بودجه خانوار توصیف می‌شود.»

قیمت های جدید نان

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment