ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > افزایش دو برابری آمار معتادان به مواد مخدر در ایران

افزایش دو برابری آمار معتادان به مواد مخدر در ایران

مواد مخدر در ایران
ایران – اجتماعی

افزایش دو برابری آمار معتادان به مواد مخدر در ایران

بر پایه گزارشات و آمارهای ثبت شده، تعداد افراد مبتلا به مواد مخدر سنتی در ۵ سال اخیر، به میزان دو برابر افزایش و روندی رو به رشد داشته است. در حال حاضر قریب به ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر در ایران به طور مداوم و معمول از انواع مواد مخدر سنتی استفاده میکنند. این آمار نشان از افزایش دو برابری این ماده در قیاس با آمارهای سال ۱۳۹۰ خورشیدی می‌باشد.

براساس آمارها، تعداد 67٪ از افرادی که مبتلا به مواد مخدر سنتی هستند، از نوع ماده مخدر “تریاک و شیره” استعمال می‌کنند. همچنین 12٪ “حشیش و گراس”11٪ “هروئین و کراک” و 8٪ افراد مبتلا به مواد “شیشه” میبآشند. طبق گزارشی از پیج “فرارو” 28 ٪ از افرادی که مواد مخدر سنتی استعمال می‌کنند، دید و نگاهی تقریبا مثبت به این نوع ماده مخدر “سنتی” دارند. و آنرا آسیب‌پذیر نمی‌بینند.

گزارشات حاکی از آن است که، ترویج، بسط و گسترش مواد سر کننده و یا بی‌هوش‌کننده “به معنای بی‌حس‌کردن و عدم‌آگاهی افراد از خود” همانند مواد مخدر از نوع لابراتوار آن “شیشه” در ایران به طور مداوم و فراگیر در حال افزایش است. در همان حال، صحبت از نوعی ماده قویتر با نام “گل” که یکی از انواع مواد مخدر بسیار خطرناک و توهم زا می‌باشد که در میان جوانان بالاخص دختران رواج بیشتری دارد، که تاثیر فزون‌تر و مخرب‌تری بر هرم مغزی و دستگاه عصبی افراد دارد. همچنین صحبت از گسترش و استعمال ماده مخدر ماری جوانا “گل” در سال‌های اخیر می‌باشد. تا جایی که مربیان و مسئولین مدارس و مراکز آموزشی اذعان به فراگیر بودن این نوع ماده مخدر “گل” در میان دانشجویان و حتی مقاطع پائین‌تر همچون دبیرستان و راهنمایی می‌کنند. متاسفانه به دلایل گوناگون همچون فیلتر کردن، و سانسور اخبار و گزارشات، آمار دقیقی در این زمینه در دست نیست.

بی‌برنامگی برای مقابله با معضل اعتیاد

استفاده و استعمال مواد صنعتی، طی سالیان اخیر، به مشکل و معضل اجتماعی بزرگ و چشمگیری در جامعه ایران، مبدل شده است. این در حالی است که سازمانهای دولتی از بیش ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر مبتلا به مواد صنعتی را گزارش می‌دهند. اما آمارهای غیر رسمی و افراد و سازمانهای غیر وابسته به حکومت، آمار مبتلایان به مواد صنعتی در ایران را بیش از ارقام آمارهای اعلام شده می‌دانند. همزمان صحبت از عدم تلاش جدی و مستمر دولت و ارگان‌های مرتبط، جهت اقدامی جدی و برنامه‌ای فراگیر مبنی بر جلوگیری از ترویج و گسترش انواع مواد مخدر “سنتی و صنعتی”و حتی عدم عزمی راسخ، ممانعت و جلوگیری از افراد و فروشندگان خرده‌پا و اشخاص اصلی تولید‌کننده و توزیع‌کننده این معضل اجتماعی در ایران می‌باشند.

ترویج، بسط و گسترش و ترانزیت مواد مخدر بویژه از نوع صنعتی آن، مشکلات و معضلات بی‌شماری را در ایران بوجود آورده است. فعالان عرصه اجتماعی یکی از معضلات عمومی و عام در ایران را بیکاری مطلق می‌دانند که رابطه مستقیمی با بحث مواد مخدر دارد. ترویج و استعمال مواد مخدر در میان افراد تحصیل‌کرده و دانشگاهی در قیاس با دیگر افراد و ارگان‌های دولتی و خصوصی روند افزایشی داشته است. و از سوی دیگر، کارگاه‌ها و لابراتوارهای پیشه‌سازی انواع مواد مخدر، نیز گسترش داشته، و مقوله بیکاری نیز با پدیده اعتیاد و مواد مخدر رابطه تنگاتنگی دارد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment