ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > افزایش بـی‌سـابقـه قیمت ارز در بازار ملتهب ارز ایران

افزایش بـی‌سـابقـه قیمت ارز در بازار ملتهب ارز ایران

عکس ارز
ایران ـ اقتصادی

افزایش بی‌سابقه  قیمت ارز در بازار ملتهب ارز ایران

در چند روز گذشته قیمت سکه تمام طرح در ایران به بالاترین نرخ آن در تاریخ رسید. همزمان رکورد گرانی ارز نیز شکسته شد. به این ترتیب «پول ملی» مهم‌ترین «کالای ایرانی» ارزش خود را بیش از پیش در برابر ارز، شاخص کالای خارجی از دست می‌دهد. اما دولت همچنان می‌گوید که بحران ارز گذراست.

قیمت سکه تمام طرح در ایران، سه‌شنبه ۷ فروردین به یک میلیون و ۷۱۴ هزار تومان رسید که این رقم با جهشی ۱۰۰ هزار تومانی در کمتر از یک ماه، بالاترین نرخ برای سکه تمام طرح در تاریخ قیمت سکه به‌شمار می‌رود.
پیش از این، در اسفندماه سال گذشته(۱۳۹۶) قیمت سکه تمام طرح از مرز یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان عبور کرده بود که تا آن زمان رکوردی برای این نوع سکه محسوب می‌شد.

افزون بر وضعیت عرضه و تقاضا، قیمت سکه در ایران به قیمت دلار و طلای جهانی نیز وابسته است. افزایش قیمت سکه در ایران در حالی است که قیمت طلای جهانی در یک ماه اخیر افزایش چندانی نداشته، اما افزایش نرخ دلار بی‌سابقه بوده است.
سه‌شنبه ۷ فروردین قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به روز گذشته که رکورد آن شکسته شد باز هم افزایش داشت و به ۵۱۴۰ تومان رسید. دوشنبه ۶ فروردین قیمت دلار به رقم ۵۰۲۳ تومان رسیده بود.

در همین حال بانک مرکزی ایران در روز سه‌شنبه نرخ تبادلی ۳۹ ارز بانکی (و نه آزاد) را اعلام کرد که بر این اساس نرخ هر دلار بانکی با یک ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۳۷۶۸ تومان شد.
دولت و طرفدارانش تلاش می‌کنند تا عامل عدم تعادل نرخ ارز مسائل اقتصادی تلقی نشود. بانک مرکزی نیز اعلام کرده که افزایش قیمت ارز ناشی از هیجانات بازار و موقتی‌ست.

محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی سه‌شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: «بنابر اعلام مقامات بانک مرکزی، اقدامات لازم برای مدیریت و کنترل بازار ارز انجام شده و التهاب جاری بیشتر جنبه روانی دارد که برخی از کانال‌های خبری نیز به آن دامن زده‌اند.»
بنابر اعلام مقامات بانک مرکزی، اقدامات لازم برای مدیریت و کنترل بازار ارز انجام شده و التهاب جاری بیشتر جنبه روانی دارد که برخی از کانال‌های خبری نیز به آن دامن زده اند.

اواخر سال گذشته(۱۳۹۶) از سوی دولت اطمینان داده شده بود که افزایش قیمت ارز به دلیل دخالت دولت در بازار ارز برای جبران کسر بودجه نیست. گفته شده بود که مردم خیالشان از افزایش قیمت ارز آسوده باشد.
در همان حال محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس سه‌شنبه ۷ فروردین از خروج بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارز در ماه‌های پایانی سال از ایران خبر داد و گفت ۲۰ میلیارد دلار أرز هم خارج از شبکه بانکی نگهداری می‌شود.

سه سال و نیم پیش اتاق بازرگانی ایران أرز خانگی را ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار اعلام کرده بود.
نرخ دلار طی ماه‌های گذشته همزمان با کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و احتمال بازگشت تحریم‌های مالی علیه ایران افزایش یافت.
این در حالی است که  تغییر در سیاست‌های بین‌المللی و ترس از تنش نظامی و بازگشت تحریم‌ها، به دلیل سیاست‌های مخرب منطقه‌ای جمهوری اسلامی و دخالت در کشورهای دیگر، تقاضا برای أرز را بالا می برد؛ چون بعضی به فکر تبدیل دارایی‌ها به ارز و یا انتقال سرمایه‌هایشان به خارج از کشور می‌افتند

در شرایطی که از مردم خواسته می‌شود تا «کالای ایرانی» بخرند، چرخ تولید در ایران به سختی می‌چرخد و کارگران مدام بیکار می‌شوند یا مجبورند بدون دستمزد کار کنند و ارزش پول کشور مدام رو به کاهش است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment