افت چشمگیر رشد تولید برق در ایران، برخلاف برنامه و برآوردهای وزارت نیرو - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > افت چشمگیر رشد تولید برق در ایران، برخلاف برنامه و برآوردهای وزارت نیرو

افت چشمگیر رشد تولید برق در ایران، برخلاف برنامه و برآوردهای وزارت نیرو

افت چشمگیر رشد تولید برق
ایران – اجتماعی

افت چشمگیر رشد تولید برق در ایران، برخلاف برنامه و برآوردهای وزارت نیرو

آمارهای جدید وزارت نیرو حکایت از افت چشمگیر رشد تولید برق کشور دارد. این در حالی است که قطعی‌های برنامه‌ریزی شده برق در شهرهای مختلف اعمال شده و صادرات برق به عراق، بزرگترین مشتری کشور نیز فعلا متوقف شده ‌است.

بر اساس آخرین گزارش هفتگی وزارت نیرو که در وب‌سایت این وزارت‌خانه منتشر شده است و آمارهای تولید برق تا ۱۵ تیرماه را شامل می‌شود، ظرفیت جدید نصب شده نیروگاهی طی سال جاری تنها ۲۵۰ مگاوات بوده‌است. این در حالی است که برای کل سال برنامه‌ریزی شده بود که تولید برق کشور ۳۸۵۵ مگاوات افزایش یابد.

برای جلوگیری از بحران برق و جواب‌گو بودن به رشد مصرف، وزارت نیرو بایستی هر سال دست‌کم ۵ درصد، یعنی حدود ۴۰۰۰ مگاوات به تولید برق خود اضافه کند. سال گذشته نیز رشد تولید برق ایران تنها ۲٫۸ درصد بود. از سوی دیگر، صادرات برق ایران طی سال جاری ۱۵ درصد کاهش یافته و به ۲٫۴ تِراوات ساعت رسیده‌است. (وات واحد اندازه‌گیری توان و وات ساعت، واحد اندازه‌گیری انرژی است).

بر اساس گزارشات دریافتی، کل تولید انرژی برقی ایران در سال جاری (تا ۱۵ تیرماه) ۹۶ تروات ساعت بوده‌است. البته ایران ۱٫۱۵ تراوات نیز واردات برق داشته ‌است. قطع صادرات برق به عراق روز سه‌شنبه ۲۶ تیرماه توسط وزیر نیرو تأیید شد و علت آن را کمبود برق در داخل عنوان کرد. در مجموع طی سال گذشته، صادرات انرژی برقی نزدیک به ۷٫۹ تراوات ساعت بوده است که ۸۵ درصد آن راهی عراق شده بود.

اوج‌گیری مصرف سوخت‌های ناپاک در تولید برق

افت چشمگیر رشد تولید برق پر شرایطی روی داده که وزارت نیرو مصرف نفت کوره و گازوئیل در بخش نیروگاهی تا ۱۵ تیرماه را حدود ۱٫۳ میلیارد لیتر در آمار خود وارد کرده است که نسبت به دور مشابه پارسال ۵۶ درصد رشد داشته‌است. البته تحویل گاز به نیروگاه‌ها نیز با رشدی ۴٫۵ درصدی به بالای ۲۲٫۵ میلیارد متر مکعب رسیده‌است.

مقامات ذی‌ربط علت اوج‌گیری مصرف سوخت‌های مایع را بدهی معوقه برخی نیروگاه‌های خصوصی از بابت تحویل گاز ذکر کرده‌اند. این نیروگاه‌ها مجبور به خرید و استفاده سوخت‌های آلاینده مایع شده‌اند.

اما از آن طرف، نیروگاه‌های برق‌آبی به‌خاطر کمبود بارندگی و افت سطح آب سدها، با کاهش تولید برق مواجه شده‌اند. نیروگاه‌های برق‌آبی تا ۱۵ تیرماه کلا حدود ۳٫۲۵ تراوات ساعت برق تولید کرده‌اند. این رقم در دور مشابه پارسال ۵٫۸ تراوات ساعت بود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment