ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اعدام نزدیک به ۶۰ زندانی فقط در زمستان سال ۱۳۹۶

اعدام نزدیک به ۶۰ زندانی فقط در زمستان سال ۱۳۹۶

اعدام
ایران – اجتماعی

اعدام نزدیک به ۶۰ زندانی فقط در زمستان سال ۱۳۹۶

در زمستان ۹۶ حکم اعدام دستکم ۵۷ زندانی در شهرهای مختلف اجراشده است.

به گزارش رسیده، دستکم ۵۷ زندانی با اتهامات مختلف طی ماه‌های دی، بهمن و اسفند در شهرهای همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، ایلام، کرج،زنجان، مازندران، بوشهر، فارس، خراسان و قزوین به طناب دار آویخته شده‌اند؛ حکم ۳ تن از آنان در ملاعام اجرا گشته است.

۵۲ تن از این زندانیان به اتهام «قتل» اعدام شده‌اند؛ عدم درجه‌بندی برای قتل عمد در ایران باعث‌ میشود تا هر نوع قتلی، فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

سه تن از زندانیان اعدام شده در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته اند؛ امیرحسین ‌پورجعفر، علی‌کاظمی و محبوبه مفیدی هویت این اعـدام شدگان است.

ایران یکی از تنها چهار کشوری است که از سال ۲۰۱۳ تاکنون مجرمان نوجوان را اعـدام کرده است.

بیشتر بخوانید: گزارش نگران کننده سازمان ملل از آمار بالای اعدام و نقض حقوق زندانیان در ایران.

سازمان عفو بین‌الملل در بخشی از گزارش سالیانه خود عنوان داشته که چنانچه کشور چین با ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت را در آمار در نظر نگیریم، شمار اعـدام‌ها با حکم قضایی در ایران، ۵۵ ٪ کل موارد ثبت‌شده در جهان است.

این سازمان همچنین تأکید کرده است که بسیاری از اعـدام‌شدگان، «زیر شکنجه» به «جرائم» نسبت داده‌شده «اعتراف کرده‌اند» و مواردی وجود دارد که فرد به جرائمی که اساساً پس از بازداشت او رخ‌داده‌اند، اعتراف کرده است.

این در حالی است که تعداد قابل توجه‌ای از زندانیان در ایران زیر حکم اعـدام به سر می‌برند؛ به ویژه زندانیانی هستند که سالیان با حمل حکم اعـدام در زندان بلاتکلیف هستند؛ نمونه‌هایی که به مثابه شکنجه‌ روانی زندانیان در نوع خود در جهان مانند ندارد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment