ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اعدام سومین کودک-مجرم نو عروس ۱۷ ساله در زندان نوشهر

اعدام سومین کودک-مجرم نو عروس ۱۷ ساله در زندان نوشهر

اعدام سومین کودک- مجرم نو عروس ۱۷ ساله در زندان نوشهر
ایران – اجتماعی

اعدام سومین کودک-مجرم نو عروس ۱۷ ساله در زندان نوشهر

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران در روز ۱۲ بهمن ماه اعلام کرد: روز سه شنبه دهم بهمن ماه دستگاه قضایی دو جوان را که به عنوان کودک و زیر سن ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده بودند، اعدام کرد.
بر اساس این گزارش، روزی که علی کاظمی ۲۲ ساله در زندان بوشهر اعدام شد، همزمان محبوبه مفیدی که نامش در خبرها به عنوان «نوعروس ۱۷ ساله» آمده است، مخفیانه در زندان نوشهر به دار آویخته شد.

پیش از این خبر اعدام یک زن در روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن ماه، از سوی سازمان حقوق بشر ایران منتشر شده بود. تحقیقات بیشتر از سوی این نهاد حقوق بشری نشان داد که زن اعدام شده، محبوبه مفیدی نام داشت و در هنگام وقوع قتل تنها ۱۷ سال سن داشته است.

محبوبه مفیدی به اتهام قتل همسر خود در سن ۱۷ سالگی به اعدام محکوم شده بود.
او متهم بود با همدستی برادر شوهر خود در ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۲، همسر خود را به قتل رسانده است.

وی سال ۱۳۸۸ زمانی که تنها ۱۳ سال سن داشت به عقد همسر خود در آمد و آن ‌دو تنها یک ماه پیش از ارتکاب قتل، عروسی کرده بودند.

اعدام محبوبه مفیدی سومین اعدام کودک-مجرمان در طی یک ماه گذشته است. پیش‌تر خبر اعدام علی کاظمی و امیرحسین پورجعفر که به ترتیب در سن ۱۵ و ۱۶ سالگی مرتکب قتل شده بودند، منتشر شده بود.

اعدام کسانی که هنگام وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن دارند شدیداً توسط قوانین بین المللی منع شده است اما ایران حاضر نیست اعدام کودکان را متوقف کند.

سازمان حقوق بشر ایران از جامعه بین المللی می‌خواهد تا اعدام کودکان در ایران را محکوم کرده و برای توقف این مجازات غیر انسانی تلاش کنند.

یادآوری می‌شود که عفو بین الملل تاکید کرده‌است که اعـدام متهمینی که جرمی را زیر سن ۱۸ سالگی مرتکب شده‌اند، «نقض کامل حقوق کودکان است که در قوانین بین‌المللی نیز بر آن تاکید شده است. »

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment