ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اعدام «بی‌رحمانه» علی کاظمی متهم به ارتکاب جرم در ۱۵سالگی؛اعتراض عفو بین‌الملل

اعدام «بی‌رحمانه» علی کاظمی متهم به ارتکاب جرم در ۱۵سالگی؛اعتراض عفو بین‌الملل

اعتراض عفو بین‌الملل به اعدام علی کاظمی
ایران ـ کارگری

 اعدام «بی‌رحمانه» یک متهم به ارتکاب جرم در ۱۵ سالگی ؛ اعتراض عفو بین‌الملل

عفو بین‌المللی شدیدا به اعدام علی کاظمی، متهمی که در ۱۵ سالگی مرتکب قتل شده بود، اعتراض کرده و آن را اقدامی «فوق‌العاده بی‌رحمانه» توصیف کرده‌ است.این سازمان حقوق بشری می‌گوید: علی کاظمی، دهم بهمن ماه، در بوشهر اعدام شده‌است.

بیانیه‌ای از سوی سازمان عفو بین‌الملل در مورد اعدام آقای کاظمی در دهم بهمن ماه منتشر شده که در آن می‌گوید حکم اعدام نیز در همان روز اجرا شده ‌است.
این جوان بوشهری به نام علی کاظمی در ۱۵ سالگی متهم شده بود که در جریان درگیری با چاقو، مرد دیگری را کشته ‌است.

عفو بین‌الملل گفت «این حکم، برخلاف قوانین ایران؛ بدون آنکه وکیل علی کاظمی در جریان قرار گیرد، اجرا شده ‌است».
مسئول بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در «عفو بین‌الملل»، خانم ماگدالنا مغربی، گفته است «با این اعدام غیرقانونی، ایران نشان می‌دهد که می‌خواهد موقعیت شرم‌آور خود به ‌عنوان یکی از کشورهای اصلی مجری حکم اعـدام متهمین در نوجوانی، را حفظ کند. »

این مسئول عفو بین الملل تاکید کرده‌است که اعـدام آقای کاظمی «نقض کامل حقوق کودکان است که در قوانین بین‌المللی نیز بر آن تاکید شده؛ قوانینی که با قطعیت خواستار خودداری از اجرای اعـدام برای متهمینی شده که جرمی را زیر سن ۱۸ سالگی مرتکب شده‌اند. »
عفو بین‌الملل در ادامه می‌گوید باخبر شده ‌است که اعضای خانواده علی کاظمی «با اعلام ضد و نقیض زمان و اجرای خود حکم اعـدام، تحت رنج و عذاب بوده‌اند».

مقام‌های قضائی ایران هنوز واکنشی به بیانیه سازمان عفو بین‌الملل نشان نداده‌اند.
یادآوری می‌شود که ایران در میان اندک کشورهایی قرار دارد که در آن حکم اعـدام برای نوجوانان بزهکار، همچنان صادر و پس از ۱۸ سالگی اجرا می‌شود. قوانین بین‌المللی، به‌تاکید و مشخصا از کشورهای جهان می‌خواهد از صدور حکم اعـدام برای افراد زیر ۱۸ سال خودداری کنند.

عفو بین‌الملل اساساً مخالف مجازات اعـدام در هر سنی و برای هر جرمی است. این سازمان از همه کشورها خواسته که مجازات اعدام را در کل منسوخ کنند.
با وجود همه این درخواست‌ها و نیز اعتراض‌های بین‌المللی، همچنان گزارش‌هایی از اجرای احکام اعدام بزهکاران نوجوان در ایران، منتشر می‌شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment