اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه در سومین روز خود، متحد و پرقدرت - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه در سومین روز خود، متحد و پرقدرت

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه در سومین روز خود، متحد و پرقدرت

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه
ایران – کارگری

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه در سومین روز خود، متحد و پرقدرت

اعتراض و اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه ( مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه ) نسبت به عدم پرداخت مطالبات معوقه خود و بی‌تفاوتی و بی‌توجهی مدیران کارخانه که از روز جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ آغاز شده است، همچنان ادامه دارد. یکی از کارگران اعتصابی در مورد علت اعتصاب کارگران گفت: «از روز جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ برای معوقات مزدیمان در محوطه کارخانه مقابل دفتر مدیریت تجمع کرده‌ایم؛ اما هربار به جز وعده‌، سخن دیگری از زبان کارفرما و مسئولان مربوطه نشنیدیم.»

این کارگر زحمتکش در ادامه صحبت‌هایش گفت: «در نتیجه ادامه همین وضعیت به ناچار ۲ روز گذشته نیز در محدوده دفتر مدیریت که در محوطه کارخانه قرار دارد، جمع شدیم تا بلکه این‌بار وعده‌های تکراری رنگ اجرایی به خود بگیرد.» عدم پرداخت حداقل ۲ تا ۳ ماه دستمزد کارگران از طرف کارفرما علت اصلی شکل گرفتن این اعتصاب است.

کارگران این مجتمع که در بخش‌های کشاورزی و صنعتی مشغول کارند، در ادامه گفتند:
«هر یک از ما کارگران دست‌کم دارای سه سر عائله هستیم و تامین مخارج زندگی در شرایط فعلی اقتصادی کشور بسیار برایمان سخت شده است.» این جملات را تعدادی از کارگران اعتصابی عنوان کردند.

کارفرما در پاسخ به پیگیری‌های کارگران گفته است که شرایط فعلی اقتصاد کشور باعث تاخیر در پرداخت دستمزد کارگران شده است. اما سؤال کارگران معترض، از کارفرما این است: «چرا شرکت‌های همجوار هفت‌تپه همانند کاغذسازی پارس، پاک چوب و کارون با وضعیت اقتصادی فعلی کشور مشکل پرداخت حقوق ندارند و برخی از شرکت‌ها حتی حقوق برج ۴ را پرداخت کرده‌اند؟ این همه بی‌سروسامانی در پرداخت حقوق می‌تواند دلایلی دیگری داشته باشد.»

سومین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه پرقدرت از همیشه

اشاره کارگران به صحبتهایی است که این روزها در منطقه مطرح است؛ مبنی بر اینکه مالک و شرکای مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه قصد تقسیم اراضی و املاک کشاورزی و صنعتی این مجتمع را دارند که در صورت صحت چنین بحثی، کارخانه تعطیل و همه کارگران بیکار خواهند شد.

به همین دلیل روز یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه متحد و پرقدرت ادامه دارد و کارگران زحمتکش و شریف برای مطالبات به حق خود در مقابل دفتر مدیریت تجمع کرده‌اند. این تجمع و اعتصاب درحالی است که از صبح زود نیروهای یگان ویژه و پاسگاه هفت‌تپه وارد شرکت شده و با صدای بلند کارگران را تهدید می‌‌‌‌کنند و سعی می‌کنند که با ایجاد جو امنیتی و ارعاب، کارگران را متفرق سازند.

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه امروز با افزایش تعداد بیشتری از کارگران بخش‌های کشاورزی، تجهیزات، کارخانه، مهندسی، تحقیقات، حراست و ادارات مختلف مالی و بازرگانی، هماهنگ، پرقدرت و متحد ادامه دارد و کارگران خواهان پرداخت حقوق‌های معوقه ماههای اردیبهشت، خرداد و تیرماه و تنظیم قراردادها هستند. آنها همچنین نسبت به تفکیک و تقسیم زمینها بین سهامداران و تغییر کاربری آنها شدیدأ اعتراض دارند.

روز یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷تا لحظه ارسال خبر، کارگران محکم و استوار در محوطه شرکت بر مطالبات خود و روشن شدن موضوع تجزیه، تغییر کاربری و برگشتن شرکت به بخش دولتی پافشاری می‌کنند، لازم به ذکر است که کارگران نیشکر هفت‌تپه بارها و بارها با اعتراض و اعتصاب خود به مسئولین در باره مطالبات خود هشدار داده بودند؛ اما تاکنون جز وعده و وعید توخالی چیزی عاید آنها نشده است.

کارگران مجتمع کشت‌وصنعت هفت‌تپه در ارتباط با شائبه تقسیم اراضی و املاک کشاورزی و صنعتی از سوی شرکای این مجتمع ابراز نگرانی کردند و در همین خصوص نامه‌ای خطاب به مدیران شرکت منتشر کردند.

متن نامه کارگران مجتمع کشت‌ و صنعت هفت‌تپه

«سلام!
خطاب به تمامی مدیران شرکت، بالاخص بخش‌های حقوقی و حراست!
نظر به انتشار خبر تجزیه زمین‌ها و اموال شرکت توسط کارفرماها و همچنین تایید و مشاهده فعالیت افرادی تحت امر آقای رستمی در منطقه برای تجزیه شرکت، از تمامی مدیران بخش‌ها تقاضا می‌شود همکاری لازم را جهت ممانعت از تاراج اراضی شرکت با کارگران داشته باشند تا به یاری خداوند همچون گذشته و به مانند اسلاف و پیشینیان خود، پاسدار و امانتدار خوبی برای آیندگان این مرز و بوم باشیم.

لذا با توجه به اینکه متاسفانه کارهای سندگذاری روی بخشی از زمین‌ها انجام شده و حتی کارخانه خوراک دام کاملا از زیر نظر شرکت خارج شده است و تسطیح اراضی نیشکری به صورت گسترده و با سرعت در حال انجام است، در راستای حفاظت و صیانت از تمامیت شرکت، لازم است تمامی پرسنل اعم از همه مدیران و کارگران شرکت، دست در دست یکدیگر داده و جلو این تهدید بزرگ را بگیریم.
یکشنبه ۱۴مردادماه ۱۳۹۷
کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه شوش»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment