ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه در روز دهم و اعتراض جدید کارگران خطوط ابنیه فنی

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه در روز دهم و اعتراض جدید کارگران خطوط ابنیه فنی

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه
ایران ـ کارگری

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه در روز دهم و اعتراض جدید کارگران خطوط ابنیه فنی

دهمین روز از اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه

امروز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه دهمین روز خود را پشت سر گذاشت. بنا به گزارش دریافتی، روز دوشنبه ۵ شهریورماه ۱۳۹۷، در دهمین روز از اعتصاب کارگران بخش‌های مختلفِ نیشکر هفت‌تپه، کارگران رسمی، قراردادی و روزمزد شرکت، خواستار برآورده شدن مطالباتِ مشترک خود هستند.

همانطور که در جریان هستید، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه که قراردادهای شغلی متفاوتی دارند، ده روز متوالی در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود دست از کار کشیده‌اند و در محوطه مجتمع؛ تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

کارگران شرکت‌کننده در اعتصاب می‌گویند: «بیش از دو ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده‌ داریم. آنقدر وضع مالی‌مان خراب شده که همه منطقه فهمیده‌اند. مغازه‌داران شوش مدتهاست که دیگر به ما جنس نسیه نمی‌فروشند. بگذریم از مصائب دیگری که داریم. نه خانه به ما کرایه می‌دهند و نه بانک‌ها به ما کارگرانِ هفت‌تپه، تسهیلات می‌دهند.»

اعتراض این کارگران علاوه بر تاخیر در پرداخت معوقات مزدی، به عدم واریز حق بیمه نیز هست. نکته دیگر مورد اعتراض این کارگران، سخت و زیان‌آور محسوب نشدن شغل آنها در لیست‌های بیمه است که پیامد آن، عدم برخورداری از مزایای بازنشستگی پیش از موعد است.

این کارگران معترض همچنین معتقدند که واگذاری‌های پیاپی مدیریت شرکت، مشکلات کارگران را حل نکرده است. آنها می‌گویند: «تا زمانِ واگذاری شرکت به بخش دولتی یا نهاد صلاحیت‌دار و حل مشکلات موجود، به اعتراضات خود ادامه خواهیم داد.»

بیشتر بخوانید: اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در نهمین روز خود + فیلم

دور جدیدی از تجمع اعتراضی کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن

در شرایطی که امروز دوشنبه ۵ شهریور شرکت تراورس بتنی اندیمشک ۲۰ نفر از کارگران خود را به خاطر اینکه حاضر نشدند بدون دریافت حقوق کار کنند، اخراج کرده است، مطلع شدیم که نزدیک به ۶۰۰ کارگر خطوط ابنیه فنی در نواحی ریلی جلفا، هادی‌شهر، مرند و عجب‌شیر با برپایی یک تجمع اعتراضی در محل کار خود، اعتراض خود را نسبت به عدم پرداخت مطالبات مزدی‌شان اعلام کردند.

همزمان با شروع دور جدید فراخوان شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن برای اعتراض، از صبح روز شنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۷ نزدیک به ۶۰۰ کارگر خطوط ابنیه فنی در نواحی ریلی جلفا، هادی‌شهر، مرند و عجب‌شیر با برپایی یک تجمع صنفی در محوطه محل کار خود، انتقاد خود را نسبت به عملکرد مدیریت در پرداخت مطالبات مزدی اعلام کردند.

کارگران معترض که دست‌کم سه ماه معوقات مزدی به همراه چندین سال سنوات دریافت نکرده‌اند، در ادامه یادآور شدند: «دور نخست اعتراضات صنفی کارگران خطوط فنی راه آهن از ۲۹ تیر ماه سال جاری تا ۱۷ مرداد ماه با پرداخت یک ماه از حقوق که مربوط به اردیبهشت ماه می‌شود، موقتا خاتمه پیدا کرد.»

کارگران معترض خطوط ابنیه فنی با بیان اینکه ما خواستار دریافت مطالبات صنفی خود هستیم، در ادامه افزودند: «اگر دست‌کم سه ماه معوقات مزدی آنها به صورت کامل پرداخت شود، دلیلی برای تکرار اعتراضات‌شان وجود ندارد.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment