ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > ادامه اعتصاب و تجمعات اعتراضی کارگران سد شفارود

ادامه اعتصاب و تجمعات اعتراضی کارگران سد شفارود

تجمع اعتراضی کارگران سد شفارود
ایران ـ کارگری

ادامه اعتصاب و تجمعات اعتراضی کارگران سد شفارود

کارگران اعتصابی سد شفارود: دیگر چیزی برای از دست دادن نداریم. در کنار هم می‌مانیم تا شاید چاره‌ای برای کارمان پیدا شود.

بنا به خبر دریافتی اعتصاب و تجمع کارگران سد شفارود که از روز یک‌شنبه ۱۷دیماه۹۶ در اعتراض به چندین ماه حقوق معوقه و بی نظمی در پرداخت بیمه و سایر مزایای کارگری صورت گرفته است، همچنان ادامه دارد.

مشکلات و درخواست های این کارگران به قرار زیر است:

  • ساعت کاری تا ساعت ۲ عصر است؛ اما از ساعت ۱۲ بتن ریزی را شروع کرده و تا ۱۶ عصر بدون نهار و اضافه کاری ادامه می‌دهند.
  • درصورت اعتراض هرکدام از کارکنان، با وی برخورد کرده و از کار اخراج می شود !
  • آقای شکری نماینده مجلس منطقه پاسخگوی مراجعات کارگران به وی نیست !
  • ۴ ماه پایان سال را از حقوق کارگران کسر و در پایان سال به کارگران به عنوان عیدی پرداخت می‌کنند !
  • بیمه تکمیلی و قرارداد کاری و فیش حقوقی نداریم و مسئولین با مراجعه و درخواست موارد فوق پاسخگو نیستند !
  • به ما گفتند برای حل مشکلاتتان نماینده معرفی کنید بعد نماینده های ما را اخراج کردند!

براساس گزارش منتشره، ۷ ماه از آخرین حقوقی که این کارگران گرفته‌اند، می‌گذرد، اما دیگر نتوانسته‌‌اند ادامه دهند و حالا با صورت‌هایی نه از سرما که از رنج بی‌پولی سرخ شده، معترضند. در چند روز گذشته که تجمع کرده‌اند، نه کسی سراغشان آمده نه گرهی از مشکلشان گشوده شده است. می‌گویند دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند. در کنار هم می‌مانند تا شاید چاره‌ای برای کارشان پیدا شود.

کارگران پیمانی شاغل در پروژه ساخت سد شفارود رضوانشهر واقع در گیلان از ۶ ماه پیش مطالبه‌های مزدی و بیمه‌ای خود را دریافت نکرده‌اند. آن‌ها از ۱۷دی در محل کار خود تجمع کرده‌‌اند و در انتظار دریافت معوقه هستند.

سد مخزنی شفارود در غرب گیلان، منطقه پونل رضوانشهر روی رودخانه شفارود و در فاصله دو و نیم کیلومتری رضوانشهر و ۶۵ کیلومتری رشت قرار دارد. این پروژه برای تامین آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه در حال ساخت است. ظاهرا پیمانکار پروژه‌ به کارگران گفته است به دلیل تامین نشدن اعتبار، از پرداخت دستمزد ناتوان است. با وجود این، گفته می‌شود پروژه از حدود 2 سال پیش تنها پروژه‌ فاینانسی وزارت نیروست که هیچ مانع و مشکلی برای تامین اعتبار ندارد.

نماینده کارگران سد شفارود در این باره به همشهری می‌گوید: ۷ ماه است حقوق نگرفته‌ایم. هر چه هم اعتراض کردیم کسی به گلایه‌های ما توجهی نکرد. ۴ ماه هم است که بیمه ما رد نشده.

بهنام پورعلی می‌افزاید: ناهار ما را حذف کردند و در عوض گفتند تا ساعت ۴ باید سر کار بمانید و بتن بریزید. حتی لباس کار ندادند. ۳ ماه از فصل سرما گذشته است، اما هنوز لباس بادگیر و دستکش به ما نداده‌اند. حالا بعد از این همه خدمت، پیمانکاران می‌گویند ۱۵روز کار کنید و ۱۵ روز مرخصی اجباری بروید. ما پول از کجا بیاوریم؟ دانش‌آموز داریم و مخارج زندگی را نمی‌توانیم تامین کنیم.

او ادامه می‌دهد: به ما گفتند نماینده کارگران را بفرستید تا با آن‌ها جلسه بگذاریم. ۷ نفر را خودشان برای صحبت صدا کردند، اما ۲ روز نشده حکم تسویه آنها را دادند.

پورعلی تصریح می‌کند: ما ۳۸۰ نیرو هستیم که میانگین حقوق کل مجموعه تقریبا ماهی حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان است. چند روز است در محل کار خود تجمع کرده‌ایم. نیروی انتظامی هم اینجا حضور دارد و می‌بینند که در کمال آرامش و بدون هیچ تنشی می‌خواهیم مشکلات را حل کنیم.

رئیس شرکت آب منطقه‌ای گیلان، که پیمانکار اصلی طرح است، اما در این باره هیچ توضیحی نمی‌دهد. رئیس کارگاه سدشفارود، هم فقط در توضیحی کوتاه می‌گوید: چند ماه است سمتی در این باره ندارم و در این زمینه باید آب منطقه‌ای گیلان پاسخگو باشد. ضمن اینکه ما ممنوع از مصاحبه هستیم.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment