ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > آغاز اعتصاب سراسری در بانه ، پیرانشهر و سردشت ، شنبه ۵ اسفندماه + آلبوم عکس

آغاز اعتصاب سراسری در بانه ، پیرانشهر و سردشت ، شنبه ۵ اسفندماه + آلبوم عکس

اعتصاب در کردستان
ایران ـ اجتماعی 

آغاز اعتصاب سراسری در بانه ، پیرانشهر و سردشت ،شنبه ۵ اسفندماه + آلبوم عکس

جمعه۴اسنفندماه۹۶ یک کانال تلگرامی فراخوان اعتصاب سراسری در بانه و سردشت و پیرانشهر را منتشر کرد. این اعتصاب روز شنبه در اعتراض به بسته بودن مرز با اقلیم کردستان صورت می‌گیرد بسته بودن مرز با اقیلم کردستان منجر به زیان قابل توجهی به معیشت صدها هزار تن از مردم این شهرها شده است.

مرزهای منطقه مریوان، سروآباد و اورامانات از حدود ۲۰ روز قبل  توسط جمهوری اسلامی بسته شده است و این امر باعث بیکاری هزاران کولبر و هزاران کاسبکار در منطقه مرزی شده است. در آستانه سال نو این بیکاری مشکلات معیشتی زیادی را گریبانگیر هزاران جوان بیکار که از راه کولبری امرار معاش می‌کردند یا مغاره دارانی که این اجناس را در معرض فروش قرار می‌دادند شده است.

سابقه امر برمی‌گردد به انتخابات استقلال کردستان عراق و از آن تاریخ مسدود کردن مرزها توسط جمهوری اسلامی کم و بیش اعمال می‌شد. اما در هفته های اخیر در برخی مناطق مرزها توسط مرزبانان بطور کامل بسته شده اند.

یکی از کولبران در قسمتی از مطلبی تحت عنوان غم‌نامه نوشته است: «امروز هیجدهمین روزی است که مسئولین، تمامی مرز‌ها را بسته‌اند و من دوبارە “بیکار”شده‌ام. البته من تنها نیستم؛ بلکه نزدیک به ۹۰۰۰ نفر یا شاید هم بیشتر هستیم. ۱۸روز است بازارچه‌ها و معابر کاسبی ما را در منطقه مریوان، سروآباد و اورامانات مسدود و ما را بدون هر گونه درآمدی رها کردەاند. تنها کاری که برایمان باقی‌مانده این است که یا خودکشی کنیم یا به سراغ دزدی و کارهای خلاف میل خودمان برویم. شاید این حرف من برایتان تعجب‌آور باشد؛ ولی به خدا چارەای برایمان نگذاشته‌اند. چون واقعا همه‌ ما به شدت زیرفشاریم. یکی بچه‌اش مریضه، یکی همسرش در بستر بیماری قرار دارد، یکی بدهکاره، یکی پول مدرسه و کتاب درسی ندارد، دیگری شهریه و هزینه دانشگاهش را اگر پرداخت نکند، زحمت یک سالش بر باد می‌رود و یکی …»

بدنبال این وقایع و بسته ماندن مرزها، فراخوانی برای اعتصاب عمومی  در شهرهای بانه  و سردشت ، پیرانشهر و . . . از امروز شنبه ۵ اسفند در اعتراض به بسته بودن مرزها داده‌شد.

براساس گزارشات رسیده، از صبح امروز شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ اعتصاب عمومی گسترده در شهرهای فوق شروع شد. طبق همین گزارشات از صبح امروز عموم مغازه ها در شهرهای فوق بسته‌اند و اعتصاب گسترده‌ای شکل گرفته است.

مقامات کشوری برای جلوگیری از حرکت اعتراضی اعتصاب عمومی، اقدام به پخش شایعاتی در منطقه نمود که بر مبنای این شایعات قرار است مرزها بزودی باز شوند. اما مردم منطقه فریب این وعده‌ها را نخورده و از صبح امروز و براساس فراخوان قبلی اعتصاب عمومی را استارت زدند. در شهرهای بانه و سردشت و مریوان همه مغازه‌های شهر بسته شده اند. عکس و فیلم‌های رسیده از منطقه، نشان می‌دهد که فراخوان اعتصاب عمومی با اقبال گسترده مردم منطقه روبرو شده و شهرهای بانه، سردشت و مریوان کاملأ تعطیل هستند.

بدنبال شروع اعتصاب عمومی در شهر بانه ، از صبح امروز نیروهای امنیتی و انتظامی، محوطه فرمانداری شهر را اشغال کرده و برای مقابله با هر نوع اعتراض مردمی در فرمانداری مستقر شدند.

خواسته مردم باز شدن دوباره مرزها با اقلیم کردستان می‌باشد تا بتوانند به کسب و کار خود بپردازند و در آستانه سال نو برسفره‌های همیشه خالیشان نان و غذا بگذارند و احیانأ برای کودکانشان عیدی تهیه کنند.

اعتصاب در کردستان اعتصاب در کردستان اعتصاب در کردستان اعتصاب در کردستان اعتصاب در کردستان اعتصاب در کردستان اعتصاب در کردستان اعتصاب در کردستان

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment