اعتصاب رانندگان و کامیونداران در سیزدهمین روز و حمایت‌های بین‌المللی از آن - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > اعتصاب رانندگان و کامیونداران در سیزدهمین روز و حمایت‌های بین‌المللی از آن

اعتصاب رانندگان و کامیونداران در سیزدهمین روز و حمایت‌های بین‌المللی از آن

اعتصاب رانندگان و کامیونداران
ایران – کارگری

اعتصاب رانندگان و کامیونداران در سیزدهمین روز و حمایت‌های بین‌المللی از آن

اعتصاب رانندگان و کامیونداران که از روز اول مرداد شروع شد روز یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ در مناطق مختلف کشور ادامه دارد. به گزارش رسانه‌ها با وجود تهدیدات مأموران امنیتی و خط و نشان کشیدن آنها برای رانندگان زحمتکش، روز شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ در شهرک صنعتی مبارکه اصفهان رانندگان کامیون دست به اعتصاب زدند.

اعتصاب رانندگان و کامیونداران در اعتراض به پایین بودن نرخ کرایه، بالا بودن کمیسیونها و قطع یارانه حق بیمه خود در تاریخ ۱ خرداد ۱۳۹۷ بصورت بسیار گسترده شروع شد بنحوی که تأمین سوخت ایستگاه‌های توزیع سوخت در سراسر کشور دچار اختلال شد و در شهرهای مختلف در مقابل ایستگاه‌های پمپ بنزین شهروندان با خودروهای خود صف می‌کشیدند.

این اعتصاب گسترده و قوی، توزیع عموم کالاها در کشور را دچار اختلال کرد بنحوی که دولت به ناچار اقدام به دادن برخی امتیازها شد. اعتصاب با وعده دولت مبنی بر تحقق خواسته‌های رانندگان برای مدتی متوقف شد.

یکی از امتیازاتی که دولت برای این قشر زحمتکش در نظر گرفت افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ها بود اما رانندگان و کامیونداران این میزان افزایش دستمزد را کافی ندانسته و در مناطق مختلف مجددأ دست به اعتصاب زدند.

حمایت‌های بین‌المللی

اعتصاب رانندگان و کامیونداران

طی این مدت فدراسیون‌ها و  اتحادیه‌های مختلف حمل و نقل از سراسر جهان حمایت خود را نسبت به اعتصاب رانندگان و کامیونداران در ایران ابراز داشتند. در آخرین نمونه کنفدراسیون عمومی کار ایتالیا طی بیانیه‌ای حمایت خود را از دور دوم اعتصاب رانندگان و کامیونداران اعلام نمود

فاستو دورانته، هماهنگ‌کننده بخش سیاست‌های اروپایی و‌ بین‌المللی کنفدراسیون عمومی کار، اعلام کرد که CGIL از دور دوم اعتصاب رانندگان کامیون که روز اول مرداد سال جاری با مطالبه «دستمزد در شأن کرامت‌شان، ایمنی بیشتر جاده‌ها و شرایط کاری انسانی» آغاز شد و از سوی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی حمایت شد، پشتیبانی می‌کند.

گأتانو موسکا Gaetano Mosca مدیرمنطقه‌ای فدراسیون حمل و نقل استان کامپانی در ایتالیا با ارسال عکسی، به کامیونداران و رانندگان ایرانی‌ پیام داد: من برای ۸ سال پیگیر مشکلات رانندگان کامیون در ایتالیا بوده‌ام و میتوانم اطمینان دهم که دغدغه‌های ما مشابه دغدغه‌های شما هستند.  با شما همدل هستم و همبستگی بی‌ قید شرط خود را با شما ابراز می‌کنم.

به این ترتیب درحالیکه اعتصاب رانندگان و کامیونداران با پایمردی خودشان و برغم همه تهدیدات امنیتی ادامه دارد، در سطح جهانی نیز این اعتصاب با اقبال عموم سندیکا‌ها با فدراسیون‌های حمل و نقل مواجه می‌شود. بدون شک فقط در سایه مقاومت و پایداری و عقب ننشتن است که رانندگان شریف و زحمتکش می‌توانند به اهداف مورد نظر خود از این اعتصاب، دست یابند.

اعتصاب رانندگان و کامیونداران

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment