ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اعتصاب بازاریان شهرهای کردستان در اعتراض به بستن مرزها + مجموعه کلیپ

اعتصاب بازاریان شهرهای کردستان در اعتراض به بستن مرزها + مجموعه کلیپ

ایران – اجتماعی

اعتصاب بازاریان شهرهای مختلف کردستان در اعتراض به بستن مرزها+فیلم و عکس

اصناف و بازاریان بازارچه‌های مرزی شهرهای سردشت، سنندج، بانه،‌ جوانرود، مریوان و سقز در اعتراض به بستن مرزها که از طریق آنها کالا توسط کولبران وارد بازارچه های شهرهای مرزی میشد، اعتصاب کردند.

بنا به گزارش رسیده ، روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین‌ماه، بازاریان و اصناف شهرهای سقز، سردشت، سنندج، جوانرود، بانه و مریوان با تعطیلی بازارچه‌های مرزی، به بستن مرزها اعتراض کردند و خواستار بازگشایی مرزها شدند.


در این گزارش آمده است که طی این اعتصاب، بازار اردلان، بازار بزرگ سقز، پاساژهای عرفانی، مولوی، کوردستان، تقی‌زاده، فولادی، آهنی و مرادویسی به حالت تعطیل درآمدند و بازاریان به شیوه مسالمت‌آمیز در مقابل پاساژها تجمع کردند.

همچنین بازاریان اعتصابی جوانرود در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

روز شنبه ۵ اسفندماه سال ٩٦ نیز، اصناف و بازاریان پیرانشهر و بانه در اعتراض به مسدود نمودن بازارچه‌های مرزی دست به اعتصاب زدند. نهایتا اعتصاب مغازه‌داران و بازاریان پیرانشهر با فشار و دخالت‌های اداره اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران پایافت یافت. این بازاریان معتقدند که بستن مرزها در شرایطی که تنها مفر فرودستان جامعه کردستان برای رهایی آنها و خانوادهای‌شان از چنگال فقر و بیکاری می‌باشد، باعث کسادی بازار، بالا رفتن قیمت‌ها و دامن زده شدن به فقر شدید ده‌ها هزار نفر از مردم شهرهای مرزی کردستان ایران شده است.

بیشتر بخوانید: ساماندهی کولبران توسط دولت با شلیک مستقیم! باز هم شلیک به کولبری دیگر

همچنین بخوانید: بحران کولبران و جان باختن تعدادی از کولبران دانش‌آموز

توضیح مقامات رسمی در ارتباط با بستن مرزها تنها این بوده است که همه معابر استان‌های غربی با توجه به سیاست‌های جدید و بنابر مصلحت اندیشی بسته شده و این موضوع در همه استان‌های مرزی در حال پیگیری است. این در حالی است که معیشت بسیاری از مردم شهرهای مرزی کردستان وابسته به مرزها می‌باشد که مدتی است به دلایل نامعلوم بسته شده‌اند. اعتصاب اخیر بازاریان شهرهای کردستان نیز در همین راستا و در اعتراض به این عمل و همچنین افزایش چندبرابری کرایه‌ها صورت گرفته است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment