ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > اعتراف تکان‌دهنده به انهدام منابع ۷هزار ساله آب ایران

اعتراف تکان‌دهنده به انهدام منابع ۷هزار ساله آب ایران

اعتراف انهدام منابع آب

ایران – اقتصادی

اعتراف تکان‌‌دهنده به انهدام منابع ۷هزار ساله آب ایران

آب عیسی کلانتری

روز یکشنبه ۱۹ شهریورماه۱۳۹۶ عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در یک مصاحبه تکان دهنده به غارت منابع ۷هزار ساله آب ایران اعتراف کرد.وی گفت: در این ٣٥ سال فقط ١٢٠ میلیارد مکعب آبهای شیرین فسیلی صدها هزار ساله که حدود ٧٥٪‏ آبهای شیرین زیر زمینی بود را مصرف کردیم که حدود ٧٥ میلیارد متر مکعب آن در ٨ سال گذشته بوده است یعنی منابع را تاراج کردیم.جمعیت را افزایش دادیم غافل از اینکه این جمعیت باید در یک کشور آباد زندگی کند. بدون توجه به نیازهای جمعیت، منابع کشور را برای رفع نیازها به تاراج گذاشتیم.

وی افزود: امروز هیچ تالاب درون سرزمینی، آب ندارد، از بختگان تا هورالعظیم، گاوخونی و اورمیه! آب های زیر زمینی ما در حال شور شدن است و ادامه این روند یعنی تخلیه ایران از جنوب البرز تا دریاهای آزاد و از شرق زاگرس تا مرزهای شرقی کشور.ما امانتدار بسیار بدی برای این تمدن ٧٠٠٠ ساله بودیم، زاینده رود ٩٠٠ میلیون متر مکعب از سرچشمه های کارون وارد آن می شود، یعنی نصف آب زاینده رود از سرچشمه های کارون می آید.او ادامه داد: در استاندارد جهانی هر کشوری که ٢٠٪‏ از آب های تجدید پذیرش را هر سال استفاده کند هیچ خطری از نظر منابع آب متوجه اش نیست. اگر ٢٠ تا ٤٠٪‏ استفاده شود به شرط مدیریت می توانند در دراز مدت منابع آب را تامین کنند.

استفاده بیش از حد از منابع آب

اما اگر بالای ٤٠٪‏ استفاده کنند وارد بحران شده اند. دو کشور در دنیا بالای ٤٠٪‏ استفاده می کنند، اولی مصر است با ٤٦٪‏ و ایران با ٨٥٪‏ این یعنی بزودی همه جای ایران مثل گاوخونی خشک خواهد شد. حتی امروز هم دیر شده و اگر سیاست هایمان را عوض نکنیم این کشور را همراه نسل خودمان خواهیم کرد.کارشناسان و دانشگاهیان مستقل معتقدند آب های تجدید پذیر حدود ٩٥ میلیارد متر مکعب است اما وزارت نیرو معتقد است ١٢٠ میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر داریم.اگر حرف دانشگاهیان و کارشناسان مستقل را ملاک قرار دهیم یعنی سالانه ٩٦٪‏ از منابع آب تجدید پذیرمان را استفاده می کنیم و کاری که ما با آب های زیر زمینی می کنیم یعنی دزدی theft از نسل بعد. یعنی نسل کشی. نه تنها آب شیرین را تمام می کنیم، همه کشور را بیابان می کنیم.

در حوضه گاوخونی به اندازه کافی آب از سرچشمه های کارون منتقل می شود و دیگر پتانسیلی برای انتقال آب نیست.

آب مصرفی باید کاهش پیدا کند و گاوخونی که در زمان قدیم بدون انتقال آب از کارون زنده بود امروز خشک شده. هر چه آب هست در بالادست اصفهان بر می دارند. هر چه صنعت آب بر هست در اصفهان ایجاد کرده اند. نمیشه همه صنایع آب بر را در اصفهان متمرکز کرد. فضای سبز اصفهان از رشت و ساری بیشتر است. نمی شود تا قله کوه صفه در اصفهان درخت کاشت.

«دیگر پتانسیل انتقال آب از دیگر حوضه ها را نداریم همین الان در غرب حوضه شامل غرب اصفهان و چهارمحال و بختیاری حداقل باید ٢٥٪‏ صرفه جویی انجام شود. نمی شود هر چه آب هست در بالا دست استفاده کنند. ٤٥٠ میلیون متر مکعب آب این منطقه را بالا دست دزدیده و باید برگرداند، هیچ راه دیگری وجود ندارد و برای کل کشور احساس خطر می کنم. پتانسیل برداشت بیش از حد از آب های زیرزمینی را نداریم. سال گذشته برای ٤٤ میلیون نفر غذا وارد کردیم، فقط برای ٣٣ میلیون نفر در داخل کشور غذا تولید کردیم و بیش از این توانایی نداریم و اگر فشار بیش از حد وارد شود مرگ سرزمین ایران سریعتر اتفاق خواهد افتاد.»

راه حل چیست؟

اعتراف به از بین بردن حرث و نسل این میهن گویاتر از این نمی‌شد. البته باید اضافه کرد که ویرانی و تباهی در این ۳۹ سال فقط شامل نابودی زیست محیطی نمی‌شود. نگاهی به وضعیت معیشتی کارگران زحمتکش و محروم با حقوق های ناچیز اما معوقه، نگاهی به صدها هزار کودک کار، نگاهی به جمعیت عظیم بیکاران، معتادان، بی خانمانها و . . .  نگاهی به سرنوشت غم‌انگیز کولبران زحمتکش، نگاهی به وضعیت زنان در جامعه امروز ایران، و . . . همه بیانگر بلای خانمانسوز عظیمی است که طی این ۳۹ سال بر مردم ما و بر میهن ما روا گشته است.

تنها راه حل و تنها راه حل تغییر کل حاکمیت است و بس.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment