اعتراض کارگران کارخانه ایران چوکا به عدم پرداخت نشدن ۳ ماه از دستمزدشان - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > اعتراض کارگران کارخانه ایران چوکا به عدم پرداخت نشدن ۳ ماه از دستمزدشان

اعتراض کارگران کارخانه ایران چوکا به عدم پرداخت نشدن ۳ ماه از دستمزدشان

اعتراض کارگران
ایران – کارگری

اعتراض کارگران کارخانه ایران چوکا به عدم پرداخت نشدن ۳ ماه از دستمزدشان

گزارشی از کارخانه «ایران چوکا» در استان گیلان دریافت کرده‌ایم مبنی بر اعتراض کارگران این کارخانه نسبت به عدم پرداخت تا سه ماه از ستمزد‌شان. کارگران معترض ایران چوکا می‌گویند: «دست‌کم بابت بخشی از دستمزد اردیبهشت ماه و حقوق کامل ماه‌های خرداد و تیر طلبکاریم و با توجه به مخارج سنگین زندگی از کارفرما می‌خواهیم بخشی از این طلب مزدی کارگران را پرداخت کند.»

بر اساس آخرین برآورد در این واحد تولیدی نزدیک به ۸۲۰ کارگر مشغول کارند که علاوه بر مطالبات معوقه، آنها در زمینه بیمه تامین اجتماعی خود نیز اعتراض دارند. بر پایه گفته‌های یک منبع کارگری، مدیریت این مجموعه مانند سایر بنگاه‌های اقتصادی در چند سال گذشته، منابع مالی کارگران را هیچگاه به موقع پرداخت نکرده است. این منبع اضافه می‌کند که نگرانی کارگران از این بابت است که مبادا با استمرار وضعیت فعلی این کارخانه‌ها، معوقات مزدی آن‌ها در ماه‌های آینده همانند گذشته افزایش پیدا کند.

در توضیح پیشینه مشکلات خود، کارگران ایران چوکا اظهار داشتند: «ایران چوکا برای یکسال تا ۲۹ آبان ماه سال ۹۵ تعطیل بود که در نتیجه اعتراضات ده روزه کارگران، بار دیگر فعالیت تولیدی خود را از سر گرفت. ما نمی‌خواهیم بعد از پشت سر گذاشتن این همه مشکلات دوباره به وضعیت بحرانی سالهای قبل دچار شویم.»

بنا به اظهار این کارگران، شرکت چوکا هم‌اکنون به دلیل تامین نشدن مواد اولیه و سایر مشکلات، با تمام ظرفیت تولید ندارد و میزان تولید آن در هر ماه به حدود دو تا سه هزار تن می‌رسد. این در صورتی است که ظرفیت تولید در این کارخانه حدود ۷ هزار تن در ماه است.

مشکل کارگران ایران چوکا به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ آنها در رابطه با همکاران بازنشست شده خود نیز گفتند: «حدود ۱۰۰ نفر از همکارانی که از سال گذشته بازنشسته شده‌اند منتظر دریافت سنوات پایان خدمت خود از کارفرما هستند. همچنین  اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل نیز از خواسته‌های کارگران این کارخانه است.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment