ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > اعتراض کارگران « سد گلال » و « جهان الکتریک » به عدم دریافت حقوق معوقه

اعتراض کارگران « سد گلال » و « جهان الکتریک » به عدم دریافت حقوق معوقه

اعتراض کارگران «سد گلال» در استان ایلام به عدم وصول ۶ ماه دستمزد خود
ایران ـ کارگری

اعتراض کارگران « سد گلال » و « جهان الکتریک » به عدم دریافت حقوق معوقه

اعتراض کارگران «سد گلال» در استان ایلام به عدم وصول ۶ ماه دستمزد خود

کارگران « سد گلال » در بخش چهار استان ایلام، چهارشنبه ۱۸ بهمن ۹۶، در اعتراض به دریافت نکردن شش ماه دستمزدشان به اعتراض روی آوردند.

گزارش دیگری به اخراج قریب به ۵۰ کارگر شاغل در این سد اشاره می‌کند. علت اخراج این کارگران اعتراض آنها به بی عملی در پرداخت حقوق معوقه ذکر شده است.

گفتنی است که بنای این سد با مسئولیت شرکت سهامی آب منطقه ای ایلام و به منظور تامین آب آشامیدنی بخش چوار و تامین آب مجتمع پتروسیمی و پالایشگاه گاز ایلام بنا شده است.

اطلاعات فنی مربوط به این سازه، ارتفاع آن را ۷۰ متر، طول تاج آن ۳۸۴ متر ، حجم مخزن سد ۲۰ میلیون متر مکعب، طول دریاچه آن سه کیلومتر، خط انتقال ۱۵ کیلومتری و یک ایستگاه پمپاژ ثبت کرده است.

یادآوری می‌شود، با وجودی که بخش چوار و روستاهای این بخش در استان ایلام از مشکل آب آشامیدنی رنج می‌برد و آب برخی روستاها با تانکر و به صورت سیار تامین می شود، بیش از ۷ سال ساخت سد گلال به درازا کشیده است. طولانی شدن اتمام یک پروژه علاوه بر ریخت و پاش‌های مصالح و مالی که در پی دارد، در کشوری که مدیریتی بر اختلاس در آن نیست و دزدی در آن نهادینه شده است، برآیند هزینه سنگین آن همیشه بر دوش کارگران و مردم بوده است. همچنین علی‌رغم اعتبار در نظر گرفته شده جهت انجام این طرح، بالغ بر ۱۱۰میلیارد تومان می‌باشد، کارگران زحمتکشی که در این کار اشتغال دارند ماه‌ها از دریافت حقوق خود بی بهره مانده‌اند.

لازم به ذکر است که بخش چوار با یک هزار و 400 کیلومتر مربع وسعت، دارای ۴۷ روستا است که ۴۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد. طبق آخرین سرشماری ها ۲۸ هزار نفر ساکن این بخش هستند.

حقوق معوقه کارگران «جهان الکتریک» ۵ ماهه شد 

حقوق معوقه کارگران «جهان الکتریک» ۵ ماهه شد

بر اساس گزارش دریافتی کارگران شاغل در واحد تولیدی جهان الکتریک در استان خراسان رضوی از تاخیر ۵ ماهه در پرداخت حقوق خود سخن می‌گویند.

کارخانه «جهان الکتریک» در کیلومتر ۵ جاده نیشابور به مشهد که در زمینه تولید انواع کلید و پریز فعالیت دارد، واقع شده است. این کارخانه بابت پنج ماه مزد معوقه به کارگران خود بدهکار است.

علت عدم پرداخت حقوق کارگران جهان الکتریک را کمبود نقدینگی دانسته‌اند. گویا این‌ موضوعی است که توان پرداخت به موقع حقوق کارگران و سایر هزینه‌های جانبی را از صاحبان کارخانه سلب کرده است. اما علت هرچه که باشد، این تاخیر و تعلل چند ماهه، کارگران را از نظر معیشتی و روحی در وضعیت نامطلوبی قرار داده است و آنها خواستار حق و حقوق خود هستند.

گفته می‌شود که در کارخانه جهان الکتریک حدود ۲۵۰ کارگر مشغول کارند که وضعیت موجود موجب نارضایتی آنان شده است.

یک فعال کارگری می‌گوید وضعیت پیش آمده درحالی است که کارگران این کارخانه در آستانه سال نو به دلیل مشکلات معیشتی بیش از این نمی‌توانند منتظر پرداخت دستمزدشان بمانند به همین دلیل از مسئولان شهرستان نیشابور خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment