ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > اعتراض کارگران اخراجی کاشی گیلانا به عدم پرداخت مطالبات ۴۰ ماهه خود

اعتراض کارگران اخراجی کاشی گیلانا به عدم پرداخت مطالبات ۴۰ ماهه خود

اعتراض کارگران اخراجی
ایران – کارگری

اعتراض کارگران اخراجی کاشی گیلانا به عدم پرداخت مطالبات ۴۰ ماهه خود علی‌رغم حکم دادگاه

در گزارشی از اعتراض کارگران اخراجی کارخانه کاشی گیلانا آمده است که این کارگران اخراجی با گذشت حدود ۲ سال از متوقف شدن فعالیت این کارخانه، هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند. یکی از مقامات اداره کار شهرستان رودبار در این باره گفت: کارگران تا تعیین تکلیف این واحد از سوی کارفرمای اصلی باید منتظر وصول مطالبات مزدی و بازگشت بکار بمانند.

در رابطه با اعتراض کارگران اخراجی این کارخانه، همچنین می‌خوانیم که کارگران واحد تهران کارخانه گیلانا برای پیگیری مطالباتشان مجبور به سفر از تهران به منجیل شدند. یکی از مقامات اداره کار رودبار می‌گوید: همه چیز به کارفرما منتهی می‌شود و دیگر از عهده ما خارج است.

یک نفر از کارکنان بخش اداری کارخانه گیلانا می‌گوید: مدیرعامل این شرکت با عدم پیروی از قانون تامین اجتماعی، بیمه کارمندان و کارگران تهران را به صورت یکجا با کارگران واحد مجیل خود پرداخت کرده است. او در ادامه می‌افزاید: این تخلف از سوی کارفرما باعث شده کارمندان واحد تهران برای پیگیری مطالبات خود، مجبور به سفرهای یک‌روزه از تهران به منجیل باشند.

او اضافه کرد: مسئله اصلی کارگران گیلانه؛ بلاتکلیفی است. با اینکه ما حکم از دادگاه داریم و اجرائیه گرفته‌ایم؛ بیمه تامین اجتماعی سر باز می‌زند و کارگران در گیر و دار بروکراسی اداری، اسیر شده‌اند.

او ادامه می‌دهد: من نزدیک به دو سال است که پیگیر مطالبات بیمه‌ای خود هستم با این حال هنوز نتوانسته‌ام به مطالباتم برسم. این درحالی‌ست که به علت رفت‌وآمدهای زیاد با بهانه نبود پول مجبور شده‌ام بخشی از مطالبات خود را ببخشم. با اینکه تمامی کارگران حکم اجرایی دارند با تمام وسعت زمین کارخانه نه اداره کار و نه بیمه تامین اجتماعی؛‌ اقدام به فروش کارخانه و زمین‌های آن نمی‌کنند. وسعت زمین‌های گیلانا به حدی است که منجیل با اسم این کارخانه شناخته می‌شود.

او با اشاره به تخلفات صورت گرفته، گفت: معرفی کارگران به بیمه بیکاری در حالی انجام شده است که از سوی کارفرما برای تعداد انگشت‌شماری از کارگران به اسم نگهبان، بیمه واریز می‌شود درصورتی‌که این افراد نگهبان نیستند.

در سال ۹۵ که کارخانه با مشکلات بسیاری روبه‌رو شده بود؛ کارخانه با اینکه با شکایت مداوم کارگران مواجه شده و به بانک‌ها به شدت بدهکار بود؛ با این حال بیمه‌ی این اشخاص خاص و کارفرماها پرداخت می‌شد. این در حالی بود که کار در کارخانه خوابیده بود.

یکی از مسوولان ارشد اداره کار رودبار در گفتگو با ایلنا گفت: تا زمانی که مالک اصلی کاشی گیلانا وضعیت کارخانه را مشخص نکند، کاری برای کارگران نمی‌توان کرد. این کارخانه نزدیک به ۱۱۰کارگر دارد که به طور متوسط هرکدام ۴۰ماه معوقه مزدی دارند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment