ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اعتراض رمان‌نویس ایتالیایی در دفاع از حق اعتراض زن ایرانی علیه حجاب اجباری

اعتراض رمان‌نویس ایتالیایی در دفاع از حق اعتراض زن ایرانی علیه حجاب اجباری

اعتراض به حجاب اجباری
ایران – اجتماعی 

اعتراض رمان‌نویس ایتالیایی در دفاع از حق اعتراض زن ایرانی علیه حجاب اجباری

در روز‌های جنبش اعتراضی سراسری مردم ایران که بیش از ده روز هر ادامه داشت، یک تصویر جهانی شد (عکس بالا)، این تصویر دختر جوانی را نشان می‌دهد که روسری سفید رنگ خود را به عنوان نماد حجاب تحمیلی از سر برداشته و پس ازگره زدن بر بالای چوبی در یکی از خیابان‌های پر ازدحام تهران توجه عابران را به خود جلب می کند.
رادیو فرانسه گزارش می‌کند، تصویر همراه با سکوت پرمعنای این زن جوان معترض با روسری سفید خود بر بالای چوب برسکوی پیاده رو، ساعاتی بعد به عنوان نماد حرکت های اعتراضی زنان ایران علیه حجاب اجباری از مرزهای ایران گذشت و در مطبوعات معتبر اروپا و آمریکا نیز جای گرفت.
با جهانی شدن این تصویر، یک نویسنده ایتالیایی، در مطبوعات این کشور مطلبی را به محتوای پیام این بانوی جوان ایرانی اختصاص داده است که ترجمه‌ی فرانسوی آن در روزنامه لیبراسیون فرانسه نیز به چاپ رسیده است.
خانم “داچیا مارائینی”، نویسنده ایتالیایی در مقاله خود می نویسد، به طور معمول در نزاع ها افراد پارچه سفید را به عنوان طلب ترحم و تسلیم در مقابل تهدید بالا می‌برند، اما با نگاه به این دختر جوان بی‌حجاب، متوجه می شویم که این نمایش، نه نماد تسلیم، که نمایش شجاعانه ای درسکوت است که پیامی بسیار گویاتر از هر فریاد با خود دارد.
مارائینی می افزاید: پیام نمایش صادقانه دختر جوان می تواند این باشد که: من می دانم که مرا مورد ضرب و شتم قرار خواهید داد، می دانم که می توانید مرا زندانی یا شکنجه کنید، حتی می دانم که می توانید مرا به مرگ محکوم کنید، اما من با حجابی که به عنوان نماد هویتی به من تحمیل کرده اید اینجا می ایستم، تا بگویم که جانم از تحمیل‌های شما به لب آمده است، تا بگویم که دیگر کاسه صبرم لبریزشده است.
من دیگر تحمل این همه نارسایی، بیکاری، فساد گسترده، نداشتن امیدی برای آینده، و از همه مهم‌تر ستم کشیدن به عنوان یک دانشجو و یک زن، را ندارم.
او در ادامه مقاله می نویسد: گاهی درزندگی تصاویری از رنج عریان انسان‌ها دیده می شود که به تصویر حزن آور عیسی مسیح شباهت دارد که صلیب خود را بر دوش به میعادگاه مصلوب شدندش حمل می کند.
خانم مارائینی می افزاید: من ایران را می شناسم با ملتی مغرور و صبور آشنایی دارم، آنها فکر می‌کردند که با قیام از استبداد نظام پیشین رها خواهند شد، اما امروز تمامیت‌خواهان دینی کمر همت بسته اند تا جزیی‌ترین آزادی‌های این ملت را از آنان بگیرند تا جایی که دیگر هیچ اختیاری از خود نداشته باشند.
وی درپایان می افزاید: برای همه ما مهم است که درمورد آنچه درایران می گذرد بنویسیم. آنقدر موضوع حاد وجود دارد که می توان درباره آنها سخن گفت: باید علیه حکم اعدام، که احتمالاً در کمین این دختر جوان زندانی نیز نشسته است، نوشت.
باید از زندانیان سیاسی نوشت، باید درمورد حجاب اجباری، شکنجه و بالاخره درمورد نداشتن حق آزادی بیان در ایران امروز نوشت.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment