اعتراض دوباره برنج‌کاران اهواز نسبت به ممنوعیت کشت تابستانه در یک تجمع مقابل استانداری خوزستان - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > اعتراض دوباره برنج‌کاران اهواز نسبت به ممنوعیت کشت تابستانه در یک تجمع مقابل استانداری خوزستان

اعتراض دوباره برنج‌کاران اهواز نسبت به ممنوعیت کشت تابستانه در یک تجمع مقابل استانداری خوزستان

اعتراض
ایران ـ کارگری

اعتراض دوباره برنج‌کاران اهواز نسبت به ممنوعیت کشت تابستانه در یک تجمع مقابل استانداری خوزستان

اعتراض جمعی از کشاورزان برنج‌کار اهوازی نسبت به منع کشت تابستانه این صنف از کشت، در محوطه مقابل استانداری خوزستان صورت گرفت.
روزدوشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، شماری از کشاورزان اهواز که بیشتر برنجکار بودند در اعتراض به ممنوعیت کشت تابستانه برای بار دوم مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

حدود ۳۰ نفر از برنجکاران شهرستان اهواز روز دوشنبه در اعتراض به اختصاص ندادن آب برای کشت برنج و ممنوع شدن کشت تابستانه این محصول، در مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.
یکی از تجمعکنندگان که نخواست نامش در خبر ذکر شود، بیان کرد که تابستان امسال اجازه کشت برنج به کشاورزان خوزستان داده نشده است و این موضوع می تواند ضربه سنگینی را به وضعیت درآمدی و معیشتی کشاورزان وارد کند.

اما از طرق مقابل معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد که با توجه به اینکه کشت برنج آب زیادی را لازم دارد با توجه به خشکسالی شدید در خوزستان و کمبود آب در رودخانه کارون و محدودیت منابع آبی، کشت برنج به دلیل مصرف بالای آب و نیز برخی کشت های تابستانی در حوزه رودخانه های کارون، مارون، هندیجان ممنوع شده است.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان افزود: کشت‌های فصلی ممنوع هستند و البته در حوضه رودخانه کرخه محدودیت کشت وجود دارد.
گفتنی است این کشاورزان در ۲۲ اردیبهشت جاری نیز در مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کرده بودند.

باید یادآوری کرد که استان خوزستان دارای ۷۰هزار هکتار زمین زیر کشت برنج است که از هر هکتار حدود ۴ تن شلتوک برداشت می‌شود. گفته می‌شود که هر هکتار زمین زیر کشت برنج برای پنج نفر اشتغال ایجاد کرده از این رو ممنوعیت کشت باعث بیکاری ۳۵۰هزار نفر خواهد شد. همچنین سدسازی‌های غیر استاندارد و بی‌رویه بر رودخانه کارون و دیگر رودخانه‌های این منطقه از پارامترهای اساسی کمبود آب برای کشاورزان خوزستانی به شمار می‌رود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment