اعتراض خرماکاران خوزستان ؛ تولیدات خرما در معرض آسیب‌های عظیم و جبران‌ناپذیر - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > اعتراض خرماکاران خوزستان ؛ تولیدات خرما در معرض آسیب‌های عظیم و جبران‌ناپذیر

اعتراض خرماکاران خوزستان ؛ تولیدات خرما در معرض آسیب‌های عظیم و جبران‌ناپذیر

اعتراض خرماکاران
ایران ـ کارگری

اعتراض خرماکاران خوزستان ؛ تولیدات خرما در معرض آسیب‌های عظیم و جبران‌ناپذیر

خوزستان یکی از بزرگترین استان‌های تولیدکننده خرما در کشور است. بی‌توجه‌ای دولت نسبت به مشکلات بخش تولید خرمای خوزستان، اعتراض خرماکاران را در پی داشته است. اما کم‌آبی و خشکسالی، خرماکاران این استان را به تکاپوی یافتن راه‌کاری برای جلوگیری از خشک‌شدن نخلستان‌هایشان واداشته است.

سخت‌گیری طبیعت، تنها بخشی از خساراتی است که بر آنها تحمیل می‌شود؛‌ آنطور که رییس انجمن ملی خرمای استان خوزستان گفته است، خرماکاران خوزستان از سوی بانک‌های اعطاکننده وام، بخاطر تسهیلات کوتاه‌مدت با سودهای بالا نیز تحت فشار هستند.

او به ایلنا گفته است که علاوه بر تاثیرات خشکسالی « شوری آب، گرد و خاک و دیگر پدیده‌های زیست‌محیطی حاضر در استان خوزستان، قطعا روی باروری درختان نخل تاثیرگذار خواهد بود.» وی در ادامه افزوده است: « بار نخل‌ها اکنون دیگر تکمیل شده، رطب‌ها در بازار هستند و دو ماه دیگر هم، برداشت‌ها آغاز می‌شود. با این حال، به‌ دلیل مشکلات یادشده، کیفیت محصول امسال همچون سال قبل نخواهد بود و کیفیت درجه یک را نمی‌توان از خرمای برداشتی امسال در خوزستان انتظار داشت.»

اعتراض خرماکاران

اما این خرماکاران که درگیر «هزینه‌ها و مشکلات کارشان از قبیل کود، کاشت، داشت، برداشت و…» نیز هستند، تا به حال، حمایتی از سوی وزارت کشاورزی شامل حالشان‌نشده است. رییس انجمن ملی خرمای استان خوزستان، عبادی‌پور در این رابطه گفته‌ است که گله «کشاورزان معطوف به تسهیلات است. متاسفانه تسهیلات خوبی به آنها اعطا نمی‌شود. بعلاوه، طبق سیاست بانک‌ها در اینجا، کسی اگر معوقه در حوزه بازپرداخت تسهیلاتش داشته باشد، تسهیلات نمی‌گیرد»؛ تسهیلاتی که علی‌رغم اعلام بانک مرکزی مبنی بر تخصیص آن به تولید‌کنندگان، «بانک‌های استان خوزستان چندان توجهی به» اعطای آن به خرماکاران، ندارند.

در ارتباط با این مسئله که به اعتراض خرماکاران منجر شده است، در صورت برخورداری از مسئولان و نهادهای مربوطه دلسوز ـ با توجه به اشتغال‌زایی مستقیم و غیر مستقیم بالای نخلداری، فواید زیاد مصرف خرما در سلامتی و ارزآوری بالای آن در صادرات آن ـ باید به حمایت از این بخش، همت می‌گماشتند. افزون بر آن، توجه به خرماکاران، می‌توانست عامل مهمی در جلوگیری از مهاجرت کشاورزان به شهرها و شکوفایی اقتصاد ملی باشد. مشکل دیگری که همواره خرماداران از آن شاکی هستند این است که کشت، داشت و برداشت خرما، انجمن و سندیکایی ندارد که پشتوانه‌ای داشته باشد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment