ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اعتراض تشکل صنفی فرهنگیان ایران به «سرکوب معلمان» از سوی نهادهای امنیتی

اعتراض تشکل صنفی فرهنگیان ایران به «سرکوب معلمان» از سوی نهادهای امنیتی

اعتراض تشکل صنفی فرهنگیان ایران به «سرکوب معلمان» از سوی نهادهای امنیتی
ایران – اجتماعی

اعتراض تشکل صنفی فرهنگیان ایران به «سرکوب معلمان» از سوی نهادهای امنیتی

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به ادامه سرکوب معلمان در شهرهای مختلف توسط نهادهای امنیتی زیر نظر دولت اعتراض کرد.

این شورا در بیانیه ای که روز چهارشنبه ۱۱ بهمن، منتشر شد، برخورد امنیتی با معلمان معترض در استان‌های لرستان، اصفهان و سایر نقاط ایران را حاکی از سرکوب معلمان به شیوه‌ها و ترفندهای مختلف دانست و نوشت که این موضوع، ادامه همان بازداشت ها، تبعیدها و اخراج‌های بی‌قانونی است که سال‌هاست در حق معلمان این مرز و بوم روا می دارند.

پیشتر کانون صنفی معلمان استان تهران در اطلاعیه‌ای در روز ۲۸ دی،‌ از بازداشت تعداد محدودی از معلمان و بازنشستگان به صورت بازداشت موقت در حبس خبر داده بود.

این شورا با اشاره به بازداشت دو هفته‌ای دو تن از فرهنگیان الیگودرز از سوی نیروهای امنیتی در جریان تظاهرات سراسری در حدود ۱۰۰ شهر ایران در دی ماه گذشته نوشت که آنها با قید وثیقه و کفالت آزاد شدند.

در این رابطه، کانال تلگرامی کانون صنفی معلمان نوشت: «مجتبی حسنوند، مسئول حراست اداره آموزش و پرورش شهرستان الیگودرز، در یک جلسه رسمی با مدیران مدارس، معترضان را اغتشاشگر نامید که مورد اعتراض مدیر یکی از مدارس قرار گرفت و یک روز بعد از این جلسه، این مدیر به اداره اطلاعات شهرستان الیگودرز احضار و پس از بازجویی مورد ضرب وشتم و فحاشی قرار گرفت و حکم مدیریتش از سوی فیروز ذلقی، رئیس اداره این شهر، لغو شد».

اعتراض تشکل صنفی فرهنگیان ایران به «سرکوب معلمان» از سوی نهادهای امنیتی

در پیگیری‌های به عمل آمده مشخص شده که لغو حکم مدیریت این مدیر با هماهنگی مدیرکل اداره استان لرستان و با دستور شخص وزیر آموزش و پرورش انجام شده است.

شورا با انتقاد شدید از این نوع رفتارهای فرا قانونی، از مسئولین وزارت آموزش و پرورش خواست نسبت به این نوع رفتارهای امنیتی واکنش مناسب نشان دهند و از تمامی توان خود جهت متوقف ساختن این شیوه‌های سرکوب استفاده کنند.

و همچنین خطاب به دستگاه‌های امنیتی و قضایی نوشت: «چگونه است که توان جلوگیری از فرار غارتگران بیت المال و دزدان صندوق‌های بازنشستگی و صندوق ذخیره فرهنگیان را ندارید، اما نسبت به خواسته‌های مدنی مردم و معلمان این مرز و بوم که معلمان فرزندان‌تان نیز هستند، دست به سرکوب می زنید؟ به شیوه‌های غیر قانونی آنها را بازداشت، زندانی، تبعید و با اعمال نفوذ اخراج می نمایید؟»

این شورا از دولت و وزارت آموزش و پرورش انتظار دارد که با اتخاذ روش های مناسب از ادامه این روند جلوگیری کنند و اجازه ندهند دستگاه‌های امنیتی، رفتارهای ضعیف خود را در دیگر حوزه‌ها با سرکوب معلمان جبران کنند و اجازه ندهند منافع کشور به‌خاطر تصمیم‌های غیرقانونی آنها مورد تهدید قرار گیرد.

در حال حاضر، اسماعیل عبدی، محسن عمرانی و مختار اسدی از اعضای کانون صنفی معلمان، زندانی هستند، علی اکبر باغانی، عضو دیگر این کانون،‌ در تبعید است و محمد بهشتی لنگرودی، سخنگوی این تشکل صنفی، در مرخصی به سر می‌برد.

پیش از این، همین شورا ، تظاهرات سراسری مردم در حدود ۱۰۰ شهر ایران را نتیجه سوءعملکرد مسئولان حکومتی و قوای سه‌گانه دانسته و گفته بود که مردم ایران در تظاهرات خیابانی روزهای اخیر به وضعیت بد اقتصادی و معیشتی، تبعیض و فساد سیستماتیک، فقر و شکاف طبقاتی اعتراض کردند.

فعالان و تشکل‌های حقوق صنفی معلمان بارها با انتشار بیانیه‌ها و یا برگزاری تجمع‌هایی در تهران و شهرهای دیگر، از سیاست‌های دولت‌های جمهوری اسلامی ایران در قبال آموزش و پرورش و نیز فرهنگیان انتقاد کرده‌اند.

از جمله می توان به درخواست شماری از معلمان و فعالان حقوق صنفی معلمان برای تعیین بودجه عادلانه برای آموزش و پرورش، یعنی بودجه لازم برای تامین آموزش رایگان و با کیفیت برای همه دانش‌آموزان ایرانی و همچنین تخصیص یک دستمزد عادلانه برای فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور اشاره کرد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment