ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اعتراض تشکل‌های مستقل کارگری ایران نسبت به برخورد با تظاهرکنندگان

اعتراض تشکل‌های مستقل کارگری ایران نسبت به برخورد با تظاهرکنندگان

اعتراضات کارگری ایران
ایران – اجتماعی 

اعتراض تشکل‌های مستقل کارگری ایران نسبت به  برخورد با تظاهرکنندگان

تشکل‌های مستقل کارگری ایران نسبت به برخورد با تظاهرکنندگان از سوی حکومت اعتراض کردند.
بنا به اخبار رسانه‌ها تشکل‌های مستقل کارگری، کشته شدن بیش از ۲۰ تن و بازداشت نزدیک به ۲ هزار تن، از جمله نزدیک به ۱۰۰ دانشجو را محکوم کردند.

تشکل‌های مستقل کارگری در ایران در بیانیه‌هایی، با حمایت از تجمع‌ها و تظاهرات اعتراضی روزهای اخیر، از برخورد با معترضان به شدت انتقاد کردند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ، انجمن صنفی کارگران برق و فلز کرمانشاه،‌ سندیکای نقاشان استان البرز، کانون مدافعان حقوق کارگر و کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری ایران در بیانیه مشترکی ، کشته شدن بیش از ۲۰ تن و بازداشت نزدیک به ۲ هزار تن در شهرهای مختلف کشور، از جمله نزدیک به ۱۰۰ دانشجو را محکوم کردند.

در بیانیه مشترک این تشکل های مستقل کارگری برخورد حکومت با معترضان، «اعلام جنگی نهایی از سوی حکومت‌گران» به «توده های مردم به جان آمده از شرایط فلاکت‌بار موجود»‌ توصیف شده است.

آنها با اشاره به اینکه اعتراض‌های مداوم و پراکنده، امروزه به «اعتراض‌هایی سراسری و توفنده» بدل شده است، اضافه کردند: «هر درجه از سرکوب وحشیانه تر، توده های هر چه وسیعتری از مردم ایران را به خیابان‌ها خواهد کشاند و به اعتراض‌های آنان عمق و دامنه بیشتری» خواهد داد.

این پنج تشکل کارگری ضمن تاکید بر حق همه «آحاد مردم ایران ، از کارگران تا معلمان و دانشجویان و دانش آموزان و زنان و هر انسان ستم دیده ای» برای برپایی «تظاهرات خیابانی» اعلام کردند که «به گلوله بستن توده‌های مردم را عملی جنایتکارانه» می‌دانند.

آنها مسئولیت هر درجه از به خشونت کشیده شدن تظاهرات را بر عهده کسانی دانستند که با گذشت نزدیک به ۴۰ سال از انقلاب بهمن ۵۷،‌ «کارنامه ای جز اختناق و سرکوب، اختلاس و چپاول و گسترش فقر و فلاکت و ویرانی اقتصاد کشور نداشته‌اند».

اتحادیه آزاد کارگران ایران ، انجمن صنفی کارگران برق و فلز کرمانشاه،‌ سندیکای نقاشان استان البرز، کانون مدافعان حقوق کارگر و کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری ایران با اعلام اینکه خود را «بخشی از اعتراض‌های کارگران و مردم ستمدیده ایران برای ایجاد تغییرات بزرگ و انسانی» ‌می‌دانند، نسبت به «عواقب سرکوب و احتمال تکرار جنایت‌هایی همچون جنایت زندان کهریزک»‌ هشدار دادند.

آنها همچنین خواستار باز شدن فوری درهای زندان‌های سراسر ایران و «آزادی بازداشت‌شدگان تظاهرات و همه انسان‌های آزادیخواه و عدالت طلبی»‌شدند که از ماه‌ها و سال‌های گذشته زندانی هستند.

این تشکل‌ها هفته پیش نیز در بیانیه مشترکی درباره تجمع‌ها و تظاهرات روزهای اخیر در شهرهای ایران خواستار «پایان دادن به فقر و سیه‌روزی»‌ و «برچیده شدن بساط هر گونه سرکوب و اختناق و زندان»‌ شده بودند.

اعتراضات کارگری ایران

پیش از این، حسین راغفر، اقتصاددان در ایران ، در گفت‌وگو با وب‌سایت «اسکان نیوز» درباره ریشه‌های اعتراض‌های روزهای اخیر، با اشاره به آنچه «رژه اشرافی‌گری در برابر فقر حاد بخش عمده مردم» نامیده، گفته است:‌ «از سال‌ها قبل، تذکرات جدی به دولت‌های مستقر داده شد، اما کسی توجهی نکرد».

او در شهریور سال جاری نیز در گفت و گو با روزنامه قانون با معیوب خواندن ساختار سیاسی اقتصادی موجود گفته بود: این ساختار، از درون دچار بحران‌های خیلی جدی خواهد شد

وی افزوده بود: در حال حاضر هیچ ساز و کاری برای شنیده‌شدن صدای مردم به وجود نیامده است.

پیشتر نیز به نوشته وب‌سایت موسسه مطالعات دین و اقتصاد، فرشاد مومنی، اقتصاددان در ایران ،‌ با انتقاد از لایحه بودجه سال ۹۷ گفته بود: موتور بسط ‌دهنده فقر در سال ٩٧، فعال‌تر از پنج سال قبل خواهد بود.

او با اعلام اینکه کانون اصلی بحران اقتصادی، جهت‌گیری‌های سیاسی دولت است،‌ اضافه کرده بود: افزایش قیمت‌ها ضدتوسعه و ضدعدالت است؛ زیرا با افزایش قیمت‌ها، قسمت تقاضا را تنبیه می‌کنیم؛ در‌حالی‌که سیاست گذار و تولیدکننده ناکارآمد و فاسد، انرژی را هدر می‌دهد؛ اما چوب این کم‌کاری را بر سر شهروندان می‌زنیم.

در همین حال،‌ سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در بیانیه‌ای با انتقاد از برخورد با معترضان نوشتند که پاسخ اعتراض مردم به جان آمده، برخورد خشونت‌بار نیست.

آنها همچنین از تاثیر سیاست‌های اقتصادی دهه‌های گذشته، ‌از جمله دستمزدهای پنج برابر زیر خط فقر، پرداخت نشدن حقوق‌های معوقه، گسترش خصوصی‌سازی، قرارداد موقت و سفید امضا و فقدان امنیت شغلی کارگران انتقاد کردند.

حداقل دستمزد ماهانه کارگران در سال جاری ۹۳۰ هزار تومان است و این در شرایطی است به گفته غلامرضا عباسی، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، هزینه زندگی ماهانه یک خانواده کارگری در سال گذشته دو میلیون و ۵۵۰ هزار تومان بوده است.

این دو سندیکای کارگری با «به حق»‌ نامیدن اعتراض ها و اعتصاب های کارگران و معلمان اشاره کردند که پاسخ آنان «ضرب و شتم، اخراج، شلاق و زندان» ‌بوده است.

در این بیانیه همچنین گفته شد که تشکل‌های مستقل کارگری و معلمان از سوی حکومت به رسمیت شناخته نمی‌شوند و با آنها با خشونت رفتار می‌شود و حتی اصول قانون اساسی در به رسمیت شناختن حق اعتراض برای مردم و برای تشکیل سندیکاهای مستقل و پیگیری حقوق کارگران همواره نقض شده است.

در ماه‌های اخیر،‌ گزارش‌های زیادی در مورد برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران و تشکل‌های کارگری منتشر شده است. این در شرایطی است که این کارگران و تشکل‌های کارگری به پرداخت نشدن به موقع دستمزدها و مزایا، خصوصی‌سازی شدن کارخانه‌ها و اخراج کارگران اعتراض داشته‌اند.

در این میان، برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران و تشکل‌های کارگری، انتقاد شدید سازمان‌های حقوق بشری و اتحادیه‌های بین‌المللی کارگری را به همراه داشته است. بیانیه‌های تشکل‌های مستقل کارگری در شرایطی انتشار یافته است که پیش از آن، کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری با اشاره به تجمع‌ها و تظاهرات در شهرهای ایران گفته بود: این موضوع نشان می‌دهد که ایران به اصلاحات بنیادین نیاز دارد.

البته واقعیت برکسی پوشیده نیست و اگر هم تا کنون هر ابهامی می‌توانست برای اذهان ناآگاه به مسائل سیاسی اقتصادی ایران وجود داشته باشد، جنبش عظیم مردمی در بیش از ۱۰۰ شهر سراسر کشور که در قالب شعارهای تیز و تند برعلیه تمامیت حاکمیت جمهوری اسلامی متبلور شد به همگان نشان داد که آحاد مردم ایران صرف نظر از مذهب و تیره  و نژاد و قوم و صرف نظر از صنف‌های مختلف کاری و شغلی یکصدا محو و نابودی جمهوری اسلامی را از بالا تا پایین فریاد می‌زنند و کسی به اصلاح و اصلاح بنیادین در این نظام دل نبسته است. بطور خاص شعار مردمی اصلاح‌طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا بخوبی عمق روشن بینی توده‌ مردم را نشان داد و به همگان نشان داد که مردمی که طی ۳۹ سال اخیر زیر بار فقر و گرسنگی و سفره‌های خالی کمر خم کرده‌اند و کمترین مطالبات صنفی آنها امنیتی شده و به بازداشت و اخراج از کار و فشار بیشتر علیه آنها تبدیل می‌شود، مردمی که علاوه بر بار سنگین فقر، طی سالهای اخیر زیر بیشترین و سنگین‌ترین فشارهای امنیتی و سانسور و دخالت دولتی در زندگی شخصی و خصوصی‌شان طاقتشان به طاق رسیده است و به‌درستی به ریشه همه دردهای خود رسیده اند که همان حاکمیت جمهوری اسلامی در تمامیت آن است و بنابراین در تظاهرات اخیر همه شعارها نفی تمامیت جمهوری اسلامی را درخود داشت.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment