ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اعتراض اهالی دشت سقاوه بویراحمد نسبت به فاجعه محیط زیستی در مسیر مسئولان

اعتراض اهالی دشت سقاوه بویراحمد نسبت به فاجعه محیط زیستی در مسیر مسئولان

دشت سقاوه
ایران ـ کارگری

اعتراض اهالی دشت سقاوه بویراحمد نسبت به فاجعه محیط زیستی در مسیر مسئولان

بنا به خبر ی که دریافت کرده‌ایم، معاون عمرانی استاندار با همراهی فرماندار بویراحمد، مدیرکل منابع طبیعی استان و جمع دیگری از مسئولان، روزپنجشنبه 26 بهمن‌ماه، از کارخانه سیمان مارگون و محل احداث پتروشیمی بویراحمد بازدید کردند که در حین این بازدید مردم دشت سقاوه با حضور در مسیر مسئولان نسبت به احداث پتروشیمی در این منطقه اعتراض کردند.
اهالی دشت سقاوه با در دست داشتن پلاکاردهایی نسبت به احداث پتروشیمی بویراحمد در این منطقه اعتراض کردند.

یک منبع خبری در این رابطه می‌گوید که برخی از اهالی این روستا، نسبت به آلودگی‌های زیاد این طرح و اثرات زیانبخش موادی که از این طرح تولید می‌شود بر روی موجودات زنده و انسان و شاغلین در این طرح ابراز نگرانی کردند.
آنها بیان می‌کنند که با راه‌اندازی این طرح، محیط زیست رو به نابودی می‌گذارد و رود بشار به دلیل پمپاژ آب برای خوراک طرح پتروشیمی بویراحمد، خشک و بی‌آب می‌شود.
آنها معتقدند که نظرات کارشناسی بر این واقعیت صحه می‌گذارد که این طرح به محیط زیست ضربات زیادی خواهد زد.

اهالی دشت سقاوه می‌پرسند که چرا تاکنون مسئولان  از معایب، خطرات و مزایای این طرح سخن نگفته‌اند و تنها بر روی اشتغالزایی 1000 نفر متمرکز هستند.
علاوه بر خطراتی که در بالا از سوی اهالی به آن اشاره شده است،‌ آنها به درستی بر این واقعیت انگشت می‌گذارند که چون دشت سقاوه استعداد فراوانی در بوم‌گری و اکوتوریسم دارد، نباید معایب طرح را زیر ظاهر قشنگ اشتغالزایی پنهان کرد و باید طرح‌های نو و متناسب با این منطقه جهت اشتغالزایی پایدار تعریف کرد.

دامداری صنعتی، کشاورزی مکانیزه، طرح‌های گلخانه‌ای، تولید گل‌رز و توت فرنگی و گسترش گردشگری مدرن از جمله طرح‌هایی است که می‌توان در منطقه دشت سقاوه به آن پرداخت.
برپایه گزارش همین منبع، همچنین معترضین نسبت به استعلام‌ها و زمین‌خواری در این منطقه اعتراض کرده و از معاون عمرانی استاندار خواستند تا در خصوص مقابله با مافیای زمین‌خواری منطقه، پیگیری‌های لازم را به عمل آورده، تعهداتشان را در مقابل مردم انجام دهند و پاسخگوی مردم باشند.

یادآوری می‌شود که در روز دوشنبه ۲۷ آذرماه امسال(۹۶) نیز جمعی از اهالی دشت سقاوه بویراحمد نسبت به احداث پتروشیمی در این منطقه در مقابل درب استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع اعتراضی برپا کردند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment