ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > شروع مجدد اعتراضات کارگران بلبرینگ سازی تبریز

شروع مجدد اعتراضات کارگران بلبرینگ سازی تبریز

ایران – اعتراضات کارگری

شروع مجدد اعتراضات کارگران بلبرینگ سازی تبریز

تعدادی از کارگران کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه، دور جدید اعتراضات صنفی خود را آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاریها تعدادی از کارگران کارخانه بلبرینگ سازی از روز سه‌شنبه ۱۱ مهر ماه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه، دور جدید اعتراضات صنفی خود را آغاز کرده‌اند.
علت برپایی این اعتراض پرداخت نشدن دست‌کم شش ماه معوقات مزدی بوده است.

برپایه گزارشات در کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز حدود ۲۲۰ نفر کارگر رسمی و قراردادی فعالیت دارند که ۷۵ درصد از آنها، دستمزد اسفندماه ۹۵ و دستمزد کامل شش ماه نخست سالجاری را از کارفرما طلبکارند.

کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز یکی از واحدهای موفق صنعتی استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود که تا پیش از سال ۹۱ محصولات آن به صورت پیش‌فروشی عرضه می‌شد.
آنها می‌گویند: مشکلات این واحد خصوصی‌سازی شده از زمان واگذاری به بخش خصوصی به تدریج ایجاد شده است.

خصوصی سازی آغاز مشکلات؟

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی «چنگیز قاسمی»، با تایید اعتراض صنفی کارگران کارخانه بلبرینگ‌سازی در اعتراض به معوقات مزدی اظهار داشت: مشکلات واحد‌های صنعتی همانند بلبرینگ‌سازی تبریز از زمانی آغاز شد که این واحد صنعتی به بخش خصوصی واگذار شد.

او گفت: متاسفانه به دلیل اجرای غلط این قانون از حدود یک دهه قبل تاکنون مشکلات عمده‌ای متوجه امنیت شغلی و معاش کارگران شده است.
قاسمی در خاتمه از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست به مشکلات واحد‌هایی همانند بلبرینگ‌سازی که در نتیجه اجرای غلط قانون خصوصی‌سازی با مشکل روبرو شده‌اند؛ رسیدگی کنند.

اعتراضات بلبرینگ سازی تبریز

یادآوری اینکه در تیرماه سال جاری نیز تعدادی از کارگران زحمتکش کارخانه «بلبرینگ سازی تبریز» در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود دست از کار کشیده ودر محوطه کارخانه دست به تجمع زده بودند.
موضوع حقوق های معوقه، کارگران این کارخانه و خانواده هایشان را همانند دهها کارخانه و کارگاه دیگر در سرتاسر کشور و در استانهای مختلف در مضیقه مالی جدی قرار داده است.

مشکل به کجا برمی‌گردد؟

البته واقعیت این است که مشکل حقوق‌های معوقه و اخراج کارگران صرفأ به موضوع خصوصی سازی اداره کارخانجات و واحدهای تولیدی بر نمی‌گردد. مشکل بسا عمیق تر بوده و در بطن کلان سیاستهای اقتصادی دولت ریشه دارد. واقعیت این است حاکمیتی که سنگ حمایت از مستضعفین را به سینه میزد امروز حقوق ناچیز کارگران زحمتکش را یا در اختلاس های نجومی و تاراج بیت‌المال توسط دولتمردان هدر می‌دهد یا همچون سایر داراییهای ملی کشور، آنها را در کشورهای منطقه برای سرپا نگهداشتن دیکتاتورهای خونریز هزینه می‌کند.

همین دوهفته پیش در اواخر شهریورماه شاهد اعتصاب و اعتراضات خشمگینانه کارگران زحمتکش کارخانه آذرآب اراک و شرکت هپکوی اراک بودیم که با یورش وحشیانه نیروی انتظامی مواجه شد. اعتصاب و اعتراض آنها نیز به حقوق های معوقه و پرداخت نشده بود که وضعیت معشیتی خود و خانواده‌شان را در شرایط بحرانی قرار داده بود.

  به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment