اعتراضات خیابانی مردم و فراخوان عفو‌‌ بین‌الملل به آزادی بازداشت‌شدگان‌ - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اعتراضات خیابانی مردم و فراخوان عفو‌‌ بین‌الملل به آزادی بازداشت‌شدگان‌

اعتراضات خیابانی مردم و فراخوان عفو‌‌ بین‌الملل به آزادی بازداشت‌شدگان‌

اعتراضات خیابانی مردم
ایران ـ اجتماعی

اعتراضات خیابانی مردم و فراخوان عفو‌ بین‌الملل به آزادی بازداشت‌شدگان و تحقیق پیرامون قتل رضا اوتادی

عفو بین‌الملل در تازه‌ترین بیانیه‌ خود در رابطه با اعتراضات خیابانی مردم ایران، به آزادی بازداشت‌شدگان و تحقیق در مورد قتل رضا اوتادی در گوهردشت کرج، فراخوان داده است.

در تظاهرات و اعتراضات خیابانی اخیر مردم در چندین شهر ایران،  از جمله در اصفهان، شیراز، کرج، تهران، اهواز، مشهد، همدان و کازرون، تعداد زیادی از تظاهرکنندگان بازداشت شدند و یک نفر نیز در خیابان به قتل رسید. روز چهارشنبه ۱۷ مردادماه ۱۳۹۷، سازمان عفو‌ بین‌الملل در بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا « تمام کسانی را که تنها به خاطر شرکت مسالمت‌آمیز در تظاهرات بازداشت شده‌اند، آزاد کرده و در خصوص کشته شدن یک تظاهرکننده در کرج در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ فورا تحقیقات مستقل و غیرجانبدارانه انجام دهند.»

در بیانیه سازمان عفو بین‌الملل می‌خوانیم: “خبرنگاران و فعالان حقوق بشر از داخل ایران و رسانه‌های مستقل در خارج از کشور از بازداشت دهها نفر توسط نیروهای امنیتی در روزهای اخیر خبر داده اند. بازداشت‌شدگان اکنون در بازداشتگاه‌هایی نگهداری می‌شوند که به شکنجه و بدرفتاری با زندانیان شهرت دارند و بسیاری از آنها از دسترسی به وکیل و خانواده محروم مانده‌اند.”

بنابراین، عفو بین‌الملل ضمن درخواست از مقامات جمهوری اسلامی برای مشخص شدن محل نگهداری بازداشت‌شدگان در اعتراضات خیابانی مردم، «خواهان آن است که مقامات ایرانی از بازداشت‌شدگان در مقابل شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز، محافظت» کنند.

بیانیه عفو بین‌الملل بازداشت «نادر افشاری، مدافع حقوق بشر، که در خطر شکنجه و بدرفتاری قرار دارد»، و «مقامات در مورد محل نگهداری او از زمان دستگیری توسط ماموران وزارت اطلاعات در ۱۰ مردادماه ۱۳۹۷، پنهان‌کاری کرده‌اند و پس از پیگری‌های مکرر» مشخص شده که او به یک بازداشت‌گاه مخفی منتقل شده را یادآوری کرده است.

آماری از بازداشت‌شدگان و رد ادعای قتل رضا اوتادی توسط خود معترضین

در ارائه آمار و ارقام بازداشت‌شدگان و محل نگهداری آنها، این بیانیه می‌گوید که «در تهران، احتمال می‌رود بین ۵۰ تا ۶۰ نفر از تظاهرکنندگان بازداشت‌شده به زندان اوین منتقل شده باشند. همچنین گزارش شده که ۵۰ تن از تظاهرکنندگان زن به زندان شهر ری (معروف به قرچک) منتقل شده‌ و بسیاری از تظاهرکنندگان مرد پس از دستگیری به زندان فشافویه در جنوب تهران منتقل شده‌اند.»

عفو بین‌الملل در ارتباط با قتل رضا اوتادی در جریان اعتراضات خیابانی مردم که دادستان کرج آن را به خود تظاهرکنندگان نسبت داده بود، می‌نویسد: “اما خبرها و ویدئوهایی که درباره تظاهرات کرج منتشر شده به این موضوع اشاره دارند که این نیروهای امنیتی بودند که برای متفرق کردن تظاهرات به صورت هوایی یا مستقیم به سمت تظاهرکنندگان تیراندازی کردند.”

بیشتر بخوانید: بیانیه عفو بین‌الملل برای آزادی بازداشت‌شدگان معترض به کم‌آبی در خوزستان

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment