ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اگر تحولی ژرف پدید نیاید اعتراضات ادامه خواهد داشت؛ از گزارش وزارت کشور

اگر تحولی ژرف پدید نیاید اعتراضات ادامه خواهد داشت؛ از گزارش وزارت کشور

اعتراضات ادامه خواهد داشت
ایران – اجتماعی

اگر تحولی ژرف پدید نیاید اعتراضات ادامه خواهد داشت؛ از گزارش وزارت کشور

در رابطه با دلایل اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ وزارت کشور گزارشی به روحانی ارائه داده است. این وزارتخانه در گزارش خود اعلام کرده که اعتراضات مردم دارای زمینه‌های اقتصادی – معیشتی، سیاسی و فرهنگی – اجتماعی‌ست. در جمع‌بندی نهایی این گزارش آمده که اگر تحولی ژرف پدید نیاید، اعتراضات همچنان ادامه خواهد داشت.

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور جزئیاتی از گزارش وزارت کشور به حسن روحانی، درباره اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶ را اعلام کرد.
اعتراضات سراسری که با تجمع «نه به گرانی» ۷ دی در مشهد آغاز شد به زودی به شهرهای دور و نزدیک ایران گسترش یافت. شعارها که ابتدا اقتصادی بود، به شعارهایی علیه فساد دولتی – حکومتی و شخص رهبر تبدیل شد.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور به رسانه‌های داخلی گفته است نمی‌توان انتظار داشت نارضایتی‌ها کاهش بیابد، مگر آنکه «ضعف پاسخگویی» به مردم در دستگاه‌های دولتی و بوروکراسی اداری از میان برداشته شود و مدیریت کشور نیز متحول گردد.
معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور، ذوالفقاری گفت: گزارش وزرات کشور به رئیس جمهوری «فارغ از برداشت‌های شخصی، علائق جریان‌های سیاسی» و صرفاً بر اساس «داده‌های تخصصی و اطلاعات معتبر» تهیه شده است.

او در ادامه افزود: اعتماد عمومی در ایران کاهش یافته، سازمان‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی کارآمدی خود را از دست داده‌اند و علاوه بر این رقابت‌های سیاسی و وعده‌های انتخاباتی بدون توجه به امکانات کشور، انتظاراتی را در مردم به وجود آورده که نمی‌توان آن را برآورده کرد و در اثر «انباشت» این انتظارات، مردم ناراضی شده‌اند.

وزارت کشور در گزارش خود به ترکیب سنی معترضان نیز اشاره کرده: ۵۹ درصد معترضان دارای تحصیلات زیر دیپلم و دیپلم، ۲۶ درصد نامعلوم، ۱۴ درصد دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و یک درصد با مدارک بالاتر بودند. همچنین ۸۴ درصد افراد زیر ۳۵ سال سن داشته و فاقد سابقه امنیتی بودند.
حسین ذوالفقاری می‌گوید ۱۱ دی ۹۶ اوج اعتراضات بود. در بیش از ۱۵ شهر ایران از جمله در قهدریجان معترضان در این روز به خیابان‌ها آمدند. بنابر گزارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی در آن روز دست‌کم ۱۵ شهروند معترض از جمله ۶ نفر در قهدریجان کشته شدند.
چند روز پیش علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی «توزیع ناعادلانه منابع» را عامل اعتراض‌های مردمی اخیر در ایران دانسته و گفته بود دولت در رفع نابرابری‌های منطقه‌ای ناموفق بوده است.

واقعیت اما این است که آنچه علی ربیعی تحت عنوان « توزیع ناعادلانه منابع» مطرح می‌‌کند کذب محض است چرا که بنابر آمارهای رسمی دولتی، ۷۵ درصد مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند و توزیع منابع عادلانه یا غیرعادلانه شامل آنها نشده است.
واقعیت تلخی این است که منابع ثروت ایران یا در جبیب رانت‌خواران، یا در ساک و چمدان اختلاس‌گران فراری است یا در حساب بانکی «آقا» و «آقازاده‌‌ها».

بخش عمده‌ای از منابع ثروت ایران هم سالها است سهم حسن نصرالله و بشار اسد و حوثی‌های یمن و حشدالشعبی عراق و طالبان در افغانستان و . . . می‌باشد. از همین رو در شعارهای مردمی در تظاهرات سراسری بارها خطاب به مقامات تکرار شد :‌ «سوریه رو رها کن فکری به حال ما کن» یا « نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران». اما علی ربیعی و سایر مقامات گوششان را به این خواسته‌ها و چشمشان را بروی همه واقعیتها بسته اند و قطعأ بزودی مردم محروم و زجر کشیده بزودی خواب را از سر همه آنها می‌پرانند و چشم و گوش همه را باز می‌کنند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment