ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > اسماعیل عبدی شخصیت دوست‌داشتنی کنشگران مدنی در کنج زندان

اسماعیل عبدی شخصیت دوست‌داشتنی کنشگران مدنی در کنج زندان

اسماعیل عبدی
ایران – اجتماعی

اسماعیل عبدی شخصیت دوست‌داشتنی کنشگران مدنی در کنج زندان

ورود اسماعیل عبدی به صحنه  فعالیت‌های کانونی در اواسط دهه ۸۰ خیلی زود او را به یکی از چهره‌های اصلی جریان معلمی تبدیل کرد.

اسماعیل عبدی شخصیتی جذاب و دوست داشتنی در میان کنشگران صنفی است.

هوش و ذکاوت سرشار، پردازش ایده‌های نو، ارتباط گسترده با فعالان کانون‌ها، شجاعت و صراحت و صداقت در کلام و رفتار اسماعیل عبدی، موجب شد تا او امروز تبدیل به مطرح‌ترین چهره معلمی ایران در تشکل‌های مدنی بین‌المللی گردد.

قصه در سراسر خود، آنجا به تراژدی ماکزیمالیستی پیوند می‌یابد که دریابیم اسماعیل عبدی از نهادی بین‌المللی بهترین جایزه را به خاطر تلاش‌های صنفی و سندیکالیستی در جهت آموزش رایگان و عمومی دریافت کرده، اما مزد او در کشورش به واسطه همین تلاش‌ها برای فرزندان ایران، قرار گرفتن پشت میله‌های زندان است.

اهمیت اسماعیل عبدی در گسترش حوزه فعالیت‌های مدنی و حقوق بشری اوست. او نخستین و مهم‌ترین چهره فعالان صنفی است که با اتکا به تعریف جهانی کار و کارگر پذیرفته شده در سازمان جهانی کار به نزدیکی جریان معلمی و کارگری همت گماشت.

تجربه اعتصاب غذای مشترک او با جعفر عظیم‌زاده، چهره مقاوم و کم نظیر جریان کارگری و پیامدهای مبارک ناشی از این ائتلاف، نام عبدی و درستی منش او در نزدیکی کارگر و معلم را بیشتر نمایان ساخت. به گونه‌ای که بسیاری از چهره‌های صاحب‌نام جریان معلمی که پیش از این به رد گسترش مفهومی و پراتیکی این دو مفهوم انگشت تاکید می‌نهادند، با عدول از آرای پیشین خود به همگرایی این دو جریان، همت درخوری نشان دادند. اسماعیل عبدی در راستای نزدیکی این دو جریان همگرایی‌هایی را با سندیکای فلزکاران و اتوبوسرانی تهران هم داشته است.

امروز که اسماعیل عبدی موفق شده این جایزه بین‌الملی و غیردولتی را از آن خود کند، بیش از همه نشان‌دهنده نبوغ و ذکاوت و درستی تاکتیک‌های اتخاذ شده و راهبردهای اندیشه‌های اوست.

اعتماد معلمین تنها سرمایه اسماعیل عبدی

از دیگر فعالیت‌های مدنی و آموزشی اسماعیل عبدی می‌توان به انجام پروژه تحقیقی در زمینه بررسی رفتار جنسی دانش آموزان و ارائه راه‌کارهای مناسب و همکاری با مدافعان حقوق بشر در جهت تشکیل تلاشگران نفی سلول انفرادی برای جلوگیری از نقض حقوق متهمان از طرق قانون با رویکردهای مدنی و مسالمت‌آمیز اشاره کرد. اسماعیل عبدی برای این تلاش‌های مدنی در چند نوبت دستگیر شده است. اما دستگیری هرگز مانع اندیشه و فکر پیش‌ رویش نبوده و او با هر دستگیری مصم‌تر از قبل به درستی کردارهای مدنی‌اش پی می‌برد. تا جایی که امروز نام اسماعیل عبدی بسیار فراتر از مرزهای ایران رفته و او توانسته جایزه بین المللی همبستگی ۲۰۱۸ را از آن خود کند.

اسماعیل عبدی برای این رویکردهای مدنی تنها هزینه زندان را متقبل نشده او مربی بین‌المللی شطرنج و دبیر ریاضی است. با زندانی شدنش، عبدی همه این مزایا را برای دفاع از حقوق صنفی معلمان و دانش آموزان سرزمینش در طبق اخلاص گذاشته و تنها سرمایه کنونی‌اش اعتماد قشر وسیع معلمان نسبت به اوست.

اسماعیل عبدی یکی از نمادهای معلمی است که با آن لبخند ذاتی و مدامش تحت هر شرایط، پیام‌آور امید در میانه یأس‌های بسیار بوده است.

این روزها زمزمه‌هایی شنیده شده که او در اعتراض به وضعیت خود در زندان و عدم اعطای مرخصی، تصمیم به اعتصاب گرفته است، امیدوارم در لحظاتی که این یادداشت منتشر می شود، اسماعیل عبدی توانسته باشد هرچند با تاخیر پس از چند ماه در سال جدید با همسر و فرزندانش ملاقاتی داشته باشد. ماندانا فرزند چهار ساله‌اش، امیرحسین که هنوز دانش آموز ابتدایی است، مبینا دختری هنرمند که سال آخر دبیرستان را می‌گذراند و همسر چشم به راهش به همراه مادر غیور و دیگر خانواده او به همراه خانواده بزرگ معلمان ایران ماه‌هاست که چشم به راه آزادی او هستند.

اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، محمد حبیبی، مختار اسدی و دیگر فعالانی که امروز در پشت میله‌های زندان گرفتار شده‌اند، معلمان راستین این جامعه‌اند که مصداق‌های عینی کلام معروف: «معلمی شغل انبیاست»،محسوب می‌شوند. چه که همه انبیا برای زدودن پلشتی‌ها و صورت پذیرفتن درستی‌ها از هیچ خطری واهمه نداشتند و هر هزینه‌ای را تقبل می‌کردند. همان کاری که امروز اسماعیل عبدی و دیگر معلمان زندانی انجام می‌دهند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment