ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > وضعیت فاجعه بار جوانان در ایران؛ از هر چهار جوان یک نفر بیکار!

وضعیت فاجعه بار جوانان در ایران؛ از هر چهار جوان یک نفر بیکار!

بیکار جوانان ایران

ایران – بیکاری

وضعیت فاجعه بار جوانان در ایران؛ از هر چهار جوان یک نفر بیکار!

بنابه نتایج طرح آمارگیری نیروی‌ کار تابستان ۱۳۹۶ که توسط مرکز آمار ایران منتشر شد، ۲۴.۴ درصد جوانان ایرانی بیکار هستند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵تا ۲۹ ساله در ایران ۲۴.۴درصد است. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.
بررسی روند تغییـرات نرخ بیکاری جوانان نشان می‌دهد که این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۲.۳ درصد و نسبت به فصل قبل ۲.۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
انتشار نتایج طرح آمارگیری نیروی‌ کار تابستان ۱۳۹۶ مرکز آمار ایران همچنین نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در ایران  ۱۱.۷ درصد است.

مقایسه این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۵)، ۱.۰ درصد و نسبت به فصل گذشته (بهار ۱۳۹۶) ۰.۹ درصد کاهش را نشان می دهد.
یک اقتصاددان ایرانی بنام حسین راغفر، قبل از این با تاکید بر اینکه رقم واقعی بیکاری در ایران ۳۵ تا  ۴۰ درصد است، گفته بود آمار ارائه شده تحت عنوان نرخ بیکاری از سوی مراکز دولتی، نوعی مسکّن برای مسئولین کشور و کاملا نمایشی است تا مثلا وانمود کنند که نرخ بیکاری در کشور چندان هم بالا نیست. وگرنه واقعیت امروز اقتصاد ایران هیچ تطبیقی با نرخ بیکاری ۱۲درصدی ندارد. “

به رغم آمارهای رسمی مبنی بر کاهش نرخ بیکاری، گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که دست‌کم 6 میلیون نفر در ایران فاقد شغل هستند.

اما جمعیت بیکاران ایران در یک دوره ۱۰ ساله بیش از دو برابر افزایش یافته است.

یک آمار دیگر نشان می دهد که سی درصد جمعیت بیکاران تحصیلات دانشگاهی دارند یعنی از جمعیت بیکار البته اکثریت 67 درصد دیپلم و زیر دیپلم‌اند اما سی درصد آنها تحصیلات دانشگاهی دارند اینها هم که تحصیلات دانشگاهی دارند را باید حساب کرد که جوانهایی هستند که  فارغ‌التحصیل شده و وارد بازار کار می‌شوند یعنی این‌که سی درصد بیکاران ما فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اند.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment