ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ارگ علیشاه تبریز در معرض نابودی به بهانه ساخت مصلی و قربانی مافیای تخریبگران

ارگ علیشاه تبریز در معرض نابودی به بهانه ساخت مصلی و قربانی مافیای تخریبگران

ارگ
ایران ـ گوناگون

ارگ علیشاه تبریز در معرض تخریب به بهانه ساخت مصلی و قربانی مافیای تخریبگران

مطابق خبر گزارش شده توسط برخی رسانه‌ها، تصاویر انتشار یافته در شبکه های اجتماعی نشان می‌دهد وضعیت محوطه ارگ علیشاه تبریز در شرایط نامساعدی قرار دارد.
اکثر کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار این تصاویر می‌نویسند:
ارگ علیشاه تبریز بطور کامل هدف حمله مافیای انبوه سازان و تخریب گران آثار تاریخی آذربایجان قرار گرفته است.

گفته می شود علی‌رغم هشدار کارشناسان باستان شناسی، مصلی تبریز و پارکینگ بزرگ در حریم این آثار تاریخی توسط مسئولان ساخته شده است. گویی تبریز جای دیگری برای ساخت چنین چیزهایی نداشته است.

ارگ علیشاه از جاذبه‌های تاریخی دوره ایلخانی در تبریز بعنوان مرکز آذربایجان می‌باشد. بنای امروزین ارگ بازمانده‌ی مسجدی است که بنیاد آن توسط تاج‌الدین علی شاه جیلانی تبریزی وزیر سلطان محمد خدابنده و همیاری ابوسعید بهادرخان، وزیر دیگر این خان مغول و احتمالاً توجه خواجه رشیدالدین فضل‌الله بین سال‌های ۷۱۶ تا ۷۳۶ هجری ساخته و پرداخته شده است. این مسجد بی‌آسمانه را مناری چندان بلند بود که از دور دست هم شناسایی می‌شد و ساختمانی چندان شکوهمند که همگان را شگفت‌زده می‌کرد. اما حالا این ارگ سرنوشت غم‌انگیزی پیدا کرده و در طول تاریخ بارها و بارها در معرض تخریب قرار گرفته است.
سلسله ترک نژاد ایلخانی در ۷۰۰ سال قبل بر ایران حکومت می‌کردند که تبریز از مراکز مهم این دوره حساب می‌شده است.
این اثر عظیم تاریخی در اکثر سفرنامه‌ها و  یادداشت‌های جهانگردان تاریخی ثبت شده است.

لازم به یادآوری است که بنیاد مصلی، مسئولیت ساخت و ساز در مجاورت این بنای تاریخی را به عهده داشته است. این بنیاد یکی از بنیادهای مذهبی در تبریز به شمار می‌رود که بسیاری از مردم این شهر معتقدند فراتر از قانون عمل می‌کند. اختلاف میراث فرهنگی و بنیاد مصلی در مورد پرونده ارگ داستانی چندین و چند ساله دارد که به علت اعمال فشار و نفوذ این بنیاد به رغم مستندات قانونی پرونده ارگ تبریز در هیچکدام از مراجع قانونی به جایی نرسیده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment