ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > ادامه بازداشت داود رفیعی فعال کارگری اخراجی کارخانه پارس خودرو

ادامه بازداشت داود رفیعی فعال کارگری اخراجی کارخانه پارس خودرو

بازداشت داود رفیعی
ایران‌ ‌ـ کارگری

ادامه بازداشت داود رفیعی فعال کارگری اخراجی کارخانه پارس خودرو

بر اساس خبر دریافتی، داود رفیعی از سه کارگر معترض اخراج شده پارس خودرو، هنوز در بازداشت موقت در زندان تهران بزرگ (فشافویه) می‌باشد. وی موفق به تودیع وثیقه صادره، نشده است. دو کارگر دیگر با تودیع قرار وثیقه تا زمانیکه دادگاه برقرار شود، آزاد شدند. از طرف دیگر خبر می‌رسد که به دلیل «پایین بودن سطح دستمزدها» کارگران طی یک هفته از خوردن غذای کارخانه خودداری کرده‌اند.

بازداشت داود رفیعی
داود رفیعی

یک گزارش می‌گوید که حدود۴۰ کارگر پارس خود رو به بهانه شرکت در اعتراض ها و گردهمآیی‌ها، قرارداد کاری‌شان تمدید نشده است.
آنان سابقه کار بین ۸ تا ۱۶ سال در پارس خودرو را داشته و از کار اخراج شدند.
سه تن از فعالان کارگری، پس از تجمع عده ای از کارگران در مقابل کارخانه، دستگیر و به زندانی در جادۀ ورامین منتقل شدند. داود رفیعی از جمله این سه تن هنوز در بازداشت بسر می برد، اما دو نفر دیگر با قرار وثیقه تا برقراری دادگاه آزاد شدند.

لازم به ذکر است که کارخانه سایپا نیز یک شکایت جداگانه علیه داود رفیعی و نیز فاضلیان خبرنگار سابق ایلنا به دلیل نشر اخبار سایپا طرح کرده است.
یک منبع آگاه می‌گوید که شخصی بنام پاک سیرت از مدیران حراست پارس خود رو که احتمالاً افسر بازنشسته می باشد، در اخراج داود رفیعی نقش اصلی را بعهده داشته است.

در مورد اعتراض حال حاضر این کارگران، به نقل از کارگران یکی از کارخانه‌های شرکت خودروسازی پارس خودرو (زیرمجموعه گروه خودروسازی سایپا) گفته شده است: به دلیل «پایین بودن سطح دستمزدها» کارگران طی یک هفته از خوردن غذای کارخانه خودداری کرده‌اند.

این منابع یادآور می‌شوند که طی یک هفته گذشته برخی کارگران به دلیل درخواست مدیران و معاونین شرکت در سالن غذاخوری حاضر شده‌اند، اما پس از تحویل غذا، آن را روی میز گذشته و از سالن غذاخوری خارج شده‌اند.
بنا به اظهار یکی از کارگران، کاهش مزایای کارگران بطور مستمر ادامه داشته و طی سه سال گذشته به دلیل اجرای سیاست‌های تعدیلی مدیریت کارخانه، مزایای پاداش بهره‌وری کارگران پارس خودرو از حدود۲۰۰ هزار تومان در ماه به حدود۶۰ تا۸۰ هزار تومان کاهش یافته و این در حالی است که در همین مدت، میزان تولید روزانه کارخانه از حدود ۶۰ دستگاه به بیش از ۵۰۰ دستگاه افزایش یافته است. پیاده سازی طرح طبقه بندی مشاغل که از مطالبات کارگران بوده، تاکنون با بی تفاوتی مدیریت منتفی شده است.

این کارگران اخراجی در طی این مدت به روشهای مختلف و از کانال ها و مجاری مختلف قانونی، اداری و قضایی برای احقاق حقوق پایمال شده خود اقدام نمودند، از جمله تجمع، تحصن و اعتراض در برابر مجموعه خودرو سازی پارس خودرو و سایپا، تحصن دربرابر فرمانداری و استانداری تهران، تجمع و تحصن چندباره و شبانه روزی برابر وزارت کار و نهاد ریاست جمهوری، نامه به رییس جمهوری، شکایت و پیگیری جمعی و انفرادی کارگران اخراجی به قوه قضایی، دیوان عدالت اداری، نهاد بازرسی ریاست جمهوری و…

تاکید می‌شود که در خلال این پیگیری‌های مستمر و روزانه که دست‌کم دوسال به طول انجامیده، برخی از کارگران احکام بازگشت به کار خود را از نهادهای قضایی گرفتند. اما با وجود حکم قطعی قضایی مبنی بر بازگشت به کار کارگران، مدیران کارخانه از پذیرش این کارگران امتناع ورزیده و با اعمال نفوذ مدیران کارخانجات سایپا و پارس خودرو و مدیران وزارت کار یا احکام صادره باطل و برگشت داده شده‌اند یا مانع اجرای احکام شده اند و در مواردی حتی قضات برخلاف احکام قضایی اقدام به تغییر احکام و آرای قضایی خود نموده اند.

به نقل از برخی منابع کارگری در این کارخانه گفته می‌شود که این‌ها تنها نمونه های ظلم بر علیه کارگران اخراجی نبوده و مدیران کارخانه و مدیران وزارت کار که دست در دست کارفرمایان دارند، در همکاری با مدیران کارخانه های سایپا و پارس خودرو در شکستن کمر زندگی کارگران و خانواده های آنان از هیچ اقدامی فرو گذار نکردند. و همراه آن مدیران اقدام به تهدید، بازداشت و مرعوب کردن کارگران کرده اند. نمونه بارز شکایت مدیرعامل پارس خودرو به بهانه‌ای غیر واقعی علیه آقای داوود رفیعی از کارگران اخراجی پارس خودرو بوده!! این کارگران تماما از تکنیسین ها و کارگران متخصص با سوابق کاری بین ٨ تا ١۶ سال بوده اند که در بخشهای مختلف فنی کارخانه مشغول به کار بوده اند.

اینها گوشه‌ای از ظلم و ستمی است که در نظام جمهوری اسلامی بر زحمتکش‌ترین و محروم‌ترین قشر جامعه یعنی کارگران شریف روا می‌شود و همین ظلم و ستم سالیان است که حالا منشأ بروز اعتراضات و تظاهرات سراسری برای ایجاد تغییرات بنیادین در ساختار سیاسی کشور شده است.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment