ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > اخراج ۱۴۷ کارگر باسابقه کارخانه پروفیل ساوه به بهانه کاهش هزینه

اخراج ۱۴۷ کارگر باسابقه کارخانه پروفیل ساوه به بهانه کاهش هزینه

اخراج کارگران
ایران – کارگری

اخراج ۱۴۷ کارگر باسابقه کارخانه پروفیل ساوه به بهانه کاهش هزینه

بر اساس گزارشات رسیده، ۱۴۷ کارگر باسابقه کارخانه پروفیل ساوه در استان مرکزی با اتمام قرارداد اخراج شدند.

این کارگران با یادآوری اینکه حدودا ۲۰ سال سابق کار دارند و به امید بازگشت به کار هنوز شکایتی برای پیگیری مطالبات صنفی خود در مراجع رسیدگی در اداره کار مطرح نکرده‌اند، در ادامه افزودند: در حالی از کار کنار گذاشته شده‌اند که دست‌کم شش ماه از مطالبات آنها پرداخت نشده است.

در خصوص وضعیت بازنشستگی کارگران این کارخانه، آنها می گویند: کارگران از کار کنار گذاشته شده؛ مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور هستند که در صورت تایید بازنشستگی آنها از سوی تامین اجتماعی، همگی بازنشسته خواهند شد.

به گفته کارگران کارخانه پرفیل ساوه: کارفرما معتقد است این تعدیل‌ها به دلیل کاهش هزینه‌ها صورت گرفته است و او برای کم کردن هزینه‌های کارخانه باید تعداد نیروی کار کارخانه را به حدااقل نیروی انسانی و نصف برساند به همین دلیل زمزمه اخراج‌ شمار قابل توجهی از کارگران خط تولید به گوش می‌رسد.

کارگران می گویند، در حال حاضر در این واحد تولیدی حدود ۵۷۰ کارگر مشغول کارند.

دبیر خانه کارگر شهرستان ساوه، داود میرزایی،  با تایید این خبر گفت: کارگران اخراجی پروفیل ساوه همگی مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور هستند که از آبان ماه قرارداد آنها تمدید نشده است.

میرزایی با بیان اینکه در حال حاضر سوابق بیمه‌ای حدود ۱۰۰ نفر از این کارگران کامل است و آنها آماده بازنشسته شدن هستند، افزود: سوابق بیمه‌ای مابقی کارگران بیکار شده تقریبا تا دو ماه دیگر کامل می‌شود و در این مورد کارفرما وعده کرده حق بیمه کارگران را تا موعد بازنشستگی پرداخت کند.

او اضافه کرد، در صورتی که کارفرمای کارخانه ۴ درصد هزینه بازنشستگی این کارگران را پرداخت کند، حداکثر تا دو ماه دیگر همه این کارگران با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته خواهند شد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment