ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > اخراج کارگران کارخانه صبا فولاد زاگرس

اخراج کارگران کارخانه صبا فولاد زاگرس

اخراج کارگران کارخانه صبا فولاد

ایران – اخراج کارگران

اعتراض کارگران اخراجی کارخانه صبا فولاد زاگرس

به گزارش خبرگزاری ایلنا؛ صبح روز سه شنبه 6 تیر ماه ۱۲۰ کارگر اخراجی صبا فولاد زاگرس در ادامه تجمعات اعتراضی خود، مقابل ساختمان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری تجمع کرده و اعتراض خود را نسبت به اخراجشان از کارخانه ابراز داشتند.
کارگران می گویند چند روز پیش کارفرما به بهانه به صرفه نبودن فعالیت اقتصادی کارخانه 120 نفر از آنان را از کار اخراج کرده است. این در حالی است که کارگران اخراجی دارای چندین ماه دستمزدها و سایر مطالبات معوقه خود می باشند. کارگران معترض خواستار بازگشت به کار خود هستند. آنان می گویند کارفرما قصد دارد این کارخانه را تعطیل و کارخانه دیگری برای مونتاژ هیوندا تاسیس کند.

یکی از کارکنان کارخانه صبا فولاد زاگرس چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرگزاری‌‌ها اظهار داشت: «از حدود 4 ماه گذشته به صورت کامل کار نمی‌کردیم. یکی، دو روز کار می‌کردیم و سه، چهار روز می‌گفتند سر کار نیایید البته در زمان پرداخت دستمزد با وجود اینکه ما استخدام بودیم، حقوقمان را براساس تعداد روزهایی که سر کار بودیم و در واقع به صورت روزمزد حساب کردند.»

وی خاطرنشان کرد: «120 نیرو اخراج شده‌اند و لیست هم برای اداره کار فرستاده شده اما تاکنون کسی اقدامی برای بیمه بیکاری نکرده است.»

«نداشتن صرفه اقتصادی تولید میل‌گرد مشکل اصلی کارخانه صبا فولاد زاگرس چهارمحال و بختیاری»

سید نعیم امامی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری در ارتباط با این وضعیت کارخانه صبا فولاد زاگرس اظهار داشت: «نداشتن صرفه اقتصادی تولید میلگرد با استفاده از مواد اولیه به نرخ‌های جدید مشکل اصلی کارخانه صبافولاد زاگرس چهارمحال وبختیاری است.»

وی افزود: «پس از کاهش تعرفه یا عوارض صادرات شمش، صادرات این محصول هم رونق یافته است و با توجه به اینکه شمش ماده اولیه تولید میلگرد است کارخانه‌های فولادی مثل صبا فولاد زاگرس برای تامین مواد اولیه با نرخ جدید دچار مشکل شده‌اند.»

وی ادامه داد: «کارخانه‌های شمش کشور با رونق گرفتن صادرات شمش، حاضرند مواد اولیه کارخانه‌های داخلی را تا 5 درصد زیر نرخ جهانی تامین کنند اما مدیران بسیاری از واحدهای داخلی معتقدند این قیمت مواد اولیه تولید آنها را مقرون به صرفه نمی‌کند و در صورت افزایش قیمت محصولات فولادی تولید شده از شمش مانند میلگرد بازار داخلی کشش مصرف با نرخ بیشتر را نخواهد داشت.»

امامی گفت: «نداشتن صرفه اقتصادی برای تولیدکنندگان میلگرد با قیمت فعلی مواد اولیه و مقرون به صرفه نبودن فروش داخلی شمش نسبت به صادرات آن برای واحدهای تولید کننده شمش موضوعی است که برخی کارخانه‌های کشور را با مشکل مواجه کرده است.»

یادآوری می شود که کارگران کارخانه صبا فولاد زاگرس در تاریخ ۲ تیر نیز تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.

آنها در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی کارگران این کارخانه دست به این تجمع زده بودند.

کارگران صبا فولاد زاگرس در واکنش به اعلام تعطیلی دو هفتگی این کارخانه و نداشتن امنیت شغلی، در مقابل اداره کار شهرستان بروجن از توابع استان چهار محال و بختیاری تجمع داشتند.

این کارگران می گویند کارخانه صبا فولاد زاگرس این روزها با کاهش تولید مواجه شده و کارفرما به کارگران اعلام کرده بود که دو هفته به مرخصی بروند.

به گفته یکی از کارگران تمامی کارگران این شرکت حداقل حقوق را دریافت میکردند.

کارخانه صبا فولاد زاگرس تولیدکننده مقاطع فولادی، سال ۱۳۹۳ با سرمایه‌گذاری ۱۰۰درصدی بخش خصوصی آغاز به کار کرد  و در ابتدا ۳۰۰ کارگر داشت.

شواهد و بررسي ها نشان مي دهد که بحران تعطيلي کارخانه‌ها و سخت شدن شرايط معيشتي، صبر کارگران را لبريز کرده، هر روزه شرايط زندگي براي آنها سخت‌تر شده و مشکلات بسياري را برايشان به وجود مي‌آورد.

این وضعیت در تمام کارخانه‌ها و کارگاههای تولیدی  ایران، حاصل سیاستهای اقتصادی ناکارآمد دولتی است که اولویتهایش در سیاست‌گذاری اقتصادی نه حل مشکلات معیشتی اقشار زحمتکش ایران، بلکه تأمین تمام عیار حسن نصرالله و حزب الله در لبنان، تأمین هزینه های میلیاردی در سوریه برای حفظ بشار اسد جانی در قدرت، تأمین سلاح و همه هزینه های حوثی‌ها در یمن و تأمین هزینه‌های تسلیح و سازمان‌دادن شبه‌نظامیان شیعی در عراق است.

تا چنین وضعیتی در ایران هست؛ هیچ امیدی به تغییر شرایط زندگی مردم وجود ندارد. ما بایستی با اتحاد و همبستگی با یکدیگر بر روی خواستهایمان که تامین معیشت و منزلت ایرانی و یک زندگی شایسته و یک ایران آزاد و آباد است؛ پایفشاری کنیم.

اعتراض به اخراج کارگران
تجمع در اعتراض به اخراج کارگران کارخانه صبا فولاد

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment